İngiliz Bir Plak Şirketinin Yıllar Sonra Yeniden Basmasıyla Ünlenen Türk Albümü: Gençlik ile Elele

Mustafa Özkent ve orkestrasının 1973'te kaydettiği ancak ne iyi satış yakalayan ne de hatırlanan bu albüm, İngiliz plak şirketi Finders Keepers'ın 2006'da yeniden baskı yapması sayesinde değer gördü. David Lynch'in de zamanında "bu aralar en çok dinlediğim albüm" dediği efsane kaydı inceleyelim.


gençlik ile elele... 1973'te müzik tarihimizin en ikonik kapaklarından biriyle basılan mustafa özkent albümü. bu albüm, halkın bildiği şarkıların o döneme göre uçuk kaçık yorumlarını barındırmaktadır ve müzik tarihimizde özel bir yere sahiptir.

ilgili plağın bana göre en özel parçası olan üsküdar'ın kaydı da şurada


albümün yapımcısı ali avaz, mustafa özkent'e der ki: bizim gençler hep yabancı müzikle dans ediyorlar. öyle bir şey yap ki; hem bizden olsun hem de herkes dans etsin... akabinde zamanın çok ötesinde bir sanat anlayışına sahip olan mustafa özkent, orkestrasını toplayıp 1973 yılında bu deneysel sayılacak funk/soul/folk albümü hazırlar.

bu albüm kapağının hikayesini de şöyle anlatıyor mustafa özkent: "bu resim aslında bir kartpostaldı. ali avaz paris'teyken bu kartpostalı bir mağazada görmüş. bana geldi, 'kapağa bunu basalım mı' diye sordu. ben de basalım dedim. ben nasılsa kapaktakinden daha yakışıklıyım, benim için sorun olmaz, dedim."

İngiliz baskısı / Tanıtım yazısına dikkat!

bu sayede türk müziğinin en ilginç albümlerinden ve en ilginç plak kapaklarından biri bizimle buluşmuş oldu

tüm bunlara ek olarak bu plak, türkiye'de stereo kayıt yapılan ilk plaklardan biridir. ülkemizde kıymeti neredeyse unutulmuşken 2006'da ingiltere'de cd olarak yeniden basılmasıyla adeta yeniden patladı. mustafa özkent kanada'dan, abd'den ve avrupa ülkelerinden konser teklifleri almasına rağmen birçoğuna gidemedi ve bize şöyle anlattı: "bir defa o eski ekip artık yok, o grup yok, başkaları olsa bile ben çok meşgulüm, artık uğraşamam. mesela belçika'dan gelen teklifi kabul ettim çünkü onlar sadece gitarını alıp geleceksin dediler. geri kalan her şeyi kendileri provalar yapıp hazırlamışlar, beni böyle ikna ettiler."


mustafa özkent, geç de olsa yeniden keşfedildiği ve gençlere tekrar dokunabildiği için çok mutlu. onu internette rahatça bulabilirsiniz. bir albüm imzalatmak istediğinizde geri çevirmez, vakti varsa sizinle samimiyetle sohbet eder. kıymeti bilinmesi gereken bir müzisyen, kendisine mutlu bir ömür diliyorum.

son olarak: şurada bolca müzikten bahsediyorum dostlar, ticari bir olayı yok, zaten takip edenler de sırf bizden. bilmeyenler de buyursun derim.

yıllardır severek dinlediğim, kapağını ise ayrı bir sevdiğim albüm

bana kalırsa bu topraklarda üretilmiş en leziz albümlerin listesi yapılsa, bu albüm kesinlikle bu listede yer alırdı. 60'lı yılların türkçe saykodelik rock, funk ve benzeri müziklerini gün be gün aradığım dönemde keşfetmiştim. bir hediye alacak olduğumda, aklıma gelen ilk alternatiflerden bir tanesi.

benim gibi, bu albümü sevenler için şöyle keyifli bir söyleşi var

Mustafa Özkent a.k.a. Dr. Frankenstein of Anatolian Pop I Babylon Stories

Ekleme: Yabancı basında yer alan Mustafa Özkent ve bu albümün tanıtımlarından biri burada. Albümün dışarıda nasıl algılandığını net şekilde görebilirsiniz.