House of the Dragon 6. Bölümde Gözden Kaçmış Olabilecek Detaylar

Game of Thrones'un öncesini anlatan dizinin son bölümündeki detayları aydınlatalım.
House of the Dragon 6. Bölümde Gözden Kaçmış Olabilecek Detaylar

her şeyden önce, zaman atlamasından dolayı karakterleri tanımakta zorlanmamanız için aile ağacı


1) bölüm açılışı rhaenyra’nın 3. çocuğu joffrey’in doğum sahnesi ile yapılıyor

doğum gerçekleştikten 1 dakika sonra kraliçe alicent, doğan çocuğun saç rengini krala göstermek için joffrey’i kendi odasına istiyor, rhaenyra da bunun farkında ve bu yüzden acı içinde kraliçenin yanına gidiyor.


rhaenyra kraliçenin yanına giderken kötü bir durumda olmasına rağmen kendisini tebrik eden lordlara nazikçe teşekkür ediyor, bu sahne de kendisinin geçen 10 yılda politik gelişimini göstermek için çekilmiş.


ayrıca kendisine yardım teklif eden lorda da o gün daha gelmedi diyerek taht sahibi olduğu günü işaret ediyor:


devamında alicent hightower’ın kingsguard’ı olarak criston cole’u görüyoruz, geçen 10 yılda tamamıyla rhaenyra’dan kopuyor ve alicent’in kişisel muhafızı oluyor.


2) rhaenyra’nın yeni doğan çocuğu ile birlikte alicent’in yanına girmesiyle senaristler mesaj üstüne mesaj veriyor

alicent çocuğun adının joffrey olduğunu öğrendikten sonra bir velaryon için alışılmış bir isim değil diyerek ilk mesajı yolluyor:


aynı zamanda joffrey de laenor’un geçen bölümde ölen gizli sevgilisinin ismiydi:


kral viserys cocugu severken burnu aynı babasına benziyor diyor, bunu dediği anda kamera aniden alicent’e dönüyor ve rhaenyra’a attıgı alaycı bakışı gösteriliyor tabii ki viserys de çocuğun saç renginin siyah olduğunun farkında ama adeta kızı için 3 maymunu oynuyor.


aynı zamanda viserys’in sol elini tamamen kaybettiğine dikkat edelim.


kraliçe alicent, laenor velaryon’a denemeye devam et, elbet bir çocuk sana benzeyecek diyerek sahnenin kapanışını yapıyor:


son olarak da rhaenyra kralın odasından ayrılırken arkasında kan izleri gözüküyor, kan izleri de criston ile başlıyor, prensesin ilk ilişkisinin criston ile gerçekleştiğini hatırlarsak güzel ayrıntı.


3) bu sahnede rhaenyra’nın oğulları lucerys ve jacaerys, yeni doğan kardeşleri için bir yumurta seçiyorlar


buradaki yumurtanın önemi şu, targaryen geleneğinde çok da sağlam olmayan bir inanca göre eğer doğan bir targaryen’in yumurtası çatlarsa dogan çocuk gerçek bir targaryen oluyor. tabii ki bu gelenek sağlam temellere dayanmıyor, en basitinden babası targaryen olan aemond’un ejderhası olmamasına rağmen babası strong olan jacerys’in bir ejderhaya sahip olması gibi. rhaenyranın oğullarının yumurtalarının çatlaması da rhaenyra ve kralın en büyük dayanağı. çünkü alicent, eğer rhaenyra’nın çocuklarının yumurtaları çatlamazsa bu onların zina ile meydana geldiğinin kanıtı olduğunu düşünüyordu.

rhaenyra targaryen’in harwin strong’dan doğma 2 çocuğunun da ejderhası var çünkü ejderha yumurtasının çatlaması kadın targaryen’a bağlı. ejderhanın doğmasının bir erkek ile alakası yok, ejderha sürmek için de targaryen olmak zorunlu değil. ejderha binicisi olmak için antik valyria kanına sahip olmanız gerek (dayne, velaryon ve targaryen safkanı) fakat ejderha yumurtasına ve ejderhaya sahip olmanız için aile bağınızda bir targaryen olması gerek. rhaenys targaryen’in 2 çocuğu laenor ve laena velaryon’un targaryen olmamalarına rağmen ejderhaya ve ejderha kontrolü yeteneğine sahip olmasından anladığımız gibi.

peki neden bazı yumurtalar çatlarken bazıları çatlamıyor? bunun cevabı bilinmiyor fakat strong kanı taşıyan rhaenyra’nın çocuklarının ejderha yumurtalarının çatlaması tuhaf değil, çünkü yumurtayı çocuklara bağlayan şey targaryen kanı valyria kökeni, bu çocuklarda ikisi de var. alicent’in çocukları ne kadar targaryen kanına sahipse rhaenyra’nın çocukları da o kadar targaryen kanına sahip.

