İnsan Vücudu 10 Bin Yıl Sonra Nasıl Görünecek?

Evrim durmadı, aksine devam ediyor. Peki beyin ve kişiliklerimiz düşünüldüğünde önümüzdeki 10 bin yıl boyunca insan nasıl bir değişim geçirecek?
İnsan Vücudu 10 Bin Yıl Sonra Nasıl Görünecek?
iStock

gelecekteki evrim: görünüşten beyine ve kişiliğe, insanlar önümüzdeki 10.000 yıl içinde nasıl değişecek?

okuyucu sorusu: eğer insanlar önümüzdeki 10.000 yıl içinde bir iklim kıyametinde veya asteroid etkisinde yok olmazlarsa, şu anda olduğumuzdan daha gelişmiş bir türe evrilecek miyiz?

insanlık, 4 milyar yıllık evrimin beklenmedik bir sonucu. archean denizlerinde kendi kendini kopyalayan moleküllerden, kambriyen derinliklerinde gözsüz balıklara, karanlıkta dinozorlardan kaçan memelilere ve sonunda, beklenmedik bir şekilde kendimize - evrim bizi şekillendirdi.

organizmalar kusurlu bir şekilde çoğaldı. genleri kopyalarken yapılan hatalar bazen onları çevrelerine daha uygun hale getirdi, bu yüzden bu genler geçme eğilimindeydi. milyarlarca nesil boyunca tekrar eden süreç, daha fazla yeniden üretim ve daha fazla hata izledi. sonunda homo sapiens ortaya çıktı. ama biz bu hikayenin sonu değiliz. evrim bizimle bitmeyecek ve hatta her zamankinden daha hızlı evrimleşiyor bile olabiliriz .

geleceği tahmin etmek zor. dünya muhtemelen hayal edemeyeceğimiz şekillerde değişecek. ama mantıklı tahminlerde bulunabiliriz. paradoksal olarak, geleceği tahmin etmenin en iyi yolu muhtemelen geçmişe bakmak ve geçmiş eğilimlerin ilerlemeye devam edeceğini varsaymaktır. bu, geleceğimiz hakkında bazı şaşırtıcı şeyler gösteriyor.

muhtemelen daha uzun yaşayacağız, daha uzun olacağız ve daha hafif yapılı olacağız. muhtemelen daha az agresif ve daha uyumlu olacağız ama daha küçük beyinlerimiz olacak. biraz golden retriever gibi, arkadaş canlısı ve neşeli olacağız, ama belki o kadar da ilginç değil. en azından, bu olası bir gelecek. ama bunun neden olası olduğunu anlamak için biyolojiye bakmamız gerekiyor.

doğal seçilimin sonu mu?

bazı bilim adamları, medeniyetin yükselişinin doğal seçilimi sonlandırdığını savundu . geçmişte egemen olan seçici baskıların – yırtıcı hayvanlar , kıtlık, veba , savaş – çoğunlukla ortadan kalktığı doğrudur.

açlık ve kıtlık, yüksek verimli mahsuller, gübreler ve aile planlaması ile büyük ölçüde sona erdi . nükleer silahlara sahip modern ordulara rağmen veya belki de onlar yüzünden şiddet ve savaş her zamankinden daha az yaygın . karanlıkta bizi avlayan aslanlar, kurtlar ve kılıç dişli kedilerin nesli tükenmekte veya nesli tükenmektedir. milyonlarca insanı öldüren vebalar – çiçek hastalığı, kara ölüm, kolera – aşılar, antibiyotikler ve temiz su ile evcilleştirildi.

ama evrim durmadı; diğer şeyler sadece şimdi onu yönlendirir. evrim, en güçlünün hayatta kalmasıyla ilgili değil, en uygun olanın yeniden üretilmesiyle ilgili değildir. doğanın bizi öldürme olasılığı daha düşük olsa bile, yine de ortaklar bulmaya ve çocuklar yetiştirmeye ihtiyacımız var, bu nedenle cinsel seçilim artık evrimimizde daha büyük bir rol oynuyor.

ve eğer doğa artık evrimimizi kontrol etmiyorsa, yarattığımız doğal olmayan çevre – kültür, teknoloji, şehirler – buzul çağında karşılaştığımızdan çok farklı yeni seçici baskılar üretiyor. bu modern dünyaya pek uyum sağlayamadık; uyum sağlamamız gerektiği sonucu çıkar.

