İlginç Bir Kuş Türü Olan Flamingolara Dair Ufukları Açacak Nitelikte Bilgiler

Flamingolar çok aşina olduğumuz kuşlar değil, bu apaçık bir gerçek. Belki de bu yüzden bizi bu denli şaşırtacak bilgilerle dolular. Sözlük yazarları bu çok ilginç kuşları anlatmış.
İlginç Bir Kuş Türü Olan Flamingolara Dair Ufukları Açacak Nitelikte Bilgiler
iStock.com


uzun ince bacaklara sahip ve yine esnek uzun bir boynu olan genelde pembe tüylü hayvanlardır.. tüylerinin pembe olması yedikleri yiyeceklerin karotin oranına göre degişir,az veya yetersiz beslenen flamingoların ten rengi genelde beyaz ile pembe arasında olur..


kelimenin kökü latincede alev anlamına gelen flamma'dan türetilmiştir. aynı şekilde flamenko de flama da hep kırmızıya işaret eden kelimelerdir.

kırmızı beyaz renkteki peru bayrağının da esin kaynağı olan canlıdır kendileri.


hem erkeği hem dişisi süt üretme özelliğine sahip. bir diğer süt üreten kuş için (bkz: güvercin)

sütannelik/sütbabalık flamingolara arasında yaygındır. başkasının aç yavrusunu doyururlar. 

yüksek oranda tuzlu veya sodalı sulak alanlarda yaşar hatta 50 yıl kadar yaşayabilirler. tek ayak üzerinde uyumalarına bittiğimdir.

flamingolar beyaz dogarlar fakat [betakoriten(?)] yosun yediklerinde renkleri pembeye doner. tıpkı mercanlar gibi.

bu kuşun beslenme sırasında ayaklarıyla yaptığı suyu ve kumu karıştırma hareketinin yıllar yıllar evvel müthiş bir dansın doğmasına neden olduğu söylenir: flamenko

grup halinde yol alırlar. bir tehlike ile karşılaştıklarında koşmaya başlar ardından kanatlarını açarlar.

serinlemek için bacaklarına işeyen psikopat kuş cinsi.

- hakan abi çok sıcak bastı yahu... hiç te çişim yok, bi benim bacaklara doğru da rica etsem sana zahmet.

- ulan aykut bak son kez işiyorum, hakikaten serinlemek içinse birşey demiyorum ama bu işten sapık bir zevk alıyosan valla ayıp ediyosun.

- ohssssssss

- allah belanı versin aykut.

zaman zaman,nasıl o kadar uzun süre tek ayakları üzerinde durabiliyorlar diye düşündüğüm canlı. bilimsel açıklamalara göre, bu duruş şeklinin flamingoların sudaki zararlı mikroorganizmalarla daha az temas etmesini sağladığı düşünülüyor. tek ayak üzerinde durmaları, vücut sıcaklıklarının düzenlenmesine yardımcı oluyormuş.


hava sıcaklığı yüksekse iki ayakları üzerinde, düşükse tek ayakları üzerinde durdukları gözlemlenmiş ama zaten tropikal bölgelerde yaşadıkları için ne alaka demeden geçemiyor insan. su ısıyı havadan daha kolay ilettiği için vücutlarından ısının daha hızlı yayılmasına neden oluyormuş bu da zamanlarının çoğunu neden suda geçirdiklerini kanıtlar nitelikte. evet, tek derdim flamingolar.

sesinin de çok güzel olduğu iddia edilen kuş türü.