İngilizcede Sık Kullanılan İki Edat: "To" ile "For" Arasındaki Fark Nedir?

“To” ve “For’’ edatları çoğu zaman yanlış yerde kullanılıyor. Bu yanlıştan kaçınmak için aralarındaki farkı bilmek şart.
İngilizcede Sık Kullanılan İki Edat: "To" ile "For" Arasındaki Fark Nedir?
Görsel: grammarly.com

ingilizce'de "to" ve "for" sıklıkla kullanılan iki farklı edattır. ikisi de çeşitli şekillerde kullanılabilir ancak benzerlikleri şunları içerir:

amaç belirtme: "to" ve "for" her ikisi de bir amaç belirtmek için kullanılabilir. örneğin "i need a pen to write a letter" (mektup yazmak için bir kalem gerekiyor) ve "i bought this gift for you" (bu hediyeyi senin için aldım).

zamansal ifadeler: her iki edat da zamansal ifadelerde kullanılabilir. örneğin "i have an appointment at 3 o'clock" (3'te randevum var) ve "i will be on vacation for a week" (bir haftalığına tatile çıkacağım).

değişim: hem "to" hem de "for" değişim anlamı taşıyabilir. örneğin "i traded my car for a motorcycle" (arabamı bir motosikletle değiştirdim) ve "i gave my coat to my friend" (montumu arkadaşıma verdim).

ancak "to" ve "for" arasındaki kullanım farkları da vardır. örneğin "to" genellikle hareket veya yön belirtmek için kullanılırken "for" belirli bir süre veya amaç için kullanılır. ayrıca "for" aynı zamanda bir kişiye veya gruba yapılan eylemi belirtmek için de kullanılabilirken "to" bu durumda kullanılamaz.

şunu da buraya ekleyelim. "to" preposition (edat) olarak "to" infinitive yapısında ve "to" phrasal verbs (fiil öbekleri) de kullanılırken "for" isimlerde kullanılır.