ve bu süreç çoktan başladı. diyetlerimiz tahılları ve süt ürünlerini içerecek şekilde değiştikçe, nişasta ve sütü sindirmemize yardımcı olacak genler geliştirdik . yoğun şehirler hastalığın yayılması için koşullar yarattığında, hastalığa karşı direnç için mutasyonlar da yayıldı. ve nedense beynimiz küçüldü . doğal olmayan ortamlar doğal olmayan seçilim yaratır.

bunun nereye varacağını tahmin etmek için, son 6 milyon yıllık evrimdeki eğilimleri inceleyerek tarih öncemize bakacağız. bazı eğilimler, özellikle tarım ve uygarlığın icat edilmesinden sonra son 10.000 yılda ortaya çıkanlar devam edecek.

ayrıca ölüm oranlarının azalması gibi yeni seçici baskılarla karşı karşıyayız. geçmişi incelemek burada yardımcı olmuyor, ancak diğer türlerin benzer baskılara nasıl tepki verdiğini görebiliriz. evcil hayvanlarda evrim özellikle alakalı olabilir - tartışmalı bir şekilde evcilleştirilmiş bir tür maymun haline geliyoruz, ama ilginç bir şekilde, kendimiz evcilleştirilmiş bir maymun .

bu yaklaşımı, her zaman yüksek bir güvenle olmasa da bazı tahminler yapmak için kullanacağım. yani, spekülasyon yapacağım.


ömür

insanlar neredeyse kesinlikle daha uzun yaşamak için evrimleşecekler - çok daha uzun. yaşam döngüleri, ölüm oranlarına, yırtıcıların ve diğer tehditlerin sizi öldürme olasılığına göre gelişir. ölüm oranları yüksek olduğunda, hayvanlar genç yaşta üremek zorundadır veya hiç üremeyebilir. yaşlanmayı veya kanseri önleyen mutasyonlar geliştirmenin de hiçbir avantajı yoktur - onları kullanacak kadar uzun yaşamayacaksınız.

ölüm oranları düşük olduğunda, bunun tersi doğrudur. cinsel olgunluğa ulaşmak için zaman ayırmak daha iyidir. yaşam süresini ve doğurganlığı uzatan ve size üremek için daha fazla zaman veren uyarlamalara sahip olmak da yararlıdır. bu nedenle, az sayıda yırtıcı hayvana sahip hayvanlar - adalarda veya derin okyanusta yaşayan veya sadece büyük hayvanlar - daha uzun ömürler geliştirir. grönland köpekbalıkları, galapagos kaplumbağaları ve baş balinaları geç olgunlaşır ve yüzyıllarca yaşayabilir.

uygarlıktan önce bile insanlar, düşük ölüm oranları ve uzun ömürleri ile maymunlar arasında benzersizdi. mızrak ve yaylarla donanmış avcı-toplayıcılar, yırtıcılara karşı savunma yapabilirler; yiyecek paylaşımı açlığı önledi. böylece, gecikmiş cinsel olgunluk ve 70 yıla kadar uzun ömürler geliştirdik.

yine de çocuk ölüm oranı yüksekti -15 yaşına kadar %50 veya daha fazlasına yaklaşıyordu. ortalama yaşam beklentisi sadece 35 yıldı. uygarlığın yükselişinden sonra bile, çocuk ölümleri 19. yüzyıla kadar yüksek kalırken, salgınlar ve kıtlıklar nedeniyle ortalama yaşam süresi 30 yıla indi.

ardından son iki yüzyılda daha iyi beslenme, ilaç ve hijyen, çoğu gelişmiş ülkede genç ölüm oranlarını %1'in altına düşürdü. yaşam beklentisi dünya çapında 70 yıla ve gelişmiş ülkelerde 80 yıla yükseldi. bu artışlar, evrimden değil, sağlığın iyileştirilmesinden kaynaklanmaktadır- ancak yaşam süremizi uzatmak için evrimin aşamasını hazırlamaktadırlar.

