İlk Kez Süper Lig'de Mücadele Edecek Olan Ümraniyespor'un Tarihi

1938 yılında kurulan Ümraniyespor, tarihinde ilk kez Süper Lig'de mücadele edecek 2022-2023 sezonunda.
İlk Kez Süper Lig'de Mücadele Edecek Olan Ümraniyespor'un Tarihi
Fotoğraf: Ümraniyespor

ümraniyespor genel kanının aksine son yıllarda kurulup belirli bir sermaye ile yükselen bir kulüp değildir, 80 yılı aşan bir geçmişi vardır kulübün.

ümran kelimesi aslında osmanlıca olarak bakıldığında umran yani bayındırlık yeri anlamına geliyor ki stadyumu dahi bugün beykoz sınırında oldukça yeşil bir alanın içindedir.

1960'lı yıllara kadar muhacirlerin yaşadığı bir köyün takımı olan ümranyiespor, cihangirspor ile birleşip 1971'de liglerde oynamaya hak kazanır ki bu yüzden logosunda 1938 ibaresi karşımıza çıkar

1971'de liglere katılır 1972-73 sezonunda 2. amatörde şampiyon olur. ardından iki sezonda kıl payı şampiyonluğu kaçırır ve 77-78 sezonunda tekrar düşerler

ardından tekrar lige çıksalar da 80 darbesi ile ligler lağvedilir ve 1984-85 yılında yeniden, 3.lig'e alınır. ki bu dönemde de ümraniye, üsküdar'a tekrar bağlanacak olup 87 yılında ilçe unvanına kavuşacaktır. birçok mahallesinin isminin milli mücadele dönemi isimleri olması da o dönemin politik bir stratejisidir. günümüze ne ölçüde yansıdığı düşüncesi okura ait olsun. atatürk, namık kemal, kazım karabekir, dumlupınar mehmet akif gibi özellikle diğer ilçelere nazaran çok sayıda bu isimde mahallesi vardır muhacirköy'ün. (muhacir köy ümraniye'nin eski adıdır)


yukarıda stadyumunun beykoz'a yakın olduğunu söylemiştim. beykoz zaten uzun yıllar futbol kültürü olan bir ilçe olmuştur. hatta buna spor kültürü olarak bile yaklaşabiliriz. bir fenerbahçe semti kalamış semti veya bir kadıköy olarak görmeyin tabikide. ümraniyespor maçlarını uzun yıllar anadoluhisarı ve paşabahçenin tesislerinde oynadı. ki anadoluhisarı hem futobl takımı ve altyapısıyla hem de bugünlerde boğaziçi üniversitesine el değiştirmesi ile konuşulan marmara üniversitesi kampüsündeki spor akademisi ile ön plana çıkmaktadır.

dağılmadan devam edelim, 90'ların başıdna üçüncü ligte boy gösterebilmiş olsa da düşerler amatöre tekrardan, 96-97 sezonunda ikinci kademeye kadr yükselir, ilk maçta kilimlispor ile 1-1 berabere kalan ümraniye ikinci maçta kızılcahamamspor'u 6-1 yendikten sonra bu iş tamam dese de kızılcahamamspor son maçta kilimlispor'u 6-0 yenince tek gol averajdan hayaller küçüksu deresine düşer oradan da boğaza dökülüp kaybolur.


97-98 sezonunda da ligi başarıyla tamamlayıp play off olarak düşünülmesi gereken ikinci kademe maçlarında mudurnuspor ve sakaryademirspor ile kapışır. iki maçtan da beraberlik ile ayrıldığı ve uzatma kuralının olmaması sebebiyle maçlar tekrarlanır, ümraniye kaybeder ve tekrardam alemdağ caddesini hüzün kaplar.

aslında bir dönem abdullah avcı'nın başakşehir ile yaşadığı sonunu getirememe problemini yaşar ümraniyespor ki 98-99 sezonunda bir üst lige çıkmayı başaran özsahrayıceditspor'un 8 as oyuncusunu kadrosuna katar. eski muhacirköy ve şimdi milli mücadele dönemi mahalleleriyle yeniden ilçe olup doğan ümraniye'nin yeni lakabı ise albay'ın askerleri olur. takımın o dönem en tecrübeli ismi albay hüsnü ramazan kurtez sayesinde takım bu lakabı edinmiştir. o dönem refah partisi'nin de takıma büyük destek verdiği söylenir.


o sezon play-offları geçer ümraniyespor o dönemin kupa maçları diyebileceğimiz istanbul şampiyonası'nda da yarıfinale kadar gelir. o sezon da üçüncü defa 3. lig'e yükselinir.

3. lig macerası maalesef yine bir sezon sürer ancak ümraniye 90'ların başından itibaren çakmak ve selimiye'de maçlarını oynarken bugünkü hekimbaşı tesislerinin de temeli atılmıştır. şimdiki başkan tarık aksar da süper lig'e çıkıldığı takdirde yeni stadyum yapacaklarını ifade etmiştir. (kaynak) (efkan bucak'ın yazısından alıntılar yapılmıştır.)

uzun süre 3.ligin yukarısına çıkma gayreti gösterilse ve bununla beraber birçok başarısızlık ve düşüşler olsa da 2014 yılında 2.lig'e 2016'da da 1.lige çıktılar. 2022-2023 sezonunda ise süper lig'de mücadele edecekler.

bir vefa, sarıyer, karagümrük gibi istanbul takımlarına karşın bilinirlikleri olmasa da kendi tarihleri ve kültürleri olan ancak bunu yansıtmayı başaramamış bir kulüp ümraniyespor. öyle ki bir internet siteleri dahi yok. şayet yeni tesislerle beraber bunu başarabilirlerse, bir renk olarak antipatiklikten öte sempatiyle ligde mücadele edebilirler, istanbul'un semtlerinin ve hatta türkiye'nin bu kültürleri bilmeye ve yaşamaya ihtiyacı var.