İlk Sütyen Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

Günümüzde kullanılan modern sütyenin mucidi olan Caresse Crosby ve onun sütyeni keşfetme hikayesi.
İlk Sütyen Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

kadınlar eski zamanlardan beri göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmak için çeşitli giysiler kullanmışlardır. mö 7. yüzyıla ait bazı minos resimlerinde bazı kadın atletlerin modern sütyen benzeri kıyafetler giydiği görülmektedir.

sonsuza dek modern kadının şeklini değiştiren bir amerikalı olan caresse crosby, sütyenin mucidi olarak bilinir. 


sütyenin hikayesi caresse crosby 19 yaşındayken ve bir debutante balosu için giyinirken başlar. o gün balina kemiğinden yapılmış korsesini giyer ve oldukça rahatsız olur. caresse crosby, baloda daha rahat nasıl olurum diye düşünürken, aklına mendilden memelerini örtmek gelir.

bir çift ipek mendil, bir kordon, bir miktar pembe kurdele, bir iğne ve iplik getirmesi için hizmetçisine seslenir. mendilleri dikmeye başlar ve sonunda modern kadının hayatında büyük rol oynayacak sütyeni ortaya çıkarır.


caresse crosby baloya girdiğinde çevresindeki kadınların, kendisine akın ettiğini görünce bunun patentini almak için abd'ye başvurur. 3 kasım 1914'te patent ofisi, sütyen patentini onaylar. böylece caresse crosby, sütyen patentini alan ilk kadın olarak tarihe geçer.


patentin artından boston'da fashion form brassiere company'yi kurar ve tüm dünya'ya sütyen üretmeye başlar.

özellikle, caresse crosby'nin sütyenleri bugün kadınların tercih ettiği gibi değil. çünkü rahat olduğundan dolayı icat edildi. şu anda üretilen çoğu sütyen rahatlığı arka planda bırakıyor.

kaynak