İnsana Değişik Duygular Yaşatan Video: 1987 Adidas Ereğli Şubesinin Açılış Görüntüleri

Türkiye'nin ilk Adidas mağazalarından birinin Zonguldak Ereğli'de açıldığını biliyor muydunuz? Buyrun videoya.

Video şöyle

17 nisan 1987 tarihinde adidas mağazası, zonguldak ereğli'de muhteşem bir merasim ile açılıyor. 43 dakikalık tam video kaydı:

Peki neden Ereğli?

bu mağaza, erdemir demirçelik fabrikasının nimetlerinden sadece biri. ben memur çocuğuyum, çok net hatırlıyorum babam hep şunu derdi: bir işçi maaşı iki memur maaşıyla aynı. o yılları takiben ülkede yaşanan ekonomik kriz sonrası ciddi oranda düşen araba satışları birçok bayinin kapanmasına yol açmıştı. sadece iki küçük ilçe hariç her yer kan ağlıyordu. biri ereğli diğeri karabük (karabük'te otomobil bayisi yoktu herkes ereğli'den alıyordu).

Fotoğraf: Erdemir Formenler ve Teknisyenler Derneği

iki demirçelik fabrikasında çalışan işçiler çatır çatır araba aldılar, yazlık aldılar, ev aldılar. tam bu zamanlarda yine okkalı zamlar da aldılar yüzde otuz civarı. bir de kırklı yaşların başında emekli olup tazminatları da aldı birçoğu. aslında kanayan bir yaraydı bu. çünkü fabrikalar kâr edemiyordu yüksek işçi maliyetlerinden dolayı. kardemir'in özelleştirilme süreci böyle başladı. şimdi fabrika kimin belli değil (özel haddehane sahipleri diyolla ben demiyorum). erdemir yırttı bu süreçten mantıklı yatırımlar yaparak. sonuçta arkasına orduyu almıştı. kardemir için aynı şey olmadı maalesef. tüketildi ve satıldı. neyse konu sapmasın, hala ereğli alım gücü olarak türkiye'nin en güçlü ilçelerinden biridir (bakın ilçe diyorum illllççççeeee). orada asla kapanmaz adidas mağazası.

Şimdi nerede?

yeri çok değişmemiştir bu mağazanın. şu anda da hemen 20-30 metre ilerde karşı tarafta hizmet vermektedir. bir adres tarif ederken "adidas var ya biliyor musun" diye genelde kullanılır.

Tabutta Rövaşata Filminin İnsana Duygu Karmaşası Yaşatan 1996 Galası