İnsan Doğasının Berbat Yanlarını Ortaya Döken Az Bilinir Psikoloji Deneyleri

Psikoloji karmaşık bir dünya ve insanın karanlık yanlarını ortaya dökmeye devam ediyor.
İnsan Doğasının Berbat Yanlarını Ortaya Döken Az Bilinir Psikoloji Deneyleri
iStock

psikolojiyle alakalı birçok araştırma insanın ufkunu genişletiyor gerçekten

insanlar kendinden farklı diğer insanları "insan olarak görmememeye" yatkınmış.

örneğin şu araştırmada, öğrencilere bazı insanların fotoğraflarını gösterip beyin aktivitelerini ölçüyorlar. evsiz veya uyuşturucu bağımlılarının fotoğrafları gösterildiğinde öğrencilerde daha az nöral aktivite ölçülürken sporcu vs. gibi fotoğraflarda daha fazla nöral aktivite ölçülmüş.

amerikalılar ve ingilizlerle yapılan bir araştırma ise, bu iki milletin arapları ve müslümanları insandan daha değersiz bir canlı olarak gördüğünü ortaya koyuyor. özellikle terör olaylarından sonra araştırma yapıldığında tüm arapların yok edilmesi gibi ekstrem düşüncelere sahip insanlar da ortaya çıkmış.

bu araştırma ise gençlerin yaşlıları "daha az insan" olarak gördüğünü gösteriyor.

ilginç bir araştırmaya göre ise; hem erkekler hem de kadınlar, sarhoş kadınları daha düşük seviye insan olarak görüyormuş.


çocuklarla alakalı da çok enteresan şeyler var

4-8 yaş arası çocuklarla yapılan bu araştırmada, çocuklara bazı hikayeler anlatılıyor. örneğin, bir çocuk kardeşine elma almak için ağaca tırmanıp düşüyor. başka bir çocuk ise birine elma fırlatmak için ağaca çıkıp düşüyor. araştırmaya göre her ne kadar fazla olmasa da çocuklar "kötü amacı olan" çocuğun düşmesine seviniyor. "başkalarının acısından zevk alma" yani schadenfreude, 4 yaşındaki çocuklarda dahi görülebiliyormuş.

bu garip araştırmada ise, şempanzeler ve 6 yaşındaki 4 çocuk, antisosyal olduklarını öğrendikleri kuklanın cezalandırıldığını izlemek istemişler.

3 yaşından itibaren çocuklar sizin ona borçlu olup olmadığınızı hatırlayabiliyormuş. örneğin sizinle daha önce oyuncağını paylaşan çocuk, başkaları yerine gelip sizden oyuncağınızı paylaşmanızı istiyor.

yale üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada 4-6 yaş arası çocukların iyilik yapanın iyilik bulacağına yani karmaya inandığı ortaya çıkmış.

bu araştırmaya göre ise, fakirlerin, tecavüz mağdurlarının, aids hastalığı olanların, uyuşturucu bağımlılığı olanların vs. kaderlerinin kendi suçları olduğunu düşünmeye yatkınmışız.

2014'te yapılan bu araştırmaya göre, deneklerden erkeklerin %67'si ve kadınların %25'i 15 dakika kendi kendine düşünmektense, kendine elektrik şoku vermeyi tercih etmiş.

kaynak

Gün İçinde Biraz Yalnız Kalmadan Yapamayan Introvertler Hakkında Yanlış Bilinen Şeyler