İngiliz Dizisi Collateral'de Geçen Bi Acayip Replik: "Kırıkkale Dünyanın En Berbat Yeri"

Netflix'ten de ulaşılabilen, 4 bölümlük BBC mini dizisi Collateral'deki iki karakterin kendi aralarında konuşurken Kırıkkale ve Türkiye'den bahsetmesi sosyal medyada epey yankı buldu diyebiliriz.

İlgili sahne şu şekilde


Dizide İngiliz İç İstihbaratı'ndan Sam Spence ile MI5'in insan kaçakçıları arasına ajan olarak yerleştirdiği Berna Yalaz arasında geçen diyalogta, Berna eskiden Türkiye'de yaşadıklarını ve çocukluğunun Kırıkkale'de geçtiğini söylüyor.

Diyalogun ilgili kısmı şöyle:

Berna: Yanlış anlama, kasaptır onlar. Beraber büyüdük, o yüzden bana güveniyorlar. Çocukluğumuz Kırıkkale'de geçti.

Sam: Hiç gitmedim.

Berna: Dünyanın en berbat yeri. İngiltere'ye hep beraber geldik. Her sabah uyandığımızda Türkiye'de olmadığımız için şükrediyoruz.


Sözlük yazarlarının yorumları da şöyle

bir kırıkkaleli olarak "çok da şey yapmayın oğlum" dediğim durum.

hak vermiyor değilim.

bir şehir 30 yılda hiç mi gelişmez?

istemsizce "yozgat dururken mi?" dedirtmiş söylem.

elin ingiliz'ine, elin amerika'lısına demediğinizi bırakmayın, bunları size bahşedilmiş hak olarak görün, ama bir dizide türkiye'nin falanca yeri berbat, orada uyanmadığım da mutlu oluyorum dediklerinde tü kaka.

bu yaklaşımlardan bile kafa olarak aziz nesini anmak lazım "türkiye'nin %60'ı aptaldır" sözü için. beğenmek zorunda mı elalemin adamı senin yaşadığın orta doğu ülkeni? nerede ne zaman öleceğin bile şansa kalan, dışarıdan eve geldiğin de başına bir iş gelmediği için kendini şanslı saydığın bir ülke için az bile söylemiş.

oğlum şehrin kendi ismi bile bu kadar iddiasızken, siz niye bu kadar içerlediniz... boşverin ya.

hiç kızılırmağın yanında içmemiş, ağ açmamış insan söylemidir en berbat şehir mevzusu. tamam kaldırım yok, altyapı iyi değil ama çocukluğumdan beri gidip geldiğim yerdir. herhangi bir anadolu şehrinden farksızdır. ayrıca videoda asıl ilginç kısım türkiye'den kaçtığım için her gün şükrediyorum lafıdır. o zaman ben de şunu demek istiyorum:

(bkz: collateral dünyanın en sikik dizisidir)

yav netflix veya x bir platform; bu platformlardaki, hatta pek çok ülkenin ulusal kanallarındaki dizi ve filmlerde kendi ülkelerini de gömüyorlar, bazı eyaletleri, illeri, ilçeleri, bölgeleri gömüyorlar. amerikan dizilerinde hâlâ, "beyaz kancıklar zencilere hede bölgelerinde pezevenklik yapıyor ipneler!" diyorlar. hiç kalkıp da o bölgeden birileri, "helööyyyy bizim bölgeyi kötülüyürlar!" diyor mu?

ayrıca sanki bir sabah bugünün türkiye'sine uyanmak çok da matah bir şey değil. yok neye sansür gelmiş, kim tecavüze uğramış, kime ahlâk bekçiliği yapmışlar, yine neye zam amk? demekten ülkede yaşayamaz hâle geldik. sırf türkiye değil, başka ülkelerin vatandaşlarına da kendi ülkelerinde yaşamak, uyanmak saçma geliyor. normal bir şey bu.

Bonus

Umut Sarıkaya'nın klasik karikatürlerinden biri.


Bu içerik de ilginizi çekebilir