İngiltere'deki Gümrük Kontrolleri, Brexit'e Rağmen Neden Yavaşladı?

İngiltere'nin sınırındaki yavaşlama ve yığılmaların, ülke AB'den çıktıktan sonra azalması gerekmez miydi? Nedir bu olayın sebebi?
İngiltere'deki Gümrük Kontrolleri, Brexit'e Rağmen Neden Yavaşladı?

siyasilerin verdiği sözleri gösteren videoları oynatan dev ekranları kamyonetlere koyarak sokaklarda gezdirmek suretiyle yapılan çok güzel bir aktivizm var ingiltere'de.

mesela şu aralar avrupa-ingiltere sınırındaki yığılmalar gündemde. ab'den çıkınca başlayan gümrük kontrollerinin serbest geçişten daha yavaş olması şoku yaşanıyor.

boris johnson dahil, brexit destekçilerinin böyle bir şeyin olmayacağına dair verdiği sözleri gösteren videoları gezdiriyorlar ingiltere sokaklarında.


peki ingiltere ve ab serbest ticaret anlaşması yapmasına rağmen neden oluyor bu?

çünkü ingiltere ab'nin uluslararası ticaret anlaşmalarından ve standartlarından çıktığı için ab'ye sokulan malların anlaşmadaki şartlara uygun olup olmadığını denetlemek gerekiyor da ondan.

örneğin ingilizler fransaya halis cheddar peyniri satabilir ve buna gümrük ödemez ancak fransa sınırında söz konusu cheddar'ın ingilterede üretildiğini ve ab sağlık şartlarını yerine getirdiğini belgelemeleri gerekir. eğer ab bu kontrolü yapmazsa, ingilizler mesela çin'de üretim yapıp ab'ye satmak isteyebilir ve bu varılan anlaşma gereği uygun değil. ingilizler eğer isterlerse cheddar'ı shangai'de üretip afiyetle yiyebilir ama ab'ye sokamaz.