İngilizcede Move Kelimesine Muv Derken Love'a Neden Lav diyoruz?

Etimolojik köken sevdalıları buraya.
İngilizcede Move Kelimesine Muv Derken Love'a Neden Lav diyoruz?

"to move" fiili ingilizeceye latinceden geçerken, "to love" fiili anglosakson dillerinden geçmiştir.

italyanca, ki latinceye şu an en yakın dildir denebilir, "muovere" fiili hareket etmek anlamına gelir. muhtemelen ingilizceye geçerken u harfi kaybolmuş ama fonetik olarak kalmıştır.

to love ise almancadaki lieben fiiline benzemektedir. rhein nehrinin doğusu ile batısı arasında birtakım dil ve kelime farklılıkları olduğu doğrudur.

ingilizce ise hem latin hem de anglosakson dillerine maruz kalan bir dil olduğundan dolayı, evet ingilizcenin özellikle eski ingilizcenin gramer yapısı günümüz almancasıyla sağlam benzerlikler taşır ama kelime olarak ingilizce latin dillerinden almancaya nazaran daha çok kelime almıştır, kelime telaffuzlarının latin ekolünden gelen italyanca fransızca ispanyolca ya da anglosakson ekolünden gelen dutch, almanca, isveççe gibi net kuralları bu yüzden yoktur.

bu dillere çok değil benim gibi a2-b1 arası bir seviyede hakimseniz, kelimeye bakarak hangi orijinden geldiğini az çok çıkarabilirsiniz. bu da size telaffuzu hakkında az çok fikir verecektir.

mesela sevmek fiili amare, aimer olarak latin dillerinde yer etmişken, to love, lieben olarak anglosakson dillerinde yer etmiştir. kelimenin kökenine bakarak ingilizcedeki telaffuzu ve bu farklılık hakkında az çok fikir sahibi olunabilir.

Taziye Cümlesi Olarak Kullanılan "Başın Sağ Olsun" Ne Demek?