İkili İlişkilerde Neden Erkekler Değil de Kadınlar Seçen Taraftır?

Bir ilişki söz konusuysa neden erkekler değil de kadınlar seçici taraftır? İşte bunun sosyal ve bilimsel alt metnini açıklayan bir yazı.
İkili İlişkilerde Neden Erkekler Değil de Kadınlar Seçen Taraftır?


doğum yapma yetisindeki taraf her zaman seçer

neredeyse bütün türlerde bu geçerlidir. siz isterseniz erkek olarak %10'da olun, o kadını heyecanlandırmıyorsanız ilişki kurulmaz ama tam tersi geçerli değildir. erkeğin tek avantajı birlikte olacağı kadına yaklaşma lüksüdür. okcupid istatistikleri de kadınların %80'nin erkeklerin %20'sini seçtiğini gösteriyor.

şunlar temelde hatalı ve toplumsal roller yüzünden oluşan düşüncelerdir:
- erkek saf seçici olabilir.
- ataerkil sistemin sonucudur.
- kapitalizm sebebiyle kadın metadır.

bunlar kadını seçici yapmamış, tam tersi seçiciliğini körükleyecek şekilde kadın doğasına hizmet etmiştir.

tarihe baktığımızda kadının fiziksel beğenilerinde neredeyse hiç fark olmadığını görüyoruz. sıklıkla fit, hafif kaslı, maskülen ve sağlıklı erkeklere yönelmişlerdir. bunun yanında kaynaklara erişimi olan yüksek statülü erkekleri seçmeye çalışırlar.

günümüzde bu ayrışmanın sosyal medya yüzünden iyice arttığını görüyoruz, özellikle batıda kadınların erkeklerden beklentileri gerçeküstü seviyelere ulaşmış durumda. ataerkil düzenin tersine feminizmin yükselmesiyle kadınlar daha agresif seçimler yapıyor. kapitalizm ise kadınların, güzelliklerini arttırmalarına ve daha fazla erkeği hızlıca tüketmelerine neden oluyor.

erkek seçimleriyle neredeyse her kadına ilgi duyabilir ki ve temelde baktıkları 2 kriter vardır:
- doğurganlık göstergeleri, seksi olması, güzel olması.
- ulaşılabilir, seksi kolay sağlayabilir olması.

neden? çünkü yumurta pahalı, sperm ucuzdur. her türde erkekler yok olma tehlikesi içindedir. hem doğal seleksiyon (agresiflik, savaş, kıskançlık, rekabet) hem de cinsel seleksiyon (cinselliğe ulaşamama) sonucu harcanabilir niteliktedir. hatta ilginçtir, günümüze izole olarak ulaşmış bir kabilede yapılan bir araştırma; cesur, savaşa ve öldürmeye eğilimli bireylerin daha çok eşe ulaştığını gösteriyor.


insan evrimi

insanlarda da esas seçici taraf, özellikle de yüksek doğurganlık zamanlarında kadındır. insan evrimi ve frontal lobun gelişmesine neden olmuştur. kadınların erkek seçiminde fiziksellik etkin değil, kompleks yaratılışımız ve sosyal varlıklar olmamız sebebiyle kur yapma üstünden ilerliyor bu da erkeklerin iq'larının gelişmesine ve kendilerini anlayan zeki kadınları tercih etmelerine neden oluyor. bu da bilim-sanat-müzik-edebiyatta gelişmelere neden oluyor.

kadınlar "yüksek doğurganlık zamanlarında" seçer

istatistiklere baktığımızda 20-50 yaş arasındaki bütün erkeklerin 20-23 yaşındaki kadınları tercih ettiğini görüyoruz.

[ref]

kadının seçici olduğu doğru ama bu 20'li yaşlarda olan kadınlar için ağır basıyor. ilerleyen yaşlarda ise azalıyor.

bu yaş dilimindeki ortalama kadınlar için hayat ücretsiz şeker dükkanına girmeye benzer. herkes elde edilebilir. özellikle 2008'de sosyal medyanın patlaması ve feminizmin sağladığı cinsel devrim sayesinde sınırsız bir seçim gücüne ulaştılar. bu bir yandan iyi, bir yandan kötü oldu. iyi çünkü kendini geliştirmiş üst düzey erkekler evlenmeden seks yapabiliyorken, alt seviye erkekler için kötü çünkü sekse ulaşmaları zorlaştı. istatistiklerden 2008 sonrası sekse ulaşamayan erkeklerin oranındaki patlamayı görebilirsiniz. sosyal bilimlerde hiçbir tek etmene bağlı değildir, yaşa-bölgeye-eğitime göre incelenmesi gerekir fakat sosyal medyanın erkekleri daha pasif hale getirdiği söylenebilir. çünkü erkek görseliğiyle güçlü fark yaratabilen bir canlı değil [ref].

