İnsan İnsana Bunu Yapar mı Dedirten, Dünyanın En Vahşi Sporu: Calcio Fiorentino

Tarihi 1500'lü yılların İtalya'sına dayanan ilginç ve vahşi bir spor Calcio Fiorentino.
İnsan İnsana Bunu Yapar mı Dedirten, Dünyanın En Vahşi Sporu: Calcio Fiorentino

futbolun antik versiyonu olan, the calcio storico olarak da bilinen, antik roma'da harpastum denilen, kökü 16. yüzyıla dayanan, çok sert bir spor calcio fiorentino.

27'şer kişilik 2 takım ile oynanan, sporcuların ellerini ve ayaklarını kullanabildiği sporda tekme, yumruk, tokat, kafa atmak serbest.

50 dakika süren maçlar zemini kumla kaplı futbol sahası benzeri ama daha küçük bir alanda oynanıyor. takımlar 4 datori indietro (kaleci), 3 datori innanzi (defans), 5 sconciatori (orta saha) ve 15 innanzi o corridori ve 1 kaptandan oluşur. 


maçı 1 hakem ve onun emrindeki 6 yan hakem yönetir. hakem alandaki tek hakimdir. disiplini sağlamak için ne gerekiyorsa yapar.  maç, hakemin kontrollerinden sonra küçük bir topun patlatılması ile başlar.

oyuncular maçın başlaması ile rakipten topu alabilmek için ne gerekiyorsa onu yaparlar.
ölümcül bir sakatlanma olmadığı sürece hakem maçı asla durdurmaz. mücadelede oyuncu değişikliği yoktur. eğer bir oyuncu sakatlanırsa oyundan çıkar yerine kimse giremez.

topsuz alanda rakip ile dövüşmek serbesttir. mücadele 50 dakika boyunca devam eder. ara ve uzatma olmadan 50. dakikanın sonunda biter.

futbol ile rugby arasında diyebileceğimiz bu erkek oyununda kesinlikle koruyucu kıyafetler kullanılmıyor. hatta kıspet kadar, vatikan polisi isviçreli muhafızların giydiğine benzer renk ve kesimlerde bir şort giyiyorlar.

calcio fiorentino'nun 16. yüzyıldan beri oynandığı biliniyor. ilk resmi kural kitabı 1580'de yayınlanan bu sporu, ilk olarak aristokratlar oynamış, hatta vatikan içinde papanın izlediği maçlar da yapılmış.


bildiğimiz futbol topunu andıran bir topu kaleye taşımaya çalışıyorlar elleriyle vs. diğer takım engellemeye çalışıyor, amerikan futbolundaki gibi topu taşıyan adama siper oluyor takım arkadaşları.

ama öyle böyle değil, hakikaten insan insana bunu nasıl yapar, anlayamıyorum.
bir de video vereyim de tam olsun:


calcio fiorentino yılda bir kez düzenleniyor. sadece floransa'da oynanıyor. oynamak için floransa'da doğmak gerekiyor. takımlar arası transfer gibi bir olay yok, hangi takıma girersen ömür boyu o takımda oynayabilirsin. neredeyse kural yok ama kural yok diye oyuncular birbirlerini öldürmüyorlar zira her takım birbirine saygı duyuyor. 

50 dakika boyunca birbirlerine deli gibi saldıran adamlar maç sonunca birlikte içmeye gidiyor. öyle delikanlı bir spor işte. ha bir de gönüllülük esasına dayalıdır, oyuncular para almaz. çünkü her takımın amacı aynıdır, floransa'daki bu kültürü devam ettirmek.