İngiltere'nin Plastik Çöpleri Neden Adana'da Yakılıyor?

Türkiye bir süredir Avrupa'dan çöp ithal ediyor. Evet, yanlış duymadınız. Avrupa'nın çöplerini alıyoruz. Peki neden? İşte olayın detayları.
İngiltere'nin Plastik Çöpleri Neden Adana'da Yakılıyor?

ingiltere; hindistan, malezya, bangladeş gibi ülkelere "geri dönüşüm" yapılması için plastik çöplerini yıllardır yollamakta. türkiye bu listede birinci sırada. bbc'nin haberinde türkiye'nin kendi çöplerini bile dönüştürmediğini ve çevrecilerin türkiye'ye daha fazla çöp yollanmamasını istedikleri anlatılıyor. 

aşağıdaki video haberde gösterdikleri plastik çöp dağları ise adana'da:


bu konunun gündeme gelmemesi ve türkiye'de yaşayan çoğu insan tarafından bilinmemesi çok üzücü. ingiltere'nin çöpünü para karşılığı alıyor olmak, bangladeş ile aynı kefeye konulmak, yükselen çöp dağları, geri dönüşüm adına bir şey yapılmaması gündemde tutulması gereken konular.

konuyu özet geçmek gerekirse:

bazı ülkeler o kadar gelişmiş ki çöpe atılan cam, kağıt, plastik gibi atıkları geri dönüşümle hammadde yerine kullanabiliyorlar. geri dönüştürülebilen atıkları (örn: pet şişe) geri dönüştürerek ürettikleri şeyleri (örn: pet bardak) satıyorlar. o kadar fazla geri dönüşüm yapıyorlar ki piyasada üretim fazlası oluşuyor. böylece ellerine kalan hammaddeleri çöpe atmak yerine, başka ülkelere göndererek çevre kirliliğinin azalmasına katkı yapıyorlar.

geri dönüşüm konusunda ileri teknolojiye sahip olan ülkeler, bu var olan teknolojiyi boşta bekletmemek için, hammadde ihtiyaçlarını başka ülkelerden karşılıyorlar ve üstüne de maddi destek alıyorlar. böylece, geri dönüştürülebilir atıkların uluslararası piyasada bir değeri oluyor ve bu atıkların ticareti yapılıyor, ama tersten.

türkiye cumhuriyeti, bu piyasaya dahil oluyor ve "benim hammadde açığım var" diyerek birkaç ülkeden geri dönüştürülebilir atık alıyor, üstüne de para alıyor. ancak bu aldığı hammaddeyi, gerçekten geri dönüşüm yaparak yeni ürün üretmek yerine sağa sola atıyor. böylece hem geri dönüşüm tesislerini işleterek para harcamamış oluyor, hem de hammadde aldığı için diğer ülkelerden para alıyor.

anlayacağınız, tam bir köylü kurnazlığı yapmışız. ama dünya büyük bir türkiye cumhuriyeti olmadığı için yememişler ve haberi yapılmış.