İngiltere'de Çoluk Çocuk Demeden Su Gibi Cin İçilen Çılgın Bir Dönem: Gin Craze

İngiltere'de 18. yüzyılın ilk yarısında kelimenin tam anlamıyla bir cin çılgınlığı yaşanmış. Tarihe Gin Craze olarak geçen bu ilginç olay nasıl ortaya çıktı?
İngiltere'de Çoluk Çocuk Demeden Su Gibi Cin İçilen Çılgın Bir Dönem: Gin Craze

18. yüzyılın ilk yarısında londra'da bir olağanüstü sarhoşluk epidemisi yaratan, türkçeye "cin çılgınlığı" olarak çevrilebilecek ve sebebinin mezhep çatışmalarına dayanması nedeniyle oldukça ilginç bulduğum bir sosyal vaka "gin craze".

olaylar şöyle cereyan ediyor: william of orange bey ingiltere kralı olduğu zaman, ingiltere-fransa arasındaki politik ve dini çatışmalardan nedeniyle fransız brendisine alternatif bir içecek olarak cini ingiltere'de, bilhassa londra'da popülerleştiriyor. tabii o dönemde brendi ticareti yapan tüccarlar için de bir alternatif yaratılmış oluyor. lakin bir noktadan sonra iş çığırından çıkıyor ve londra'da on binlerce cin üreticisi ve satış noktası türemeye başlıyor. insanlar çoluk çocuk demeden su gibi cin içiyorlar. 


konu hakkında araştırma yaparken bir videoda şöyle bir açıklamaya denk geldim ancak kaynak gösterilmediği için ne kadar doğrudur, bilemiyorum: bahsettiğimiz dönemlerden önce cinin medikal olarak iyileştirici bir içecek olarak kullanılması, erkek ve kadınların aynı ortamda rahatça içebilmesi ve o dönemin londra'sında sosyalleşme adına cin içmenin çok önemli bir yeri olması, insanların cini 'ale' gibi hızlı ve sık tüketmesi, insanların kötü çalışma koşulları, kötü beslenmeleri, ani şehirleşen londra'da hobi edinememeleri gibi sebepler; onları hayat gerçeklerinden uzaklaştırmaya iter ve cin bu senaryoda baş rolü üstlenir.


şöyle anlatalım; o dönemde (1743) ingiltere'de kişi başına düşen yıllık cin tüketiminin 10 litre olduğu söyleniyor. 2019 verilerinde ise en çok cin tüketen ülke olan ispanya liderliği kişi başı yıllık 1.07 litre olarak elde etmiş, ingiltere ise 0.55 litrede dördüncü sırada. ee hal böyleyken çoluk çocuk demeden bir cin çılgınlığı dönüyor şehirde. haliyle ekonomi çöküyor, suç oranları artıyor, insanlar kontrol edilemez hale geliyor. çözüm ise vergilerde aranıyor. 'gin act'ler çıkıyor sırayla (1736, 1743, 1751). bayağı yarım yüzyıl insanlar sarhoş geziyor, şaka gibi. hatta propoganda amaçlı, oldukça meşhur bir baskı da bulunuyor: william hogarth'a ait gin lane:


aslında bu, beer street and gin lane adında, bira öven ve cin yeren, insanları biraya teşvik eden, cinden uzaklaştırmaya çalışan, biraz komik biraz da trajik bir propoganda. parasızlıktan sokak köpeğinin kemiğini kemiren adam biraz korkunç ama, kabul ediyorum.


velhasıl, bu vergilendirmeler de tabii merdiven altı üreticilerini engellemiyor. kontrolsüz alkol tüketimi nedeniyle kör olan insan sayısı olağanüstü artıyor o dönemlerde. şöyle tatlı bir link de buldum, ilgisini çekenler bir göz atabilir.