erkeklerin seçildiği yaş da ilginç

kadınlara tercih ettikleri erkek yaşı sorulduğunda neredeyse her skalada seçildiklerini görüyoruz, sıklıkla da 4-7 yaş arası bir fark gözlemleniyor, bu fark 15'e kadar çıkabiliyor. bunun en temel sebebiyse yine biyoloji. erkeklerin kadınlara göre üreme yaşlarının daha uzun sürmesi ve kadına göre x17 kat testosteron sebebiyle daha kaslı bir yapıya sahip olmaları kendilerini formda tutuyor. özellikle kendine çok iyi bakan aynı genetiğe sahip erkek ve kadını düşündüğümüzde erkek otomatik daha fit ve genç kalıyor. biyoteknolojinin gelişmesiyle özellikle 40'a yaklaşan kadınların devamlı yumurtalarını dondurmaya çalıştığını; bunun artan bir istek olduğuna kısa bir araştırmayla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. bunu istiyorlar çünkü cinsel seçilim her şeyin önünde geliyor, istiyorlar çünkü bunu becerebilirse yaşlanmaya karşı durabileceklerini, hala 20'li yaşlarındaki gibi şeker dükkanında özgürce seçim yapabileceklerine inanıyorlar. bilinçaltlarının bir kısmında bu hep var. çünkü toplumsal dogmaların onlara anlattığıyla gerçekte yaşadıkları aynı değil. örneğin şu haberde bir zamanlar çok güzel bir mankenin itiraflarını okuyabilirsiniz. 35 yaşından sonra kendi kalibresinde iyi erkeklerin kapıldığından, hatta hoşlandığı 35 yaşında bir erkeğin ertesi gün ghosting yaparak yok olduğundan bahsetmiş. çünkü 35 yaşına doğru erkeğin değeri artıyor ve o erkek bunu keşfettiğinde doğası gereği 25 yaşındaki kadınları beğeniyor ve o kadınlar da ne ilginç ki bu erkeği çekici buluyor.

Emma Stone ve Andrew Garfield / Fotoğraf: Eva Rinaldi

kadınlar hep mi seçer?

insan evriminde de genel seçici kadınlar fakat hep aynı zenginlikte fırsatlara sahip olduğunu söylememiz güç. üstte bahsettiğim 20-23 skalası istatistiğinden sonra erkek geneli tarafından tercih edilmeleri azalıyor, özellikle 28 yaşından sonra kadınlar aydınlanma çağı dediğimiz bir döneme girerek; fiziksel olarak çökmeseler de çocuk sahibi olmaları gerektiğini, zamanın da geçtiğini fark ediyorlar ve eskisi kadar rağbet görmediklerini hissediyorlar, özellikle 30 yaşında bir kadın kendinin 20 yaşındaki versiyonuyla rekabet edemeyeceğinin farkına varıyor, bu da ücretsiz şeker dükkanında gezintinin sınırlanması demek. 20'li yaşlarında eğer çok şeker yerse haliyle 30'lu yaşları sancılı geçmeye başlıyor.

erkeğe baktığımızda ise "performans yükünü" taşıması gerektiğini görüyoruz. maalesef erkeklerin %95'i doğuştan bir değere sahip değil. geri kalan da çok iyi genetik yapıya sahip olabiliyor ama bu da ilişki sürdürebilmesi için yetersiz, yani genetik piyangoda %5'teyseniz evet kadınları etkiliyorsunuz fakat kendinize bir şey katmadıysanız uzun süreli ilişki arzusu oluşturamıyorsunuz. kadınlar size bakıp: "off çok seksi ama işsiz, boş bir adam" diyor fakat erkek performans yükünü kabullenip, sorumluluk alırsa 35-40 yaş arası üst seviye bir erkeğe dönüşüyor. eskiden bakmayan kadınların dikkatini çekiyor, çünkü o artık gözde bekar oluyor.

ne ilginç ki üst seviye erkeklerin de yine 20-25 skalasında kadınlarla ilgilendiğini görüyoruz, hatta uç bir örnek fakat dicaprio'nun sevgili seçimlerine bakabilirsiniz [ref].

demek ki erkeğin temel amacı "seçmek" değil, "kendini seçen kadın havuzunu" genişletmek olmalıdır. bunun yolu "fiziksel" ve "zihinsel" olarak gelişmek; kendinizin en iyi versiyonuna dönüşmekle mümkün olduğunu unutmayınız.