şimdi, erken üremeye çok az ihtiyaç var. bir şey olursa, yıllarca doktor, ceo veya marangoz olmak için gereken eğitim, onu ertelemeye teşvik ediyor. ve yaşam beklentimiz iki katına çıktığı için, yaşam süresini ve çocuk doğurma yıllarını uzatmaya yönelik uyarlamalar artık avantajlı. gittikçe daha fazla insanın 100 hatta 110 yıla kadar yaşadığı göz önüne alındığında -rekor 122 yıl- ortalama bir insan rutin olarak 100 yıl veya daha fazla yaşayana kadar genlerimizin evrimleşebileceğini düşünmek için sebepler var.

boyut ve güç

hayvanlar genellikle zaman içinde daha büyük boyutlar geliştirir; tiranozorlarda, balinalarda, atlarda ve primatlarda görülen bir eğilimdir - homininler de dahil.

australopithecus afarensis ve homo habilis gibi erken homininler küçüktü, 120 cm-150 cm boyundaydı. daha sonra homininler - homo erectus , neandertaller, homo sapiens - uzadı. kısmen gelişmiş beslenme sayesinde, tarihi zamanlarda boy kazanmaya devam ettik , ancak genler de evrim geçiriyor gibi görünüyor .

neden büyüdüğümüz belli değil. kısmen, ölümlülük, boyut gelişimini yönlendirebilir ; büyüme zaman alır, bu nedenle daha uzun yaşamlar büyümek için daha fazla zaman demektir. ancak insan dişileri de uzun erkekleri tercih eder . dolayısıyla hem daha düşük ölüm oranı hem de cinsel tercihler muhtemelen insanların daha uzun olmasına neden olacaktır. bugün dünyanın en uzun insanları, hollanda liderliğinde avrupa'da bulunuyor. burada erkekler ortalama 183 cm (6 ft); kadınlar 170 cm (5 ft 6 in). bir gün, çoğu insan o kadar uzun veya daha uzun olabilir.

boyumuz uzadıkça daha zarif olduk. son 2 milyon yılda, kaba kuvvete daha az, alet ve silahlara daha çok güvendiğimiz için iskeletlerimiz daha hafif inşa edildi. çiftçilik bizi yerleşmeye zorladıkça, hayatlarımız daha hareketsiz hale geldi, bu yüzden kemik yoğunluğumuz azaldı . masaların, klavyelerin ve direksiyonların arkasında daha fazla zaman geçirdiğimiz için bu trendler muhtemelen devam edecek.

insanlar, özellikle üst bedenlerimizde, diğer maymunlara kıyasla kaslarımızı da azaltmıştır. bu muhtemelen devam edecek. atalarımız antilop kesmek ve kök kazmak zorunda kaldı; daha sonra tarlalarda ekip biçtiler. modern işler giderek insanlarla, kelimelerle ve kodlarla çalışmayı gerektiriyor - kasları değil beyinleri alıyorlar. çiftçiler, balıkçılar, oduncular gibi el işçileri için bile traktör, hidrolik ve motorlu testere gibi makineler artık birçok işin yükünü üstleniyor. fiziksel güç daha az gerekli hale geldikçe, kaslarımız küçülmeye devam edecek.

çenelerimiz ve dişlerimiz de küçüldü. erken dönem bitki yiyen homininlerin lifli sebzeleri öğütmek için devasa azı dişleri ve çeneleri vardı. biz ete geçtikten sonra yemek pişirmeye başladığımızda çeneler ve dişler küçüldü . modern işlenmiş yiyecekler - tavuk kanadı, big mac'ler, kurabiye hamuru dondurması - daha da az çiğnemeye ihtiyaç duyar, bu nedenle çeneler küçülmeye devam edecek ve muhtemelen yirmi yaş dişlerimizi kaybedeceğiz.


güzellik 

100.000 yıl önce insanlar afrika'yı terk ettikten sonra, insanlığın çok uzaklardaki kabileleri çöller, okyanuslar, dağlar, buzullar ve uzak mesafeler nedeniyle izole oldu. dünyanın çeşitli yerlerinde farklı seçici baskılar – farklı iklimler, yaşam tarzları ve güzellik standartları – görünüşümüzün farklı şekillerde gelişmesine neden oldu. kabileler ayırt edici ten rengi, gözler, saç ve yüz özellikleri geliştirdiler.

medeniyetin yükselişi ve yeni teknolojilerle bu popülasyonlar yeniden birbirine bağlandı. fetih savaşları, imparatorluk inşası, sömürgeleştirme ve ticaret -diğer insanların ticareti de dahil olmak üzere- hepsi birbiriyle iç içe geçmiş nüfusları değiştirdi. bugün karayolu, demiryolu ve uçak bizi de birbirine bağlıyor. bushmen bir ortak bulmak için 40 mil yürürdü; 4.000 mil gideceğiz. giderek artan bir şekilde dünya çapında bir nüfus haline geliyoruz – özgürce karışıyoruz. bu, bir melezler dünyası yaratacaktır - açık kahverengi tenli, koyu saçlı, afro-avrupa-avustralya-amerikalı-asyalılar, ten rengi ve yüz özellikleri küresel bir ortalamaya yöneliyor.