4) bu sahnede ejderha çukurunu görüyoruz


ejderha çukurunu game of thrones’un 8.sezonundaki harabe hali ile benzer tasarlamışlar.


rhaenyra’nın oğlu jacaerys'i ejderhası vermax'ı kendisine bağlamasını izliyoruz.


hala bir ejderhaya sahip olmayan aemond, ejderha çukurunun alt kısımlarında dreamfyre’ı görüyor. dreamfyre ile ilgili en güzel detay ise dreamfyre’ın daenerys’in yumurtalarına sahip olan ejderha olması, bir nevi atası diyebiliriz.


5) bu sahnede alicent’in tek kız çocuğu haelena’yı ufaktan tanıyoruz

anladığınız gibi haelena targaryen’da hafiften davranış bozuklukları bulunuyor. veraset ve krallık olaylarının dışında masum bir karakter olarak resmediliyor. aynı zamanda kendisi üzerinden kardeşlerinin geleceklerine dair 2 büyük spoiler veriliyor, işlenmemiş olaylar hakkında kitaptan spoiler vermeyi sevmediğim için bunu yazmak istemiyorum. merak eden arkadaşlar için mesaj kutum açık.

6) kraliçe ile kralın konuşma sahnesine geliyoruz, alicent konuşmanın başında rhaenyra’nın çocuklarını kastederek yumurtalarının çatlaması bile mucize diyor, kral bu duruma karşı hala kayıtsız. ayrıca rhaenyra’nın oğullarının yukarıda bahsettigim gibi bir ejderhaya sahip olması da kralı rahatlatıyor.


7) alicent ve criston cole rhaenyra hakkında konuşurken criston cole rhaenyra’a hakaret ediyor ve alicent kendisine onurlu ve ahlaklı olmaları gerektiğinden bahsediyor


hemen bu sahneden sonra çocuğu aegon kralın şehrine bakarak mastürbasyon yapıyor:


aegon kardeşi aemond hakkında gerizekalının biri diye bahsederken alicent destekler gibi kayıtsız kalıyor ve aemond’a evdeyken istediğini yapabileceğini söylüyor. bu sahnelerin üst üste gelmesi de tesadüf değil.


8) aegon en büyük oğlan olmasına rağmen bayağı bir dengesiz. öz kardeşiyle sürekli dalga geçmesi, kralin şehrine bakıp mastürbasyon yapması gibi davranışların dışında kendisinin yeşiiler tarafından tahtın halefi ilan edildiğinin farkında bile değil. kraliçe alicent, rhaenyra tahtın sahibi olduğunda hepinizi karşısına alacak dediğinde de o zaman karşısına çıkmam diyecek kadar da saf.

aegon’un mastürbasyon yaptığı pencere pervazı da game of thrones’da tommen’in intihar ettiği yere benziyor, benzemese bile senaristler bu açıyı bilinçli çekmişlerdir muhtemelen.


9) bu sahnede kralın ve prensesin çocukları toplu bir şekilde talim yapıyorlar:


aegon üvey yeğeni lucerys’e iyi davranıp omuzuna dokunurken büyük üvey kardeşi jacaerys’e karşı çok daha sert ve kötü davranıyor. aemond targaryen ise öz kardeşi tarafından bile hor görüldüğü için bunun sinirini üvey kardeşlerinden çıkarıyor ve ikisine de kötü davranıyor.


bir diğer gülünç detay da şurada, kral viserys, çocukları ve torunları hakkında ne kadar da güzel anlaşıyorlar dedikten 5 saniye sonra aemond, jacaerys talim yaparken kılıcına vuruyor ve kılıcını düşürüyor , lyonel strong'un surat ifadesi her şeyi anlatıyor zaten :)


criston cole’un harwin strong’a neden karşı koymadığına gelelim, aslında criston cole bilinçli olarak harwin strong’u kışkırtıyor, zaten ağzı yüzü kan içindeyken bile gülerek o kadarını düşündüm diyor. bir kral muhafızına da kralın önünde saldırınca da harwin strong kaçınılmaz olarak şehir muhafızlarının başı görevinden ayrılmak zorunda bırakılıyor.


burada da aegon'un kılıç hocası olan criston cole harwin strong tarafından dayak yerken bile aegon manyağı bu duruma gülüyor. aegon karakterinin de ne kadar büyük bir dengesiz olduğunun ispatı.


