İngiltere'nin Avrupa'daki Tek Sömürge Toprağı Olan Ülke: Gibraltar

Cebelitarık Boğazı'nın kıyısındaki bu ülke, İngiltere'nin hala sömürgesi altında olan tek Avrupa toprağı. Bakalım başka hangi özellikleri var?
İngiltere'nin Avrupa'daki Tek Sömürge Toprağı Olan Ülke: Gibraltar
iStock

Nedir, ne değildir?

başkenti de gibraltar (cebelitarık) olan britanya denizaşırı toprakları (british overseas territories) ve avrupa ülkesi. iber yarımadası'nın en güney ucunda cebelitarık boğazı'nın hemen kuzeyinde yer alır. devlet başkanı kraliçe ikinci elizabeth, resmi dili ingilizcedir. ülkede konuşulan diğer diller ispanyolca, llanito (endülüs ispanyolcası+portekiz ingilizcesi) ve portekizcedir. nüfusu (2017 itibarıyla 34.571) küçük, yüz ölçümü (6.8 km2) çok daha küçüktür. dolayısıyla km2 başına yaklaşık 4300 kişi ile dünyanın en yoğun beşinci ülkesidir. 2011 yılı itibariyle toplam gsyih yaklaşık 1.5 milyar $, kişi başına düşen gsyih ise yaklaşık 50 bin $ olarak tahmin edilmektedir.

Giden bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor

bugün 11 mile yürüyüşle hemen hemen tüm önemli noktalarını gezmiş bulunmaktayım, yarın geri kalanını gezeceğim...

öncelikle ülke çok ucuz, her şey duty free. ispanya üzerinden geliyorsanız ingiliz pasaportunuz veya uk visa olup olmadığına bakıyorlar sonra elini kolunu sallaya sallaya giriyorsun gibraltar'a. sınır aynı mexico-usa sınırına benziyor, gibraltar'a girerken havaalanı içinden geçiyorsunuz, yani pist alanından. ufak bir yürüyüş ile main street'e ulaşın orada istemediğiniz kadar restaurant ve duty free shop var, daha sonra cable car ile the gibraltar rock'a çıkabilirsiniz. £29 yetişkin bilet ile tüm aktiviteleri yapabilirsiniz bunların içinde top of the rock, st. michael's cave, skywalk, suspension bridge, cannon balls, jews gate gibi şeyler var. gidiş dönüş teleferik kullansanız bile en az 4-5 saat yürüyüş yapmanız lazım her yeri görmeniz için.


top of the rock'tan avrupa ve afrika sahillerini görebilirsiniz. maymunlara dikkat edin, insanlardan hiç korkmuyorlar, çoğunlukla çantası olanları gözlerine kestiriyorlar, benim kol çantasına da bir tanesi atladı, sakız paketi götürdü.

st. michael's cave'e girdiğiniz anda büyüleneceksiniz, içinde biraz zaman geçirin hatta oturun, dinlenin. hayatını boyunca bir daha hiç unutamayacağınız bir mekan olacak, ışıklandırmalar ile mekanı daha bir büyülü hale çevirmişler.

suspension bridge küçük ama görülmesi gereken bir asma köprü, haritada bile yerini bulmak zor oluyor, ipucu olarak teleferiğin orta durağının hemen yanında bulunuyor.

havanın 20 derece olması ve nem ile şubat ayında yüzüm yandı, yaz ayında ziyaret etmeyi düşünmeyin bile çünkü şubattaki sıcak rahatsız ediciyse yaz ayını düşünemiyorum bile...

oteli ispanya tarafında booking yapın, uk tarafı en az 2 katı fiyat çekiyor. ispanya tarafında bolca otel var, 4 yıldızlı otel kahvaltı dahil 4 gün 3 gece £110'a aldım, fiyat olarak çok makul, neredeyse bedava.

dışarıda içki içmek serbest, bir poşet veya kağıt ile içkinizi saklamanıza gerek yok. gibraltar'ın kendine özgü birası "bushy's gibraltar barbary beer" i deneyin, çok beğeneceksiniz.


gibraltar duty free bir ülke. eğer avrupa'da yaşıyorsanız fiyatlar size çok ucuz gelecektir. gidin alın parfümünüzü, alkolünüzü, sigaranızı, elektronik gereçlerinizi, giysilerinizi vs. shopping'e doyun.

normal bir markette gördüğüm fiyatlar:

70cl ciroc £19.99 (beni şoka uğrattı) uk fiyatı £29.99p
70cl belvedere £29.99 (fiyat sok) uk fiyatı £39.99p
70cl smirnoff £6 (uk fiyatı £14.79p)
70cl southern comfort whisky £7.50p (uk fiyatı £18.99p)
70cl jd £14 (uk fiyatı £22.99)
70cl jimbeam £9.50p (uk fiyatı £18.99p)
marlboro sleeve (200) £30 (uk 1paket fiyatı £12)
lucky strike sleeve (200) £27

bu arada british pound'u (gbp), bizim dilde sterlin, ve euro her yerde kabul ediliyor, pound kullanmanız daha iyi olur çünkü daha ucuza veriyorlar pound fiyatıyla.

Ülkedeki ilginç maymun nüfusu

burada makaklar da yaşarmış efendim. hatta avrupa kıtasındaki tek maymun topluluğu gibraltar'ınkilermiş. yalnız maymunlar turistlerin de davranışları yüzünden epey bir şımarmışlar. geçen sene 6km2'lik ülkede 59 maymun ısırma vakası görülmüş. uzmanlar bu ısırmaların tehlikeli enfeksiyonlara sebep olabileceğini söylediler az önce dw'de. ben de bunu söylemek için uzman olmak mı gerekiyor diye düşündüm tabi.

bir kadın maymunların üst kat komşusunun ekmeklerini yediğini söyledi. yönetim özel eğitimli bir maymun polisi birimi kurmak durumunda kalmış. ve 30 tanesini de iskoçya'ya yollayacaklarmış.

evet anlaşılıyorki gibraltar maymunlarının fütursuzca şehre indiği ve bilinçsiz turistlerin maymunları evcil hayvan sanarak gereğinden fazla içli dışlı olduğu yerdir. burada maymunlar insanlara aşırı derecede alışmış olup, yüreklerinde zerre kadar insan korkusu barındırmamakla birlikte, eğitimsiz de canlılarmış. bunları da az önce ingiltere'de primatoloji okumuş bir arkadaş söyledi. sıkı durun adam primatolojistmiş.

bu da bbc'den başka bir gibraltar maymunu haberi

Bakire Kadınların Kralın Eşlerinden Biri Olabilmek İçin Yarıştığı İlginç Afrika Ülkesi: Svaziland