İlk Seferinde Batan Dünyanın En Büyük Gemisi Titanic'in Son Anlarında Yaşananlar

1912'de ilk seferinde bir buz dağına çarparak batan, lüksü ve trajik sonuyla hafızalara kazınan devasa transatlantik gemi Titanic'in son anları.
İlk Seferinde Batan Dünyanın En Büyük Gemisi Titanic'in Son Anlarında Yaşananlar

titanik sadece bir gemi değildi; bir yüzen saraydı. 1912 yılında denize indirilen bu devasa gemi, o zamana kadar inşa edilmiş en büyük ve en lüks gemiydi. lüksü ve ihtişamı ile herkesten hayranlık uyandırdı.

gemi, 3. sınıf yolculara bile konforlu konaklama imkanı sunan, birinci sınıf yolcular için ise hayal edilebilecek her türlü imkanı barındıran bir konaklama alanına sahipti. birinci sınıf yolcular, süitler, özel banyolar, verandalar ve hatta elektrikli şömineler ile donatılmış kabinlerde konaklayabiliyorlardı.

gemi, lüks restoranlar, balo salonları, tiyatrolar, yüzme havuzları, spor salonları ve kütüphaneler gibi çeşitli eğlence seçenekleri de sunuyordu. yolcular, gemiyi dolaşırken mermer merdivenler, kristal avizeler ve altın varaklı süslere hayran kalıyorlardı.


titanik'in en dikkat çekici özelliklerinden biri de, o zamanlar için son teknoloji sayılan elektrik aydınlatma ve asansör sistemleriydi. gemi ayrıca, telsiz telgraf ve su geçirmez bölmelerin yanı sıra, o dönemdeki diğer gemilerde bulunmayan birçok güvenlik özelliğine de sahipti.

ne yazık ki, titanik'in lüksü ve ihtişamı, trajik bir sona mahkumddu. 15 nisan 1912'de, gemi ilk seferindeyken, kuzey atlantik okyanusu'nda bir buzdağıyla çarpıştı ve battı. bu felakette 1.500'den fazla insan hayatını kaybetti.

titanik'in hikayesi, lüksün ve ihtişamın da her zaman güvenlik ve insan hayatından daha önemli olmadığını gösteren ibret verici bir hikayedir.

işte filmin bluray baskısı içindeki national geographic belgeselinde ve gemi adına açılmış sayfalarda yer alan ''son anları''

14 nisan 1912

sabah
kaptan edward j. smith planlanmış bir filika tatbikatını iptal etti.

17:50
gün boyunca buzdağı uyarıları aldıktan sonra kaptan smith titanik'in rotasını değiştirerek hafifçe güneye yönelir. ancak geminin hızı düşürülmez.

saat 9:40
mesaba, titanik'e "ağır buz kütleleri ve çok sayıda büyük buzdağı" içeren bir buz alanı hakkında uyarı gönderir. marconi şirketi için çalışan telsiz operatörü jack phillips yolcuların mesajlarıyla ilgilenmektedir ve uyarıyı titanik'in köprü üstüne iletmez.

10:00 pm
köprü üstünde vardiya değişir ve birinci subay william murdoch, ikinci subay charles lightoller'ın yerine nöbetçi subay olur.
gözcüler frederick fleet ve reginald lee titanic'in karga yuvasında nöbete başlarlar. gecenin alışılmadık derecede sakin olması buzdağlarının görülmesini zorlaştırır; çünkü buzdağlarına çarpan dalgalar yoktur. karga yuvasının dürbününün yanlış yere yerleştirilmiş olması da zorlukları artırmaktadır.

10:55
yakındaki californian gemisi titanik'e telsizle haber verir: "söylesene ihtiyar, durduk ve etrafımız buzla çevrili." sinirlenen phillips cevap verir: "kapa çeneni! kapa çeneni! ben meşgulüm. cape race'te çalışıyorum." (cape race, newfoundland, kanada'da bir telsiz istasyonu bulunmaktadır.)

11:00 pm
titanik'in yolcularının çoğu akşam için odalarına çekildi.

11:35
californian'daki telsiz operatörü telsizini kapatır.
fleet, titanik'in yolu üzerinde bir buzdağı görür ve ileride bir şey olduğunu belirtmek için zili üç kez çalar. sonra köprüyü arar. murdoch titanik'e "sancak tarafına" (sola) dönmesini ve motorların tersine çevrilmesini emreder. ayrıca su geçirmez olduğu varsayılan bölmelerin kapılarını da kapatır.

11:40
titanik'in sancak tarafı buzdağına sürtünür.
kaptan smith güverteye gelir ve kendisine geminin bir buzdağına çarptığı söylenir. kısa bir süre sonra posta odasının suyla dolduğu haberini alır. kısa süre sonra geminin en az beş bölmesinde su olduğuna dair başka raporlar da gelir.
tasarımcı thomas andrews hasarı inceler. titanik sadece dört kompartımanı su altında kalacak şekilde inşa edilmiştir. andrews geminin batmadan önce sadece bir ila iki saati olduğunu tahmin eder.


