II. Dünya Savaşı'nda Rusya'nın Kadınlardan Oluşan 588. Gece Bombardıman Alayı: Gece Avcıları

1942-1945 seneleri arasında aktif olarak orduda yer almış bu alay için "gece avcıları" lakabını Almanlar vermiş. Buradan bile ne kadar etkili olduklarına dair bir çıkarım yapılabilecek bu kadınları Sözlük yazarı "dogurankazan" anlatmış.
II. Dünya Savaşı'nda Rusya'nın Kadınlardan Oluşan 588. Gece Bombardıman Alayı: Gece Avcıları


gece avcıları veya ingilizce ifadeyle night witches, sovyet hava kuvvetleri 588. gece bombardıman alayına bağlı, sadece kadınlardan oluşan hava bombardıman alaylarından biri.

alay binbaşı yevdokia bershanskaya ve albay marina raskova tarafından kurulmuş ve yönetilmiştir. 

Yevdokia Bershanskaya
Marina Raskova


alay bombacı uçak olarak polikorpov po-2 uçaklarını kullanır. 


bu uçakların en yüksek hızı 152km/s dir. bu hızda normal bir avcı uçağı stal olarak düşebilir ki alayın en büyük avantajı budur.bu alay gece saldırılarında düşmanın yol, geçit ve üs gibi stratejik öneme sahip alanların vurulmasında kullanılır ve pilotlarının hiçbiri paraşüt taşımaz. kurulduğu tarih 1942'den 1945'e kadar olan sürede toplam 23 bin sorti yapmış olan alaya 261 personel hizmet vermiş bunlardan 32 kişi muharebe, kaza ve hastalık yüzünden hayatını kaybetmiştir.

alay sovyetler birliğinde propaganda amacı olarak kullanılmış ve ün kazanmıştır. savaş bittikten sonra alay dağıtılmıştır.

18 Yaşındayken Nazilere Karşı Ayaklandığı İçin Asılan Koca Yürekli Kadın: Zoya Kosmodemyanskaya