İnsanı Feodalizme, Monarşiye ve Cadı Avı Yıllarına Götüren En İyi Orta Çağ Filmleri

En iyi Orta Çağ filmleri nelerdir? Bu döneme özel bir ilgisi olanları da, olmayanları da tatmin edecek kıvamda Orta Çağ filmleri.
İnsanı Feodalizme, Monarşiye ve Cadı Avı Yıllarına Götüren En İyi Orta Çağ Filmleri

1. der name der rose / imdb: 7.7

yazar umberto eco'nun aynı ismi taşıyan romanından sinemaya uyarlanan filmi. fransız yönetmen jean jacques annaud’un yönettiği filmde sean connery’e, christian slater eşlik etmiş.

"çok bilgelikte çok acı vardır ve bilgisini arttıran acısını da arttırır..."

fragman


2. henry v / imdb: 7.5

1989 birleşik krallık yapımı tarihsel dram filmi. ingiltere kralı v. henry hakkında william shakespeare'in aynı ismi taşıyan oyunundan sinemaya uyarlanan film. filmi kenneth branagh yazıp yönetti. filmde branagh başrolde, paul scofield, derek jacobi, ian holm, emma thompson, alec mccowen, judi dench, robbie coltrane, brian blessed ve christian bale yardımcı rollerde yer alıyor.

fragman


3. kingdom of heaven imdb: 7.2

haçlı seferleri konusu üzerine yapılmış bir film. yönetmenliğini ridley scott'ın yaptığı, başrollerini orlando bloom, liam neeson, jeremy irons, edward norton, eva green ve gassan mesud oynamaktadır.

fragman


4. ophelia / imdb: 6.5

william shakespeare'in hamlet oyunundaki aynı isimdeki karakter hakkında yazılmış romantik drama filmi. ophelia, lisa klein'ın romanını temel alıyor. yönetmenliğini claire mccarthy'nin yaptığı filmin kadrosunda clive owen, tom felton, george mackay ve devon terrell yer alıyor.

fragman


5. tristan + isolde / imdb: 6.8

orta çağ romantik efsanesine dayanan dean georgaris tarafından yazılan 2006 epik romantik drama filmi. yönetmenliğini kevin reynolds'ın yaptığı filmin kadrosunda james franco, sophia myles, david o'hara yer alıyor.

fragman


6. hamlet / imdb: 6.7

mel gibson’un başrolde oynadığı film, shakespeare’ın ünlü eserinin muhteşem bir beyaz perde uyarlamasıdır. yönetmenliğini franco zeffirelli'nin yaptığı filmin kadrosunda ian holm, stephen dillane, glenn close, helena bonham carter, mel gibson yer almaktadır.

fragman


7. vision (aus dem leben der hildegard von bingen) / imdb: 6.5

film, orta çağ'da gerçekten yaşamış hildegard von bingen adlı bir rahibenin hayatına anlatmaktadır. yönetenmenliğini margaret von trotta'ın yaptığı filmin kadrosunda barbara sukowa, heino ferch, hannah herzsprung yer almaktadır.

fragman


8. the last duel / imdb: 7.4

zamanla değeri daha iyi anlaşılacak ve hakkı yeterince verilmemiş bir klasik olacak filmdir. yeri gelmişken bu tarz ödül almamış ama kaliteli filmlerle ilgili şu düşüncemi ifade edeyim; bazı iyi filmler, gösterime girdiği zamanın ruhunu yansıtır. bazı iyi filmlerin de 'zaman' ruhunu yansıtır. o nedenle ödül almış veya almamış çok önemli değil. böyle filmlere manevi oscarını zaman takdim eder.

çok iyi kurgulanmış ve özellikle final sahnesini soluksuz izleyeceğiniz bu filmi kaçırmayın derim.