İçine Bir Miktar Kokain Karıştırılmış Koladan 20 Yıl Önce Üretilmiş Şarap: Coca Wine

Orijinal Coca Cola'dan üretilen kokainli şarap diye bir şey varmış.
İçine Bir Miktar Kokain Karıştırılmış Koladan 20 Yıl Önce Üretilmiş Şarap: Coca Wine


tam adı vin tonique mariani. ya da kısa adıyla vin mariani. bu şarap 19. yüzyılın ikinci yarısında piyasaya iyileştirici, mutlu edici, dinlendirici bir ürün olarak sürülüyor. tam hikayesi şöyle:

1863 yılında paolo mantegazza (koka yapraklarından kokain elde eden ilk adam) tarafından koka yaprağının etkileri üzerine yazılan bir çalışmayı okuyan angelo mariani adlı korsikalı bir kimyager kendine özgü bir tonik yapmak istiyor. sonucunda ortaya %10 alkol, ve %8,5 kokain içeren bir bordeaux şarabı çıkıyor. bu şarap piyasaya sürülen ilk kokainli ürün.

bugün piyasadaki şarapların alkol oranı %8 ile 14 arasından değişiyor yani bu şarabın da alkol açısından çok farklı bir tarafı yok ama kokain özüne gelince. o cidden farklı işte. burada önemli olan şaraptaki alkol ya da kokain oranı değil bunların birlikte kullanılmış olması. şöyle ki, "kokain tek başına alındığında iki temel metabolit ortaya çıkıyor: ekgonin metil ester ve benzoil ekgonin. bu iki metabolitin belirgin bir psikoaktif ektisi yok. kokain ile alkol karıştırıldığında ise ortaya acayip güçlü bir metabolit çıkıyor: kokaetilen. kokaetilen çok özel bir şey. karaciğerde metil esterin yerine etil ester oluşumunu sağlıyor ve bu dopamin transferini engelleyerek mutluluğu artırıyor. yani koka şarabı içenler bir kerede üç güçlü uyuşturucu almış oluyorlar.

tüm bunlar düşünüldüğünde elbette tonik piyasaya çıktığında yeri göğü sallıyor. angelo mariani pazarlama tekniği olarak ünlüleri kullanıyor. ürününün "yenileyici, dinçleştirici, besleyici, güçlendirici, tazeleyici" olduğunu yayıyor.

ve bu taktik hayli tutuyor. 1860'ların ortalarında koka şarabını piyasaya çıkaran mariani 1880'lerin ortalarında avrupa'nın en büyük koka yaprağı ithalatçısı oluyor. reklam için kullandığı kişiler arasında inanılmaz ünlü tipler var. galler prensi, rus çar ve çariçesi, norveç ve isveç kralları, ingiliz ordusu genelkurmay başkanı, papa 13. leo. hatta papa 13. leo, mariani'yi "insanlığın en hayırseveri" ilan ediyor ve onu altın madalyayla onurlandırıyor.

8000 kadar doktor koka şarabının faydaları üzerine yeminli beyanlarda bulunuyor. kokaini spinal anestezide ilk kez kullanan new yorklu doktor leonard corning, bildiği tüm tonikler arasında bu şarabın merkezi sinir sistemine en fazla faydası olan ilaç olduğunu söylüyor.

alexander dumas, jules verne, emile zola, henrik ibsen ve çok daha fazlası vin mariani'yi öve öve bitiremiyorlar. özgürlük heykeli'ni yapan bartholdi şöyle diyor: "bu şarap bana diğer projelerim için inanılmaz bir güç verdi."

günde sadece dört saat uyuyan thomas edison bu şarabın müptelası oluyor. mariani şarabının etkileriyle daha sonra çok fazla taklit ürün çıkıyor ama hiçbiri onun başarısına erişemiyor. bunlardan biri meşhur pemberton's french wine coca. aşağıda bu ürün için verilen reklamlardan örnekler var.


bu resim yeşil canavarın kendisi.burada şarabın beden ve beyni güçlendirdiği, sağlığı sağlık kattığı yazıyor.iyi geldiği hastalıklar arasında yok yok.burada 8500 doktor tarafından tavsiye edildiği ve before and after durumları var.burada meşhur havacı santos dumont'un övgüsü: balon iki şeyle çalışır. motor için benzin insan için vin mariani gerekir.sarah bernhardt diyor ki: sağlığımı ve canlılığımı vin mariani'ye borçluyum. parmağımı bile oynatamadığım anlarda bana hayat veriyor.ve papa 13. leo'nun özel teşekkürü.ve altın madalyayla onurlandırması.jules verne diyor ki.thomas edison öyle sevmiş ki fotoğrafını göndermiş adama.ve bugün bile bir klasik, reklamlarda çıplaklığın hep tutması.kaynak burda.