İkinci Dünya Savaşı'nın Sıra Dışı Olaylarından Biri: Itter Kalesi Muharebesi

İkinci Dünya Savaşı'nın diğer muharebeleriyle karşılaştırıldığında nispeten bilinmez ancak ilginç hikayesiyle tarihte yerini alan tuhaf bir savaş.
İkinci Dünya Savaşı'nın Sıra Dışı Olaylarından Biri: Itter Kalesi Muharebesi

avusturya'da bulunan itter kalesi, eski başbakanlar, generaller ve diğer üst düzey yetkililer de dahil olmak üzere önde gelen fransız mahkumların naziler tarafından esir tutulduğu bir hapishane kampıydı. savaş sona yaklaşırken, alman ordusunun komuta yapısı çöküyordu ve wehrmacht komutanı binbaşı josef gangl, avusturya direnişine sempati duyarak nazi rejimine karşı çıkmaktaydı, bu nedenle wehrmacht askerleriyle nazi ordusundan ayrılarak kaleyi ve içindeki mahkumları, bölgeye ilerleyen ss birimlerinden korumaya karar verdi.

bu esnada, kaptan john ‘’jack’’ c. lee jr liderliğindeki küçük bir amerikan birlikleriyle karşılaştılar ve kaleyi waffen-ss'in saldırısına karşı savunmak için güçlerini birleştirdiler. bu savaşı benzersiz kılan şey, eski düşmanların ortak bir düşmana karşı birlikte savaşmasıydı. fransız mahkumlarında desteğini alan iki bölük, abd yedinci ordusu'nun 36. tümeni'nin 142. piyade alayı'ndan takviye kuvvetler gelene kadar ss saldırganlarını oyalamayı başardı ve takviye kuvvetlerinin gelişi ss kuvvetlerinin teslim olmasına yol açtı.

itter kalesi muharebesi (5 mayıs 1945), savaş sırasında müttefikler arasındaki beklenmedik iş birliğinin dikkate değer bir örneğiydi. ikinci dünya savaşı'nın diğer muharebeleriyle karşılaştırıldığında nispeten bilinmez ancak ilginç hikayesiyle tarihte yerini almıştır.