cinsel seçilim, görünüşümüzün evrimini daha da hızlandıracak. çoğu doğal seçilim biçimi artık işlemezken, eş seçimi daha büyük bir rol oynayacaktır. insanlar daha çekici olabilir, ancak görünüşte daha tekdüze olabilir. küreselleşen medya aynı zamanda daha tek tip güzellik standartları oluşturarak tüm insanları tek bir ideale doğru itebilir. bununla birlikte, ideal erkeksi görünen erkekler ve kadınsı görünen kadınlarsa, cinsiyet farklılıkları abartılabilir.

İnsanlığın Afrika'dan yayılışı.

zeka ve kişilik

son olarak, en belirgin insani özelliğimiz olan beyinlerimiz ve zihinlerimiz, belki de çarpıcı biçimde gelişecektir. son 6 milyon yılda, hominin beyin büyüklüğü kabaca üç katına çıktı, bu da alet kullanımı, karmaşık toplumlar ve dil tarafından yönlendirilen büyük beyinler için seçim yapılmasını önerdi. bu eğilimin devam etmesi kaçınılmaz görünebilir, ancak muhtemelen devam etmeyecek.

bunun yerine, beynimiz küçülüyor . avrupa'da beyin büyüklüğü 10.000-20.000 yıl önce, biz çiftçiliği icat etmeden hemen önce zirveye ulaştı. sonra beyinler küçüldü. modern insanların beyni, eski atalarımızdan, hatta orta çağ insanlarından daha küçük. neden olduğu belli değil.

çiftçiliğe geçtiğimizde yağ ve protein kıtlığı olabilir, bu da büyük beyinleri büyütmeyi ve korumayı daha maliyetli hale getirebilir. beyinler enerji açısından da pahalıdır -günlük kalorilerimizin yaklaşık %20'sini yakarlar. sık kıtlığın yaşandığı tarım toplumlarında, büyük bir beyin bir sorumluluk olabilir.

belki de avcı-toplayıcı hayatı, çiftçiliğin olmadığı şekilde zorluydu. medeniyette, aslanları ve antilopları alt etmenize ya da 1000 mil kare içindeki her meyve ağacını ve sulama deliğini ezberlemenize gerek yok. yay ve mızrak yapmak ve kullanmak aynı zamanda ince motor kontrolü, koordinasyon, hayvanları ve yörüngeleri takip etme yeteneği gerektirir - belki de beynimizin bu şeyler için kullanılan kısımları avlanmayı bıraktığımızda küçüldü.

ya da büyük bir uzmanlar topluluğunda yaşamak, genelci bir kabilede yaşamaktan daha az beyin gücü gerektirir. taş devri insanları birçok beceride ustalaştı - avcılık, iz sürme, bitki arama, bitkisel ilaçlar ve zehirler yapma, alet yapma, savaş yapma, müzik ve sihir yapma. modern insanlar, geniş sosyal ağların bir parçası olarak, iş bölümünü sömürerek daha az, daha özel roller üstlenirler. bir medeniyette, bir ticarette uzmanlaşırız, sonra diğer her şey için başkalarına güveniriz .

bununla birlikte, beyin büyüklüğü her şey değildir: filler ve orkaların beyni bizden daha büyük ve einstein'ın beyni ortalamadan daha küçüktü . neandertallerin beyinleri bizimkiyle karşılaştırılabilirdi, ancak beynin daha büyük bir kısmı vücudun görme ve kontrolüne ayrılmıştı, bu da dil ve alet kullanımı gibi şeyler için daha az kapasiteye işaret ediyordu. yani beyin kütlesi kaybının genel zekayı ne kadar etkilediği belirsizdir. belki de modern yaşamla daha alakalı olan diğerlerini geliştirirken bazı yeteneklerimizi kaybettik. daha az, daha küçük nöronlara sahip olarak işlem gücünü korumamız mümkün. yine de, gri cevherimin %10'luk kısmının ne yaptığı konusunda endişeleniyorum.