10) dizide ilk defa laena velaryon’un binicisi olduğu vhagar'ı görüyoruz


vhagar şu anda diyarın yaşayan en büyük ejderhası. aegon’un westeros’u fethi sırasında visenya targaryen’in sürücüsü olduğu ejder aynı zamanda. laena velaryon’un vhagar’a nasıl sahip olduğunu ne kitapta ne de dizide bilmiyoruz fakat senaristler önceki bölümlerde laena velaryon’un vhagar’a özel bir ilgisinin olduğundan bahsetmişti, aynı zamanda vhagar’ın essos kıtasında bir yerde olduğundan bahsediliyordu.


11) daemon ve laena velaryon geçen 10 yılda evleniyorlar ve ikiz çocuğa sahip oluyorlar

dizide bu kısımlar direkt atlandığı için kitapta daemon ve laena ilişkisinin nasıl ilerlediğini öğrenelim. daemon targaryen, karısı rhea royce öldükten sonra eski müttefiki olan corlys velaryon’un yerleşkesi olan akıntıtaşına gidiyor ve orada laena velaryon’a evlilik teklifi ediyor. fakat o sırada laena velaryon braavoslu bir deniz lordu ile nişanlı durumda, geçen bölümlerde laena’nın bravoslu bir lord ile evleneceği haberi konseye gelmişti hatırlarsınız:


fakat daemon bravos’a giderek laena’nın nişanlısını öldürüp kafasını corlys velaryon'a getirince laena ile evleniyor. bu evlilikten kralın haberi olmadığı için daemon laena’yı ne ejderhakayasına götürebiliyor ne de akıntıtaşında tutabiliyor, bu yüzden de karısı ile essos’a gidiyorlar, özgür şehirlerin lordları tarafından ağırlanıyorlar ve pentos’da çocuklarını dünyaya getiriyorlar. laena’nın ısrarı üzerine çocukları henüz çok küçükken daemon abisine mektup gönderiyor ve yaptıklarından dolayı af diliyor. daemon’u affetmekten bıkmayan kral viserys bir kez daha kendisini affediyor ve çocuklarını meşru kılıyor. daha sonra daemon ve laena ejderha kayasına yerleşiyorlar ve burada laena ile rhaenyra ile çok iyi arkadaş oluyorlar.

bunu öğrendikten sonra tekrar diziye dönelim, bu sahnede rhaena targaryen sahip olduğu ejderhayı çatlatmaya çalışıyor fakat 8 yıl boyunca bunu başaramıyor:


bu yüzden de babasının kendisine karşı mesafeli olduğunu söylüyor. yukarıda bahsettiğim gibi ejderhanın çatlamasının nispeten şans üzerine kurulu olduğunun bir belirtisi, ortada safkan bir valyria kanının birleşimi olan rhaena targaryen varken bile yumurta 8 senede çatlamıyor.

12) daemon ile laena arasında ne kitapta ne de dizide bu ilişkinin aşk mı yoksa çıkar mı üzerine kurulduğunu bilmiyoruz

bir önceki bölümdeki daemon’u düşünürsek arada asla aşk olmadığını iddia ederiz fakat bu bölümde daemon’u izlediğimizde kendisinin 180 derece evrildiğini görüyoruz. kızına valyrian dilini öğretiyor ve karısına karşı gayet samimi.


13) konsey sahnesine gelelim

konseyde bracken ile blackwood haneleri arasındaki mesele konuşuluyor, bu iki hane arasındaki mevzuyu önceki bölümlerden hatırlarsınız


iki hane arasında nehirova'da toprak anlaşmazlığı var ve sürekli çatışma halindeler.


bu arada kral viserys martellere güvenmek bizi hayal kırıklığına uğratır tarzında bir cümle kuruyor. dorne hanedanının henüz krallığa bağlı olmadığını hatırlatalım.


