İki Tren Rayı Arasındaki Mesafe Neden 143,5 cm'dir?

İki tren rayı arasındaki mesafe standart olarak 143,5 cm'dir. Peki neden 140 ya da 150 değil de 143,5?
İki Tren Rayı Arasındaki Mesafe Neden 143,5 cm'dir?

tren ray aralığı standart olarak 143.5 cm'dir (ya da 4 ft. 8.5 in.) rayların bu standart aralıkla inşa edilmesi hemen akla şu ilginç soruyu getirir:

neden 143.5 cm? neden 150 gibi her tren yolu işçisinin kolayca hatırlayabileceği yuvarlak bir rakam değil?

cevabı ise sorudan daha ilginçtir:

ta roma kültüründen bu yana avrupa'da var olan 4 ya da 2 atın kullanıldığı atlı arabalarda en az 2 atın yan yana bağlanmış şekilde durduğu ve arkasına bağlı olan arabayı çektiği bağlama yönteminde, çekilen arabanın tekerlekleri, yan yana duran 2 attan herbirinin ayaklarının orta noktasını tam 90 derece kesen bir doğru üzerinde olmalıdır. tekerleklerin biri dahi bu noktayı şaşırırsa, arabanın aks sistemi parçalanır, çünkü bu halde atın çekme kuvveti tekerleğe aktarılamaz ve tüm stres diferansiyele yüklenir. roma dan beri standart olmuş at bağlama yöntemi ile yukarıda anlatılana uygun olarak hazırlanan bir at arabasında iki tekerlek arası mesafenin 143.5cm olduğu görülür.

ilk modern tarzdaki tren ingiltere'de kullanılmıştır. ve tren vagonu olarak henüz o dönemde günümüzdeki gibi bir kavram mevcut olmadığı için tren rayını yaparken üzerine koyulacak bir şeyin tekerlek aralığını referans almak gerekecektir. ingilizler tren rayının üzerine bilinen at arabasını koymuşlardır. bu yüzden de referans alınacak aralık da yukarıda bahsettiğimiz sonradan standart tren ray aralığı olarak kalacak olan 143.5 cm dir.

bunun dışında teknolojinin ilerlemesi ile de çeşitli diğer tren ray aralıkları ortaya çıkmıştır.
ing. rail gauge