II. Dünya Savaşı'nda 352 Düşman Uçağı Düşüren ve Dünyanın En İyi Pilotu Olarak Gösterilen Alman Pilot: Erich Hartmann

Sovyet pilotlar tarafından "kara şeytan" olarak anılan ve savaş tarihinde en çok uçak düşüren pilot olarak bilinen Erich Hartmann'ın hikayesi.
II. Dünya Savaşı'nda 352 Düşman Uçağı Düşüren ve Dünyanın En İyi Pilotu Olarak Gösterilen Alman Pilot: Erich Hartmann
Erich Hartmann ve Adolf Hitler


röportajlarında düştüğünü gizlemeyen ve hiçbir zaman kendini çok yetenekli görmeyen dünyanın en çok uçak düşüren pilotu.son derece kötü nişancı olmasına ve heyecanına rağmen bu handikaplarını yenip üstüne üstlük olağanüstü istatistiğini 'kendini tanı'masına bağlar

ona göre bir pilot manevrada %51 üstünlüğü karşı tarafa kaptırdığı an derhal üssüne dönmeli hangarında hatalarını gözden geçirmelidir. wingmansız uçmaz, hiçbir koşulda düşmana gösteri yapmak gibi ya da hırsına yenilmek gibi angutlukları sergilemez.başlardaki ünlü heyecanı kendisine 'bubi' (toy) lakabı kazandırmıştır.


savaştığı; abd den gelen 2. sınıf uçaklarla donatılmış ya da kendi üretimleri olan dandik uçaklarla kısıtlı cephane kaynakları ve cepheye hızla sürülme gayesiyle yeterince eğitim uçuşu almamış sovyet pilotlarıdır.bubi bu durumu hunharca değerlendirmiş tabiri caiz ise tam bir ölüm makinesine evrilmiştir. 352 uçak düşürmüş bu sayıya düzenli bir ivme ile yükselmiş performansını hep stabil tutmuştur.


kendisi ile yapılan mülakatlarda; değil en iyisi olmak iyi bir pilot olduğunu dahi iddia etmemiştir. açıkçası gerçekten de en iyiler sınıfında değildir.kendisine sorulan en iyi pilot sizce kimdir sorusuna ' en iyi pilot bence yeterince deneyimlenmediği ve yeterince deneyimlenenleri analiz edip protokollerden ders çıkaramadığı için savaşın başlangıcında düşen pilotlardan biridir' diyerek cevap vermiş, kendisine isim vermesi için ısrar edilince 1. dünya savaşının efsanesi manfred von richthofen ı göstermiş, kendisinin hayran olduğu 2.dünya savaşı pilotu olarak tam bir yetenek ve disiplinsizlik abidesi hans joachim marseillei işaret etmiştir.


yakınları tarafından "bubi" yani "almanya'nın sarışın şövalyesi" olarak anılan erich hartmann bu zaferlerin çoğunu m(bkz: esserschmitt bf 109 g-6) ("karaya 1") uçağı ile elde etmiş ve bu uçağın gövdesine ayrıldığı eşini hatırlatan bir kırık kalp simgesi çizmiş...

genel bilinen bilgi kendisinin hiç düşürülmediğidir. oysa 1944 yılında radyatörüne aldığı isabet neticesinde rusya topraklarına zorunlu iniş yapmıştır. uçağın başına kontrole gelen ruslardan ise karın ağrısı numarası ile kurtulmuş, birliğine kadar yürüyerek geri dönmeyi başarmıştır.

ikinci dünya savaşı'nda toplam 1425 uçuş görevine çıkmıştır. gözü gibi baktığı karaya 1 kodlu uçağını yakıp amerikan birliklerine teslim olmuş, amerikalılar tarafından ruslar'a teslim edilmiş, uzun süre sovyet esir kamplarında kaldıktan sonra federal alman hava kuvvetleri'nin kuruluşunda görev almıştır.