bu konsey alicent ile rhaenyra’nın arasındaki güç gösterisi olarak geçiyor. alicent ile rhaenyra bir konuda mutlaka karşıt görüşte oluyorlar ve konseyin gündemi tamamen bu iki kadının tartışmaları ile geçiyor. zaten kral viserys konseyde inanılmaz pasif durumda, alicent konseyi bitirelim dedikten sonra kral tamam diyip kalkıyor fakat tam kalkarken rhaenyra söyleyeceklerim var diyor ve kralı tekrar oturtuyor vb.

konseydeki bir diğer detay da basamaklarda tekrar ortaya çıkan üçlü ittifak tehdidi, bildiğiniz gibi daemon ve corlys velaryon bu üçlü ittifak ile yaptığı savaşı kazandı ve daemon dar denizin kralı ilan edildi. daemon ve velaryon gemilerinin buradan çekilmesinden sonra bu üçlü ittifak buraya tekrardan saldırı düzenliyor, konseyde ismi geçmese de ittifakın lideri racallio ryndoon adlı bir tyroshlu.

bu arada önceki bölümde gördüğümüz üstat mellos geçen 10 yılda hayatını kaybetmiş ve yerini üstat orwyle almış.


14) lyonel ve harwin strong’un ölümü larys strong tarafından kendine bağlı olan bir grup mahkum tarafından gerçekleştiriliyor

larys strong’un motivasyonu bu bölümde biraz sığ kalmış fakat asıl amacı harrenhall lordluğu ve kraliçenin oğullarından biri tahta geçtiğinde konseyde bir sandalyeye sahip olmak. babası tarafından her zaman ikinci plana atılan ve abisi gibi iyi bir savaşçı olamaması da motivasyonunu açıklayabilir. ya da abisinin prenses ile birlikte işlediği günaha babasının da ortak olması onu ahlaken bunu yapmaya itmiş de olabilir, bu kısım seyirciye bırakılmış.

diğer detay da larys strong kendi hanesinin sembolünü veya armasını kullanmak yerine ateş böceği şeklinde bir arma kullanıyor:


hatırlarsınız petry baelish de kendi hanesinin armasını değil sadece kendine ait olan bir serçe arması kullanıyordu. burada da alttan mesaj verilmiş.


buradaki detay harwin strong rhaenyra ile vedalaşırken kendisinin yabancı olarak tekrar döneceğini söylüyor:


bildiğiniz gibi westeros’un büyük bir kısmı 7 tanrı inancına sahip, fakat inandıkları tanrı 7 adet değil, sadece bir tanrıya inanıyorlar ama o tanrının 7 adet yüzü olduğuna inanıyorlar:


örneğin tanrının demirci yüzü yaradılışı temsil ederken, tanrının bakire yüzü saflığı ve masumiyeti temsil ediyor. bu yüzlerden de birisi ölümü temsil eden yabancının yüzü. senaristler de bölümün başlarında harwin strong’un akıbetine hafiften dokundurmuşlar.

15) laena velaryon ölümünden önce kızı ile konuşurken yumurtaların yarısının çatlamadığından bahsediyor, bildiğiniz gibi laena iki kıza sahip ama kızlar ikiz. dolayısıyla rhaena’nın çatlatmaya çalıştığı ejderha yumurtası aslında laena’nın karnındaki çocuğa ait, yumurtanın çatlamama sebebi de henüz cocugun anne karnında olması. rhaena’nın bir ejderhaya sahip olmasının tek yolu diğer ejderhaların bir şekilde yumurtlayıp o yumurtaya kendisinin sahip olması. yani rhaena’nın ejderha yumurtasına layık olmaması gibi bir durum yok.

laena velaryon doğum sırasında ilk bölümde aemma arryn’in yaşadığını yaşıyor ve çocuğu rahimden çıkamıyor:


üstatlar da daemon’a rahmi kesip çocuğu kurtaralım diyor fakat daemon bunu reddediyor. laena velaryon da bir prenses gibi ölmektense ejderhası vhagar’ın nefesinde ölmeyi seçiyor ve hayatını kaybediyor.


laena’nın ölümü de kitapta birazcık da olsa farklı işleniyor, kitapta laena’nın çocuğu rahimden çıkmayı başarıyor fakat ortaya çıkan şey bir çocuğa değil yaratığa benziyor. laena da aşırı kan kaybından yarı baygın şekilde son kez vhagar’a binip uçmak için merdivenleri çıkarken hayatını kaybediyor. aemma arryn’in ilk bölümde söylediği sözü hatırlayın: "kadınların savaş alanı yataklarıdır" laena velaryon bir prenses olarak değil bir ejderha binicisi olarak ölmeyi tercih ediyor.