Hukuk Meraklıları İçin Kaynak Niteliğinde Muhteşem Diziler

Hukuk okuyorsanız ya da hukukla bir şekilde ilgiliyseniz ilginizi çekebilecek birçok dizi var. İşte onlardan bazıları.

1- the practice (1997)

en iyi hukuk dizilerinden bir tanesi. sürekli suçluları savunup, davaları kazanıyorlar. hukuk etiği ön planda.

2- ally mcbeal (1997)

bridget jones'un avukat hali. bazen komik, bazen hüzünlü. bir döneme damgasını vurmuş bir dizi.

3- suits (2011)

çok fazla mahkeme sahnesinin olmadığı bir dizi. genelde müzakereyle dosya üzerinden davaları sonuçlandırıyorlar. harvey specter'ın karizması diziyi alıp götürüyor. cast seçimi çok başarılı. hatta meghan markle'yi saraya gelin verdiler. hatta söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama harvey specter'in sevgilisi rolündeki abigail spencer'ın mastürbasyon videoları internette epey popüler.

4- billions (2016)

son zamanlardaki en favori dizim. savcılık bürosuyla alengirli işler çeviren bir fon şirketi sahibinin güç mücadelesini konu alıyor. paul giamatti ve damian lewis karşılıklı döktürüyorlar. maggie siff ve malin akerman da oldukça güzel,karizmatik ve güçlü.

5- the defenders (2010)

las vegas'ta geçen eğlenceli bir dizi. the practice gibi ağır değil. hukukun biraz laçka halini anlatıyor.

6- bull(2016)

çok tutulan bir dizi değil. ama hukuku ve psikolojiyi çok güzel harmanlıyor. daha çok jüri seçimine odaklanan bir dizi. jüriyi doğru seçersen davayı kazanırsın mantığı hakim.

7- silk (2011)

ingiliz hukuk dizisi. ağır ve güzel bir dizi. kraliyet avukatı olmak isteyen avukatlar arasındaki çekişmelere odaklanmış. amerikan dizilerinden sonra peruklarla davalara giren avukatlar görmek ilginç geliyor.

8- the good wife (2009)

zaten çok bilinen bir dizi. fazla bir şey söylemeye gerek yok. julianna margulies'in güzelliği yetiyor.

9- fairly legal (2011)

daha çok arabuluculuğa odaklanan bir dizi. kate reed babasının ölümünden sonra üvey annesinin patronluğa geldiği hukuk firmasında çalışıyor. avukatlık yapmıyor. arabulucu olarak görev alıyor. üvey annesiyle aralarında sorunlar var. konu ağır olmayan bir dille işleniyor. komik de değil. dram da değil. biraz ortada kalıyor. o yüzden de tam olmamış dedirtiyor.

10- boston legal (2004)

biraz kara komediye kaçan bir dizi. idealist avukatla daha işbilir avukat arasındaki çatışmalar diziyi ilginç kılıyor. ama the practice seviyesine asla çıkamıyor.

11- american crime story (2016)

efsane bir dizi. oyunculuklar mükemmel. john travolta harika. courtney b. vance aşmış durumda. o.j. simpson davasını ele alıyor. ve iyi bir avukat insanı nasıl ipten alır onu gösteriyor. ikinci sezonu da versace cinayetini anlatıyor.

12- how to get away with murder (2014)

sözlükte de çok popüler bir dizi. cast seçimi mükemmel. oscarlı viola davis harika. benim izlemek için en büyük sebebim ise karla souza.

13- shark (2006)

başrolünde 180 ıq'lu james woods, ilk bölümlerinin yönetmen koltuğunda ise spike lee var. ancak onlar bile diziyi kurtaramamış. etik açmazlar nedeniyle avukatlıktan savcılığa geçen sebastian starks'ın hikayesini izliyoruz. ancak cast seçimi düzgün yapılamadığı için proje çöpe gidiyor.

14- outlaw (2010)

yüksek mahkemeden ayrılıp avukatlığa geçen birisinin hikayesini konu alıyordu. ancak birkaç bölüm sonra yayından kaldırıldı. senaryosu düzgündü. ancak cast seçimi bu diziyi de bitirdi. çünkü dizinin en ünlü oyuncusu kimsenin adını sanını duymadığı jimmy smits idi.

