İkiz Bebeklerin Babalarının Nadiren Farklı Olması Durumu: Süperfekondasyon

Evet, yanlış duymadınız. İkiz bebeklerin babaları farklı kişiler olabiliyor. Oldukça nadir olarak görülen bu olay, geçtiğimiz haftalarda Brezilya'da yaşandı son olarak.
İkiz Bebeklerin Babalarının Nadiren Farklı Olması Durumu: Süperfekondasyon

aynı menstrual siklusta (adet döngüsü) az farklı zamanda 2 farklı cinsel ilişkide 2 ya da daha fazla yumurta hücresinin döllenmesiyle ikiz gebelik meydana gelebilir. yani doğacak ikizlerden biri siyahi, biri beyaz bebek olabilir eğer cinsel partnerler böyle farklıysa.

son derece nadir görülen bu olayın bilimsel adı heteropaternal süperfekondasyon.

bu duruma en yakın örnek geçtiğimiz haftalarda brezilya'da yaşanmış. brezilya'da bir kadın, aynı gün iki farklı kişi ile cinsel ilişkiye girmiş ve doğum yaptığında da bebeklerin kimden olduğunu bilemediği için, bu kişilerden birinden dna testi yapılmasını istemiş.

bebeklerden biri bu kişiyle uyumlu çıkınca, sürprizli son yaşanmış. haberi okuyunca kısa çaplı bir şok geçiriyor insan. çok nadir olsa da aynı annede iki yumurtanın farklı erkekler tarafından döllenmesi sonucu, bebekler annenin genetiğini taşıyıp, faklı plasentalarda büyüyebilirmiş.


ismi açıklanmayan kadın, yerel basına şöyle açıklama yapmış: "iki erkekle aynı gün cinsel ilişkiye girdim. bebekler doğunca birini dna testi için çağırdım. biri pozitif çıktı. sonuçlar beni çok şaşırttı. böyle bir şeyin olabileceğini bilmiyordum. birbirlerine çok benziyorlar. "

kaynak: msn.com