İdrar Yolları Enfeksiyonuna (Sistit) Ne İyi Gelir?

İdrar yolları enfeksiyonu nasıl geçer? Sistite ne iyi gelir? İdrar yolları tedavisi nasıl olur? Özellikle kadınların baş belası hastalığı olan sistitle ilgili bilinmesi gerekenler.
İdrar Yolları Enfeksiyonuna (Sistit) Ne İyi Gelir?
iStock

sistit ile tanışmamın üzerinden rahat 15 yıl geçmiştir

kronik sistit, genetik yatkınlık (kısa üretra + bazik vücut), ailenin neredeyse tüm kadınlarıyla birlikte benim de başımın belası. bu 15 yıllık zaman zarfında zaman zaman ayda bir, zaman zaman iki ayda bir tekrarlayan korkunç sistit ataklarım deneme yanılma yöntemiyle yılda bire kadar düştü. bu zaman zarfında kızılcık şerbeti, karnabahar suyu, kurbağa gözü gibi her şeyi denedim. 


sistite karşı işe yarayanların kısa bir listesi aşağıdadır

1) sistinin geliyorum demesiyle birlikte alınan tek doz monurol.

2) sistinin geliyorum demesiyle birlikte komple bırakılan kafein, alkol ve kullanılıyorsa nikotin. (tamamen semptomatik, bu süper üçlü sistit yanmasını yanmadan zonklama kıvamına getiriyor)

3) monurolla birlikte c vitamini yüklemesi. (1000 mg civarında falan)


tabii önemli olan o sistinin en başta hiç tetiklenmemesi. onun da yolları şöyle

1) günde en az 1 litre su tüketimi.

2) düzenli düşük doz c vitamini kullanımı (500 mg falan - idrar asiditesini arttırıyor, bakteriler nafis)

3) düzenli egzersiz (haftada 3-4 kez. egzersiz genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor, millet gripten sürünürken ben iki hapşırıyorum sadece)

4) kadın kısmısı, sözüm size: iç çamaşırının kuru ve temiz kalması. pamuklu değil polyester çamaşır kullanın tiril tiril. evet poponuz üşüyecek ama sistit olmaya yeğdir. o çamaşır her gün değişecek, tembellik yok. mümkünse tampon kullanılacak. ıslak mayoyla plajlarda süzülünmeyecek, o mayo değişecek, her gün sabunla yıkanacak, güneşte kurutulacak. haftada bir ayrıca çamaşır makinasına girecek kaynar kaynar yıkanacak. deniz suyu = seyreltilmiş kanalizasyon eninde sonunda. havuz suyu daha da iğrenç öğğ.

5) tuvaletten sonra antibakteriyelle temizlenmek. bak bu resmen hayatımı değiştirdi. şu antibakteriyelli el temizleme jelleri var ya, arkasında e. colilerin %99'unu öldürür diyen, hah onu kullanın. biz yine temiz bir milletiz ama şu maalesef yetersiz. bu e. coli denilen şerefsiz zaten aslında hayatını sizinle birlikte sürdürüyor. yerini bulunca üretraya sinsi sinsi tırmanıyor. e. coli yoksa sistit yok.

bu kadar. mısır püskülüyle, üzüm çekirdeğiyle uğraşmanıza gerek yok.

Su Niyetine Bir Zamanlar Hititler'e Ait Olan İdrarı mı İçiyoruz?