15 nisan 1912

12:00 am
filikalar denize indirilmek üzere hazırlanmaya başladı. 20 botta gemideki 2.200'den fazla kişiden yalnızca 1.178'i için yer vardır. daha sonra ilk önce kadın ve çocukların binmesi, mürettebatın kürek çekmesi ve filikalara rehberlik etmesi emri verilir.

12:15
kaptan smith, phillips ve harold bride'a bir tehlike sinyali göndermelerini emreder. sos birkaç yıl önce resmi tehlike sinyali haline gelmiş olsa da, birçok kişi hala cqd kullanmaktadır. (cq genel bir çağrı, d ise tehlike anlamına gelir.) önümüzdeki birkaç saat boyunca phillips her ikisini de gönderecektir.
frankfurt ilk yanıt verenler arasındadır, ancak gemi 170 deniz mili (315 km) uzaklıkta, güneydedir. titanic'in kardeş gemisi olympic de dahil olmak üzere başka gemiler de yardım teklif eder ama çok uzaktadırlar.

12:20
carpathia titanik'ten bir imdat sinyali alır: "hemen gelin. bir dağa çarptık. bu bir cqd, ihtiyar." cunard gemisi, yaklaşık 58 deniz mili (107 km) uzaklıktaki kazazede gemiye yardım etmek için derhal rotasını değiştirir. carpathia'nın varması üç saatten fazla sürecektir.
titanik'in konumunu belirlemekle görevlendirilen dördüncü subay joseph g. boxhall koordinatları gözden geçirir.
tehlike sinyallerinde konum artık 41°46' n 50°14' w olarak verilmektedir.
filikalara binmek için bekleyen yolcular titanik'in müzisyenleri tarafından eğlendirilir; müzisyenler başlangıçta birinci sınıf salonda çalarken daha sonra geminin güvertesine geçerler. kaynaklar müzisyenlerin ne kadar süreyle -bazılarına göre gemi batmadan kısa bir süre öncesine kadar- sahne alacakları konusunda farklılık göstermektedir. söyleyecekleri son şarkı konusunda da spekülasyonlar olacaktır - muhtemelen "autumn" ya da "nearer my god to thee". müzisyenlerin hiçbiri batıştan sağ çıkamayacak.

12:45
sancak tarafındaki 7 numara indirilen ilk cankurtaran filikasıdır. 65 kişilik yeri olmasına rağmen yaklaşık 27 kişi taşımaktadır. ilk filikaların çoğu, kısmen mürettebatın mataforaların tam yüklü bir filikayı taşıyamayacağından endişe etmesi nedeniyle, kapasitenin çok altında indirilir. ayrıca, birçok yolcu başlangıçta titanik'in batmayacağına inanarak gemiyi terk etmekten korkar.
titanik sekiz imdat roketinden ilkini ateşler. bir gemi 10 deniz milinden (18,5 km) daha az bir mesafede görülmüştür, ancak mürettebat gemiyle telgraf ya da mors lambası aracılığıyla iletişim kuramaz. roketler de başarısız olur.
californian'daki mürettebat roketleri görür ama kaynağını belirleyemez. bir süre titanik tarafından görülen yakındaki gemi olduğu düşünülen californian'ın daha sonra yaklaşık 20 deniz mili (37 km) uzakta olduğuna inanılacaktır. (gizemli geminin yasadışı olarak fok avlayan bir norveç balıkçı gemisi olduğu düşünülecektir).

12:55 am
5 numara titanik'ten ayrılan ikinci cankurtaran filikasıdır. indirilirken iki erkek yolcu filikaya atlar ve kadın yolculardan birini yaralar.
yolcu molly brown ve gözcü fleet'in bulunduğu 6 numaralı filika denize indirilir. filikaya, titanik buzdağına çarptığında dümende olan levazım subayı robert hichens komuta etmektedir. daha sonraki eylemleri -özellikle de sadece "ceset" bulacakları için kazazedeleri aramayı reddetmesi- diğer yolcuların, özellikle de onu denize atmakla tehdit eden brown'ın öfkesini çeker.

1:00 am
3 numara indirildi. gemi, 12'si gemi mürettebatından olmak üzere yaklaşık 39 kişi taşımaktadır.
büyük merdiven'in tabanında (e güvertesi) su görülmektedir.
1 numara sadece 12 kişiyle denize indirilir; 40 kişi alabilir. (bir acil durum filikası olan bu tekne, standart bir cankurtaran botundan daha küçüktür ve denize bir kişinin düşmesi durumunda olduğu gibi hızlı bir şekilde indirilmek üzere tasarlanmıştır). içindekiler arasında birinci sınıf yolcular sir cosmo edmund duff-gordon ve eşi lucy de vardır. yolculardan yedisi mürettebattır ve duff-gordon her birine 5 sterlin öder, söylendiğine göre kayıp giysi ve teçhizatlarını yenilemek için ama muhtemelen -daha sonraki suçlamalara göre- mürettebatın tekneye başkalarını almasını engellemek için rüşvet olarak.

