Hoşçakal Dünya: Atmosferdeki Karbon Salınımı Dönüşü Olmayan Düzeye Ulaştı

Atmosferdeki karbon salınımı en yüksek düzey olan 400 ppm'i aşmış durumda. Peki ya şimdi bizi nasıl günler bekliyor?
Hoşçakal Dünya: Atmosferdeki Karbon Salınımı Dönüşü Olmayan Düzeye Ulaştı
iStock.com

öncelikle geçmiş olsun, sizi tanımak güzeldi.

scripps institution of oceanography'den yapılan açıklamaya göre 1958'den beri yıllık olarak ölçülen atmosferdeki ortalama karbon düzeyi, milyonda parçacık itibariyle en tehlikeli düzey olan 400 ppm'i kalıcı olarak aşmış durumda. 

yani burdan geriye dönüş olması artık mümkün değil. işin türkçesi, dünyanın resmen amına koymuş durumdayız. peki bunun sonuçlar ne olacak? şurda belirtilenlere göre: 

iStock.com


1)
pek çok canlı türünün nesli, artan bir hızla tükenecek. 2050 yılına kadar dünyadaki türlerin dörtte biri tükenmiş olacak. 

2) canlıların tükenmesinin sonucunda besin zinciri dengesi bütünüyle bozulacak. 

3) deniz seviyesinin yükselmesi, yakın gelecekte buzulları bütünüyle eritecek, kıyılara yakın yerler ve topluluklar ortadan kalkacak. öyle ki 2100 yılına kadar, 13 milyon insanın bu nedenle evlerini kaybedeceği öngörülüyor

iStock.com


4)
okyanusların havadaki karbonu absorbe etmesi nedeniyle oluşan okyanus asitlenmesi (bkz: ocean acidification) sonucunda okyanus ekosistemi, yani deniz altı yaşam sona erecek.

sonuç olarak; akp'den asla kurtulamayacağını düşünenler, işsizler, işten atılanlar, borçlarını ödeyemenler, sevgilisi olmayanlar, evlenemeyenler, çocuk yapmamışlar, tezini bitirememişler...hepinize müjde: dünyanın ağzına sıçtık ve bunun dönüşü de yok.

tek çare elon musksarıgül. (bkz: 27 eylül 2016 elon musk mars programı açıklamaları)

...