İnci Sözlük'ü 1970 Yılında Çözmüş Olan Makale

The Journal of American Folklore dergisinde 1970 yılında ilginç bir makale yayınlanmış. Bu makalenin ilginç olmasının sebeplerinden biri hiç şüphesiz 3 yazarından biri olan Bora Özkök.
İnci Sözlük'ü 1970 Yılında Çözmüş Olan Makale

Makalenin PDF haline buradan ulaşabilirsiniz.

the journal of american folklore dergisinde "the strategy of turkish boys' verbal dueling rhymes", (yaklaşık olarak: "türk ergenlerinin sözlü atışmalarının stratejisi") başlığı ile 1970 yılında yayınlanmış makaledir. derginin vol 83, no 329 sayısının 325 ila 349uncu sayfalarında bulunabilir veya şuradan elektronik olarak ulaşılabilir.

makale 'ayı - girsin sana keman yayı' atışmasının iki sayfalık bir analizi ile başlıyor, atışmanın kuralının karşı tarafı anus, kendinizi ise fallik obje olarak göstermek olduğunu söylüyor, kafiyenin önemine değinirken nasreddin hoca'nın uysa da kodum uymasa da kodum fıkrası ile istisnaları belirliyor. sonra sırayla 'hıyar-götüne uyar' atışması 'hassiktir'e verilebilecek cevaplar (mum diktir etc.), inceleniyor. 'hayrola-karyola' ilişkisini müteakip, 'köprü altı cam cam - amcam' ve 'köprü altı boy boy - kovboy' geliyor. yazarlar burada köprünün ne anlama geldiğini çözemediklerini itiraf ediyorlar. bir iki örnekten sonra 'başı soğan gibi, ortası yılan gibi, dibi orman gibi, bam bili bili bom' şarkısının notaları verilmiş. 'bunu yazan tosun' ve olası cevaplara beş sayfa ayrılmış. arada 'şu var ya- hee -sana girsin' olayı da incelenmiş.

bu noktadan sonra yazarlar bu atışmaların sebebini arıyorlar, anladığım kadarıyla yaptıkları çıkarım ergenlik öncesi sünnet korkusunun sünnet ve ergenlikle birlikte pasif eşcinsellik korkusuna dönüşmesinin bu atışmalara yol açıyor olduğu. bunu günümüze uyarladığımızda da inci sözlüğün yaygın bir şekilde sevilmesinin sebebinin aslında çocukluktaki sünnet korkusu olduğuna kanaat getirebiliriz. getirmeyebiliriz de, yine de makale süper eğlenceli.

makalenin üç yazarından biri türk, bora özkök, çok iyi bir üniversite olan uc berkeley'de yazılmış. bora özkök kimdir nedir şimdi ne yapar bilmiyorum ama oturup doktora advisorlarına 'o lafları atlattık - ananın.. patlattık' cümlelerini analiz ettirebilmesine büyük saygı duydum. eğer hayattaysa inci sözlük yazarı olması muhtemeldir.

yazari olan bora ozkok, mimarlik okumasina ragmen folklore calismalarini tercih etmis, simdi de bir tur sirketi kurmus kaliforniya'dan turkiye'ye ozel turlar duzenliyormus. 1970 yilinda 'uysa da kodum uymasa da kodum' cumlesini iki sayfa irdeleyebilen bu abimizin sahalara donmesini, mumkunse internetin ergen atismalarina olan etkisini incelemesini rica ediyorum.

devami yazilmasi veya en azindan guncellenmesi gereken makaledir, gerekli materyal sozluklerde halka acik olarak mevcut.

Bora Özkök'ün şu anda yaptığı işini anlattığı videosu

42 yil once yazilmis olmasi bu makaleyi en carpici kilan. sirf inci sozluk'u degil turkiye'deki insanin temel zihin haritasini cozmus adamlar. yillardir her olayda "1980 sonrasi genclik boyle oldu" diyenlerin tezini curutmesi de ayri bir leziz olmus.