1:10 am
8 numara iskele tarafına indirilen ilk filikalar arasındadır. daha sonra dümene geçecek olan birinci sınıf yolcu rothes kontesi lucy noël martha da dâhil olmak üzere sadece 28 kişiyle denize indirilir. ısidor ve ıda straus'a teknede yer teklif edilir. ancak ısidor "önce kadınlar ve çocuklar" emrine itaatsizlik etmeyi reddeder. ıda ise kocasının yanından ayrılmaz ve söylendiğine göre "sen nereye ben oraya" der. ikisi de hayatta kalamayacaktır.

1:20 am
10 numara fırlatıldı. gemidekiler arasında felaketten kurtulan son kişi olacak olan dokuz haftalık millvina dean de vardır; kendisi 2009 yılında 97 yaşında ölecektir.
kıç sancak tarafındaki 9 numara indirilir. gemideki 56 kişiyle birlikte neredeyse tamamen doludur. içindekilerden biri amerikalı işadamı benjamin guggenheim'ın metresi olduğu iddia edilen kişidir. guggenheim ve uşağı daha sonra resmi kıyafetlerini giyer ve bildirildiğine göre, "en iyi kıyafetlerimizi giydik ve beyefendiler gibi batmaya hazırız" der. cesedine asla ulaşılamayacak.

1:25 am
muhtemelen durumun ciddiyetini anlamayan olimpik telsizle "bizimle buluşmak için güney yönüne mi gidiyorsunuz?" titanik cevap verir: "kadınları teknelere bindiriyoruz." saatler sonra olympic, titanik'in battığı konusunda carpathia tarafından bilgilendirilecektir.
12 numara, koltuklarının yaklaşık yarısı boş olarak indirilir. ancak sonunda 70'ten fazla kişiyi taşıyacaktır.

1:30 am
artan paniğin ortasında, birkaç erkek yolcu 14 numaraya binmeye çalışır ve beşinci zabit harold lowe'un silahını üç kez ateşlemesine neden olur. daha sonra geminin komutası ona verilir. titanik battıktan sonra lowe insanları 4, 10, 12 numaralı filikalara ve katlanabilir d'ye aktarır, böylece suda hayatta kalanları aramak için geri dönebilir. birkaç kişiyi güvenli bir yere çekecek ve kısmen su alan katlanabilir filika a'dakileri kurtaracaktır. (katlanabilir filikaların kolay saklanabilmeleri için katlanabilen kanvas kenarları vardır. kapasiteleri 47'dir).
phillips artan bir çaresizlikle imdat çağrıları göndermeye devam eder: "kadınlar ve çocuklar botlarda. daha fazla dayanamayız."
13 numara denize indirilir ve kısa süre sonra onu, içinde çok sayıda üçüncü sınıf yolcunun bulunduğu 15 numara takip eder. indirilirken, 15 numara neredeyse altına sürüklenen 13 numaranın üzerine düşecektir. ancak, 13 numaradaki mürettebat fırlatma halatlarını kesmeyi ve güvenli bir şekilde kürek çekmeyi başarır.

1:35 am
16 numara fırlatıldı.

1:40 am
katlanabilir c indirildi. içindekiler arasında white star başkanı j. bruce ısmay da vardır. daha sonra filikaya bindiğinde bölgede kadın ya da çocuk olmadığını iddia edecek olsa da, diğerleri bu iddiayı yalanlayacaktır. gemiyle birlikte batmama kararı, birçok kişinin onu korkak olarak damgalamasına neden olacaktır.

1:45 am
dördüncü subay boxhall komutasında bir acil durum kesicisi olan 2 numara denize indirilir. gemide yaklaşık 20 kişi vardır.
11 numara yaklaşık 50 kişiyle birlikte indirilir.
4 numara fırlatılmaya hazırdır. yaklaşık beş aylık hamile olan madeleine astor, kocası john jacob astor tarafından tekneye bindirilir. astor eşine katılıp katılamayacağını sorduğunda, önce kadınlar ve çocuklar sırasına sıkı sıkıya bağlı olan ikinci subay lightoller bunu reddeder. astor bu konuda ısrar etmez ve uzaklaşır. cesedi daha sonra bulunacaktır.

2:00 am
titanik'te kalan tek cankurtaran botu üç adet katlanabilir bottur.
titanik'in pruvası o kadar alçalmıştır ki, kıç taraftaki pervaneler artık suyun üzerinde açıkça görülebilmektedir.
mürettebat, katlanabilir cankurtaran botu d'yi subay kamarasının çatısından indiriyor. filikada 20'den fazla kişi var.
titanik'in pruvası batarken, a filikası güverteden sürüklenir. yaklaşık 20 kişi kısmen suyla dolu olan bota girmeyi başarır. lowe 14 numarayla yardıma geldiğinde sadece 12 kişi hayattadır.

kaynaklar wikipedia, encyclopedia-titanica.org