İçine Üç Farklı İçecek Koyulabilen İlginç Suç Aleti: Suikast Çaydanlığı

Eski zamanlarda düşmanları gizlice zehirleyebilmek için kullanılan suikast çaydanlığı, oldukça ilginç bir nesne.
İçine Üç Farklı İçecek Koyulabilen İlginç Suç Aleti: Suikast Çaydanlığı

çin'den geldiğine ve ming hanedanlığı'na kadar uzandığına inanılan suikast çaydanlığı, büyüleyici ve gizemli bir geçmişi olan, uzun ağzı ve kıvrık kulplu küçük, gösterişsiz bir demliktir. efsaneye göre bu çaydanlık lanetlidir ve ona sahip olanların hepsi de gizemli ve zamansız şekilde ölmüşlerdir. 

bu çaydanlık, britanya imparatorluğu'nun ilk zamanlarında hükümet tarafından potansiyel hedeflerin çayını zehirleyerek suikastları önlemek için kullanıldığında adı duyuldu. yalnızca hükümetin güvenilir bir üyesine verilen özel bir anahtarla açılabilen gizli bir bölme ile tasarlanmıştı. çaydanlık birkaç yıl suikastlerde işe yaradı, ancak sonunda sırrı açığa çıktı ve "suikast çaydanlığı" olarak ünlendi. çaydanlık bugün british museum'da sergileniyor.


abd başkanı james a. garfield'ın trajik suikastıyla da bağlantılı olan suikast çaydanlığı ne zaman yapıldı? 

hikayeye göre, 1881'de başkan garfield'ı vuran adam charles j. guiteau, garfield'ın seçilmesinden sonra kendisine devlette bir iş verilmediği için kızmıştı ve bu yüzden meseleyi kendi halletmeye karar vermiş. 2 temmuz'da garfield'ı washington dc tren istasyonuna kadar takip edip, onu arkadan iki kez vurdu. garfield iki hafta sonra öldü ve guiteau tutuklandı ve cinayetten yargılandı. duruşma sırasında savcılar, guiteau'nun vurulmadan kısa bir süre önce küçük bir çaydanlık satın aldığına dair kanıtlar sundu. bu çaydanlık "suikast çaydanlığı" olarak bilinen çaydanlıktı. şu anda da smithsonian enstitüsü'nde sergilenmektedir.


neden suikastçı çaydanlı deniyor?

suikast çaydanlığı, tarihsel ve kültürel öneminin yanı sıra çeşitli edebiyat ve popüler kültür eserlerinde de yer aldı. efsanesi ve gizemi, yazarlara, sanatçılara ve film yapımcılarına onu eserlerine dahil etmeleri için ilham verdi.

örneğin, suikast çaydanlığından birkaç gizem romanı ve gerilim filminde, genellikle ana olay örgüsü aracı veya güç ve tehlike sembolü olarak bahsedilmiştir. ayrıca birkaç filmde ve televizyon programında, genellikle hikayenin atmosferine ve gizemine katkıda bulunan bir dekor veya set parçası olarak da yer aldı. suikast çaydanlığı ayrıca çeşitli video oyunlarında, genellikle koleksiyonluk bir öğe veya bir görev hedefi olarak da yer aldı.

kaynak