merakla, evcil hayvanlar da daha küçük beyinler geliştirdiler . koyun evcilleştirmeden sonra beyin kütlesinin %24'ünü kaybetti; inekler için %26; köpekler, %30. bu, rahatsız edici bir olasılığı gündeme getiriyor. belki de evcilleştirilmiş bir hayvan gibi pasif bir şekilde akışa devam etmeye daha istekli olmak (belki daha az düşünmek), tıpkı onlar için olduğu gibi bize de kazandırılmıştır.

kişiliklerimiz de gelişmeli. avcı-toplayıcıların yaşamları saldırganlık gerektiriyordu. büyük memelileri avladılar, ortakları için öldürdüler ve komşu kabilelerle savaştılar . bir dükkandan et alıyoruz ve anlaşmazlıkları çözmek için polise ve mahkemelere başvuruyoruz. savaş ortadan kalkmadıysa, şimdi nüfusa göre tarihin herhangi bir zamanından daha az ölüme neden oluyor. artık uyumsuz bir özellik olan saldırganlık, türetilebilirdi.

değişen sosyal kalıplar aynı zamanda kişilikleri de değiştirecektir. insanlar, diğer maymunlardan çok daha büyük gruplar halinde yaşar ve avcı-toplayıcılarda yaklaşık 1000 kişilik kabileler oluşturur. ama günümüz dünyasında milyonlarca nüfuslu devasa şehirlerde yaşayan insanlar. geçmişte ilişkilerimiz ister istemez azdı ve çoğu zaman ömür boyu sürerdi. şimdi, sık sık iş için hareket eden ve bu süreçte, çoğu geçici ve giderek sanal olan binlerce ilişki oluşturan insan denizlerinde yaşıyoruz. bu dünya bizi daha dışa dönük, açık ve hoşgörülü olmaya itecek. yine de bu kadar geniş sosyal ağlarda gezinmek, kendimizi onlara adapte etmeye daha istekli olmamızı, daha uyumlu olmamızı gerektirebilir.

herkes psikolojik olarak bu varoluşa iyi uyum sağlamıyor. içgüdülerimiz, arzularımız ve korkularımız büyük ölçüde, aileleri için avlanma ve yiyecek arama, komşularıyla savaşma ve karanlıkta ata-ruhlarına dua etmede anlam bulan taş devri atalarının içgüdüleridir. modern toplum, maddi ihtiyaçlarımızı iyi karşılar, ancak ilkel mağara adamı beyinlerimizin psikolojik ihtiyaçlarını daha az karşılar.

belki de bu nedenle, artan sayıda insan yalnızlık , kaygı ve depresyon gibi psikolojik sorunlardan muzdariptir . birçoğu başa çıkmak için alkole ve diğer maddelere yönelir. bu koşullara karşı savunmasızlığa karşı seçim, zihinsel sağlığımızı iyileştirebilir ve bir tür olarak bizi daha mutlu edebilir. ama bunun bir bedeli olabilir. birçok büyük dahinin şeytanları vardı; abraham lincoln ve winston churchill gibi liderler, ısaac newton ve charles darwin gibi bilim adamları ve herman melville ve emily dickinson gibi sanatçılar gibi depresyonla savaştı. virginia woolf, vincent van gogh ve kurt cobain gibi bazıları intihar etti. diğerleri - billy holliday, jimi hendrix ve jack kerouac - madde bağımlılığı nedeniyle yok edildi.

rahatsız edici bir düşünce, sorunlu zihinlerin gen havuzundan çıkarılacağıdır - ancak potansiyel olarak vizyoner liderler, büyük yazarlar, sanatçılar ve müzisyenler yaratan türden bir kıvılcımı ortadan kaldırma pahasına. geleceğin insanları daha iyi adapte olabilir - ancak birlikte eğlenmek daha az eğlenceli ve bilimsel bir devrim başlatma olasılığı daha düşük - istikrarlı, mutlu ve sıkıcı.


yeni türler?

bir zamanlar dokuz insan türü vardı, şimdi sadece biz varız. fakat yeni insan türleri evrimleşebilir mi? bunun olması için, farklı seçici baskılara maruz kalan izole popülasyonlara ihtiyacımız var. mesafe artık bizi izole etmiyor, ancak teorik olarak seçici çiftleşme yoluyla üreme izolasyonu sağlanabilir. insanlar kültürel olarak ayrılmış olsaydı -din, sınıf, kast ve hatta siyasete dayalı olarak evlenirlerse- farklı popülasyonlar, hatta türler bile evrimleşebilirdi.

