İngiltere'de Hafta Sonuna Denk Gelen Resmi Tatillerin Hafta İçinde Mutlaka Yapılması

Bizde 1 Ocak pazar gününe denk geldiği için tatili kaçırdık ancak İngiltere'de bu tarz iş günü tatillerinin hakkı yenmiyor. Nasıl mı?
İngiltere'de Hafta Sonuna Denk Gelen Resmi Tatillerin Hafta İçinde Mutlaka Yapılması

2 ocak pazartesi. ingiltere tatil. yine. yani işe falan gitmedim. komple gitmedik. gariban (hadi political correct olayım "kritik") sektörleri saymıyorum tabii.

neyse efendim. nevi şahsına münhasır bir arkadaşım bugün (bugün "de" çünkü 23 aralık'tan beri neredeyse asgari emek azami kazanç (yıl sonu bonus ödemeleri) dönemindeyim) işe gitmediğimi öğrenince:

- ya yiter ya! olm ingiltere'de yatarak mı para kazanıyorlar.

+ ne alakası var ya? okuyom ben. (niye sinirlendimse).

o zaman bu yazı şart oldu...

ingiltere'de resmi tatiller bank holidays (banka tatilleri) olarak adlandırılıyor. kapitalizmin icat edildiği ülke için makul bir tanım. "banka", çünkü bu resmi tatiller fi tarihinde banka çalışanlarına verilen izinler olarak başlamış. son olarak parlementodan geçen banking and financial dealings act 1971 düzenlemesi ile hükümet tarafından her sene için belirlenip duyurulmaktadır. ingiltere için genelde toplam 8 gündür. mesela 2024'e bakalım:

- new year's day (pazartesi, 1 ocak): yeni yılın ilk günü

- good friday (cuma, 29 mart): paskalya'dan önceki cuma

- easter monday (pazartesi, 1 nisan): paskalya'dan sonraki pazartesi

- may day (pazartesi, 6 mayıs): mayıs'ın ilk pazartesi

- spring bank holiday (pazartesi, 27 mayıs): mayıs'ın son pazartesi

- summer bank holiday (pazartesi, 26 ağustos): ağustos'un son pazartesi

- christmas day (çarşamba, 25 aralık): iyi ki doğdun isa

- boxing day (perşembe, 26 aralık): hizmetçiler, bu da sizin hediyeleriniz


dikkatli okuyucuların gözünden kaçmamıştır, 8 tane var

biraz daha dikkatli okuyucular? evet evet... görüldüğü üzere bu tatillerin çoğu ya cumaya ya da pazartesiye denk gelir. yani adamlar sadece dinlenmen için değil, istersen gidip gezebilesin diye üç günlük kesintisiz tatil veriyor. eh biraz da esnaf kazansın ama gidip ingiltere'nin s*kik bir yerinde üniversite de açmıyorlar en azından. o kadar da kazanmasın esnaf. yani "devlet-millet el ele" bu olsa gerek.

- aha! evreka!

+ noldu hacım ne buldun?

- sistemin açığını. hafta sonuna denk gelirse?

resmi bir tatil hafta sonuna denk gelirse o tatil bir sonraki pazartesiye veya bazı durumlarda başka bir hafta içi güne ertleniyor. örneğin 1 ocak resmi tatildi. tüm dünyada olduğu gibi ama pazar'a denk geldiği için bugün resmi tatil. yemediler tatilimizi.

yani hocam işin özeti: devlet çakallık peşinde değil

vatandaşı ile köşe kapmaca oynamıyor. niye dedim bunu? türkiye'deyken yok kurban bayramı 9 gün mü olacak yok 29 ekim salı ise pazartesi tatil olacak mı? *mına koduğumun zihniyeti. gençler bakın niye bunu anlattım? şimdi haziran'dan sonra yeni bir devlet kuracaksınız ya türkiye'de. hah işte bu meseleyi de medeni bir devlet zihniyeti ile halledin. bak var örnekleri.

herkesin yeni yılı kutlu olsun.