15- midas (2011) ( kore dizisi)

kaliteli bir kore dizisi. biraz türk dizilerini de andırıyor. fakir, hırslı ve yükselen bir avukatın iş dünyasına girip, geldiği yerleri unutmasını konu alıyor. hatta bu yolda sevgilisini bile harcamaktan çekinmiyor. sevgilisi ise daha sonra büyük patronun oğluyla yakınlaşıyor falan filan. kendini izlettiren bir dizi.

16- the whole truth (2010)

rob morrow'un başrolde olduğu diziydi. yayından kaldırıldı. çünkü senaryosu çok kötüydü. olaylar seyircinin anlayamayacağı şekilde hızlı gelişiyordu.

17- damages (2007)

efsane dizilerden bir tanesi. aslında 2. sezonda bitseydi daha bir efsane olurdu. biraz zorlama bir şekilde uzattılar. fazla mahkeme sahnesi olmayan, genç avukatla yaşlı kurt arasındaki gerilimi çok iyi yansıtan bir diziydi. glenn close aşmış bir oyunculuk sergilemişti.

18- the guardian (2001)

yaptığı hata sonucu yaşamı alt üst olan nick'in hikayesi. uyuşturucudan tutuklanınca sosyal hizmetlerde çalışmaya mecbur bırakılıyordu. aynı zamanda babasının bürosunda da çalışmak zorunda olduğu için kaçınılmaz bir rol çatışması içersinde kalıyordu. başroldeki simon baker da içinde kopan fırtınaları çok güzel yansıtıyordu. en eli yüzü düzgün dizilerden bir tanesiydi.

19- better call saul (2015)

breaking bad dizisinden bildiğimiz efsane avukat saul goodman'ın hikayesi.

20- franklin and bash(2011)

the defenders'ın başka bir versiyonu. komediye kaçan laçka bir tarzı vardı. sevimsiz bir diziydi.

21- harry's law (2011)

eski bir patent avukatının varoşlarda ceza davalarına bakmasını anlatan bir diziydi. david e. kelly- kathy bates işbirliği de diziyi kurtaramadı. vasatın ötesine bir türlü geçemedi.

22- trial and error(2017)

eşini öldürdüğü söylenen yaşlı bir profesörü savunmaya çalışan bir avukatın komik hikayesi. şimdilik oldukça iyi gidiyor. 2. sezon onayını da aldı.

23- goliath (2016)

yapımcı david e. kelly. başrolde ise billy bob thronton var. thronton kendisine tuzaklar kurulan, haksızlığa uğrayan, gözden düşürülen bir avukatı canlandırıyor. dizi avukatın intikamına odaklanmış. william hurt'ın da olması diziyi üst seviyeye çıkartıyor. ayrıca billy bob thronton'un dizideki performansıyla altın küre'yi de aldığını hatırlatalım.

24- chicago justice(2017)

chicago'da adalet arayışı içersinde olan savcıların hikayesini anlatıyordu. bir dick wolf projesiydi. iptal edildi. çünkü cast seçimi kötüydü.

25- raising the bar (2008)

yayından kaldırılan bir başka dizi. aklımızda davalardan sonra yaptıkları bar sohbetleriyle kalacaklar.

26- the good fight (2017)

siyahi avukatların ağırlıkta olduğu bir hukuk bürosunda geçen dizi the good wife'tan sonrasını konu alıyor. dizinin bazı karakterleri the good wife'la aynı. oldukça güzel gidiyor.

27- judging amy (1999)

çocuk mahkemesinde yargıç olan amy'nin annesi ve kızıyla olan ilişkilerini ele alıyor.

28- made in jersey (2012)

janet montgomery'nin new york'ta bir hukuk bürosunda çalışan bir avukatı canlandırdığı diziydi. ancak cast seçimleri kötüydü. komik olmayı da başaramayınca yayından kaldırıldı.

Netflix Türkiye'de İzleyebileceğiniz En İyi Dizi, Film ve Belgeseller