zaman makinesi'nde bilim kurgu yazarı hg wells, sınıfın farklı türler yarattığı bir gelecek gördü. üst sınıflar güzel ama işe yaramaz eloi'ye dönüştü ve işçi sınıfları, eloi'yi isyan ettiren ve köleleştiren çirkin, yeraltı morlock'ları haline geldi.

geçmişte din ve yaşam tarzı, örneğin yahudi ve çingene popülasyonlarında görüldüğü gibi, bazen genetik olarak farklı gruplar üretmiştir. bugün siyaset de bizi bölüyor – genetik olarak bizi bölebilir mi? liberaller şimdi diğer liberallere yakın olmak için hareket ediyor ve muhafazakarlar muhafazakarlara yakın olmak için hareket ediyor ; soldaki pek çok kişi trump destekçileriyle çıkmayacak ve bunun tersi de geçerli.

bu, içgüdüsel olarak farklı görüşlere sahip iki tür yaratabilir mi? muhtemelen değil. yine de, kültür bizi böldüğü ölçüde, farklı insanlarda, farklı şekillerde evrimi yönlendirebilir. kültürler daha çeşitli hale gelirse, bu insan genetik çeşitliliğini koruyabilir ve artırabilir.

garip yeni olasılıklar

şimdiye kadar, geriye dönüp baktığımda çoğunlukla tarihsel bir perspektif aldım. ancak bazı açılardan gelecek, geçmişten kökten farklı olabilir. evrimin kendisi gelişti.

en uç olasılıklardan biri, türümüzün evrimini aktif olarak kontrol ettiğimiz yönlendirilmiş evrimdir. görünüşleri ve beğendiğimiz kişilikleri olan ortaklar seçtiğimizde zaten kendimizi yetiştiriyoruz. binlerce yıl boyunca avcı-toplayıcılar kızları için iyi avcılar arayarak evlilikler düzenlediler . çocukların eş seçtiği durumlarda bile, erkeklerin genellikle gelinin ebeveynlerinin onayını almaları beklenirdi . benzer gelenekler bugün başka yerlerde de varlığını sürdürüyor. başka bir deyişle, kendi çocuklarımızı yetiştiriyoruz.

ve ileriye dönük olarak, bunu ne yaptığımız konusunda çok daha fazla bilgiyle ve soyumuzun genleri üzerinde daha fazla kontrolle yapacağız. kendimizi ve embriyoları genetik hastalıklar için zaten tarayabiliyoruz . ekinlerde yaptığımız gibi, arzu edilen genler için potansiyel olarak embriyoları seçebiliriz. bir insan embriyosunun dna'sının doğrudan düzenlenmesinin mümkün olduğu kanıtlandı - ancak ahlaki olarak iğrenç görünüyor, bu da çocukları etkili bir şekilde tıbbi deney deneklerine dönüştürüyor. yine de, bu tür teknolojilerin güvenli olduğu kanıtlanırsa , çocuklarınıza mümkün olan en iyi genleri vermemek için kötü bir ebeveyn olacağınız bir gelecek hayal edebiliyorum .

bilgisayarlar ayrıca tamamen yeni bir seçici baskı sağlar. akıllı telefonlarda giderek daha fazla eşleşme yapıldığından, yeni neslin nasıl göründüğüne dair kararları, potansiyel eşleşmelerimizi öneren bilgisayar algoritmalarına devrediyoruz. dijital kod, tıpkı çevrimiçi yayınladığınız veya satın aldığınız şeyleri şekillendirdiği gibi, gelecek nesillere aktarılacak genetik kodun seçilmesine yardımcı oluyor. bu karanlık bilim kurgu gibi gelebilir, ama zaten oluyor. genlerimiz bilgisayar tarafından küratörlüğünü yapıyor, tıpkı çalma listelerimiz gibi. bunun nereye varacağını bilmek zor ama türümüzün geleceğini iphone'lara, internete ve onların arkasındaki şirketlere devretmenin tamamen akıllıca olup olmadığını merak ediyorum.

insan evrimi tartışmaları, sanki en büyük zaferler ve zorluklar uzak geçmişteymiş gibi, genellikle geriye dönüktür. ancak teknoloji ve kültür, hızlanan bir değişim dönemine girerken, genlerimiz de girecek. muhtemelen, evrimin en ilginç kısımları hayatın kökenleri, dinozorlar veya neandertaller değil, şu anda olanlar, şimdimiz ve geleceğimizdir.

kaynak