İki Yıl Orada Yaşayıp Aşık Olan Birinden: Tayland Genel Olarak Nasıl Bir Yer?

Tayland nasıl bir ülke? Nereleri gezilir? İnsanları nasıldır? Bunları kısaca özetleyen bir yazı.
İki Yıl Orada Yaşayıp Aşık Olan Birinden: Tayland Genel Olarak Nasıl Bir Yer?
iStock

tayland: iki yıl kadar yaşayıp aşık olduğum yer

bu konuda sosyal medyada çok fazla yazılmış olsa da insanların güler yüzünü ekleyelim buraya. türkiye misafirperver bir yermiş. geçiniz efendim. tayland'da en fakir ailenin evine git ben açım de komşudan borç alır karnınızı doyururlar. yemeklerini yiyebilecek mide varsa tabi. orada kendinizi kıymetli hissedersiniz. ben kitap yazıyorum ayağına dolaşıyordum sanki orhan pamuk gelmiş evlerine. ortada yazdığım kitap falan yok o dönem. kısa metrajlı bir kaç film çekmiştim türkiye'deyken. şimdi bir belgesel çekeceğim diyordum sanki nuri bilge ceylan'ım. inanılmaz bir saygı görüyorsunuz. türkiye'de kitap yazdım diyorum her eline kalem alan diye başlıyorlar, bir film çektim de her eline kamera alan diye devam eder.

dünyanın bence en yaşanılabilir yeri. insanlar kesinlikle sizin nereden geldiğinizle ırkınızla ilgilenmezler. umurlarında değildir yani. iyi ya da zararsız biriyseniz size kral muamelesi yaparlar. kötü biri olduğunuzu düşünürlerse uzak dururlar sizden. böyle anlatınca cennet gibi oldu. aslında öyle değil. hırsızlara dikkat edin. hırsızlık normal karşılanıyor. uyanık olun.


birkaç ayrıntı bilgi verelim gideceklere

kediler ve maymunlar çok değerlidir. tıpkı kral ve kraliçe gibi. bunlara laf etmeyin ters yapmayın saygılı olun. yoksa silkerler afedersiniz. bangkok ve pattaya'da birkaç ünlü caddesi var fuhuş sektörünün elinde. o bölgede çok sarhoş olmayın. kimseyle tartışmayın. hatta hiç gitmeyin. tayland'ın en gereksiz en saçma yerleri. sevişmek istiyorsanız normal insanlarla sosyalleşin. kimse kimseye naz yapmaz. sevişmeyi kutsal saymaz. namusla alakası yoktur. ilgi gösterin ve gülümseyin. bu kadar.

bangkok’un resmi adını bir yere bakmadan yazana sınırsız içki veriyordu bazı barlar. ezberleyin buyurun ben google'a bakarak yazıyorum. ‘krungthepmahanakhon amonrattanakosin mahintharayutthaya mahadilokphop noppharatratchathaniburirom udomratchaniwetmahasathan amonphimanawatansathit sakkathattiyawitsanukamprasit’


prathet thai yani tayland hiçbir zaman avrupalılar tarafından sömürge yapılamamış. özgürlüklerine aşırı değer veriyorlar ve bununla gurur duyuyorlar. üç kişiyle arkadaş olursanız binlerce arkadaşınız var demektir. aralarına alırlar ve kaynaşırlar hemen. sizi arkadaş olarak görürlerse o bölgede kimse size dokunmaz. ne hırsızlar ne diğerleri.

ülkede lèse majesteleri yasası var, bu da kral, kraliçe veya kraliyet mirasçılarına yönelik saygısız davranmanın ihanetten hapis cezası alması anlamına geliyor. ne yapın ne edin hapse girmeyin. sikerler kelimesi burası için hafif kalır. tayland'da para konuşur. bir kenarda zor anlar için bin dolarınız varsa korkmayın. bin doları doğru kişiye rüşvet olarak verirseniz ipten alırlar. hapse girmeyin bunu nereden bildiğimi de sormayın. beş dolarla da hallolabilir. paranız yoksa bitersiniz derdinizi kimse dinlemez. bin dolar ipten alınacak durumdaysanız bu arada. elli dolara halledilmeyecek adli olay yok gibi.


lopburi'da maymunlar için bir tapınağın önünde her yıl ziyafet hazırlanır. sonbaharda oluyordu. maymunları açık büfe yemek ziyafetine davet ederler. maymun menüsünde sokaklarda insanlar için bulamayacağınız her şey var. festivalin amacı bu küçük tüylü hayvanlara iyi davranarak iyi şans kazanmak. dediğim gibi insanlara hamamböceği pişirip satıyorlar maymunlara salam sosis pilav köfte meyve.

bangkok'un adı çıkmış nedense. kuru kalabalık. eğlencenin başkenti pattaya'dır. çok daha kaliteli insanla karşılaşırsınız. eğer finans işi yapacaksanız doğru yer yine pattaya'dır. kısa süreliğine tayland'a geldiyseniz bangkok olabilir ama eğer birkaç ay takılma durumundaysanız kesinlikle pattaya derim. phuket'i çok iyi bilmiyorum. çok gittim ama kısa ziyaretler oldu. deniz kum bira ile yetinecekseniz güzel bir yer. ancak halk insanları orada arkadaş olarak değil kazıklanacak turist olarak görür.