İki Müzik Türünün Mutlu Evliliğinden Doğan Jazz Rock'ın En İyi Albümleri

Alışılmadık bir şeyler duymak ya da bir janranın en iyi örneklerini deneyimlemek için, kulakların pasını silecek albümler.
İki Müzik Türünün Mutlu Evliliğinden Doğan Jazz Rock'ın En İyi Albümleri
iStock

jazz rock 1960’lı yılların sonları ile 1970’li yılların başlarında ortaya çıkmış, 1970-1980 arasında ise doruğuna ulaşmış bir müzik türüdür. genellikle klasik jazz ekolünden gelen yeni kuşak, jazz-blues müziklerini rock elementleri ile zenginleştirip daha dinamik ve popüler hale getirmiştir.

bu yeni kuşağın en etkin ve enerjik temsilcileri amerikalı larry coryell ve chick corea ile ingiliz john mclaughlin ve avusturyalı joe zawinul ve bunların topluluklarıdır (the eleventh house, return to forever, mahavishnu orchestra ve weather report). coryell ve mclaughlin progresif-rock etkisinde bir tür denerken, chick corea müziklerinde latin, zawinul ise internasyonal-folklorik öğeler kullanmıştır. 1970’li yılların ortalarından itibaren bu topluluklarda çalışan daha genç kuşak virtüöz müzisyenlerin de kervana katılıp muhteşem albümler yaptıklarını gorüyoruz: amerikalı stanley clarke (bas gitar), billy cobham (bateri), al di meola (gitar), lanny white (bateri), jerry goodman (elektro keman), brezilyalı alphonso mouzon (bateri), fransız jean-luc ponty (elektro keman), çek jan hammer (klavye) gibi.

aşağıda bu sanatçı ve toplulukların bende iz bırakan 10 albümünü listeleyeceğim. buraya sadece stüdyo albümleri alınmıştır ve her topluluk ya da sanatçı sadece bir eseri ile temsil edilmektedir. örnek olarak chick corea’nın buraya girecek en az 3 albümü daha sayılabilir. derecelemede müzik, konsept, kayıt-prodüksiyon kalitesi ve sanatçıların bireysel performansları esas alınmıştır. yine de, listedeki albümler ve bunların sıralaması ilk planda yalnızca bireysel müzik zevkini yansıtmaktadır...

1. romantic warrior (return to forever, 1976)


2. enigmatic ocean (jean luc ponty, 1977)


3. casino (al di meola, 1978)


4. school days (stanley clarke, 1976)


5. spectrum (billy cobham, 1973)


6. my spanish heart (chick corea, 1976)


7. oh yeah? (jan hammer group, 1976)


8. belo horizonte (john mclaughlin, 1981)


9. birds of fire (mahavishnu orchestra, 1973)


10. black market (weather report, 1976)


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Cazla İlgileniyorsanız Mutlaka Bilmeniz Gereken Klasikler: Caz Standartları