İnsanı Hiç Beklemediği Yerlerden Vuran Dizi Rick and Morty'den Nefis Replikler

7. sezonu taze biten diziden kesinlikle akıllarda kalan alıntılar.

rick and morty... karanlık mizah üzerinden varoluş sancılarını tetikleyen ve insanı düşüncelere sürükleyen repliklerin geçtiği yetişkin animasyon dizi.

morty: “bütün bir gezegen oturmuş senin için güç mü üretiyor? bu kölelik!”
rick: “bu toplum! birbirleri için çalışıyorlar morty, birbirlerine para ödüyorlar, evleniyorlar ve güç üretemeyecek kadar yaşlandıklarında yerlerini alacak çocuklar yapıyorlar.”

“var olmak acıdır.”

“hepimiz birer yemiz. bizi sevgi bilmez bir tanrı dünyaya getirdi ve onun yarattığı belirsizlikle kendimizi yok etmeye itiliyoruz.”


“ben acaba hiç yaşadım mı diye düşündüm. başkasının hikayesindeki bir nesneden mi ibarettim? tek olduğum şey bu muydu? daha fazlası olabilir miydim? zamandan başka bir şeyim yoktu ama hala bir cevap bulamadım. amaçsız geçen zaman hapishanedir.”

“kimse kasten var olmadı. kimse bir yere ait değil. herkes bir gün ölecek. gel televizyon izleyelim.”

“okul hakkında ne düşündüğümü söyleyeyim jerry. tam bir vakit kaybı. bir sürü insan koşup duruyor, birbirine çarpıyor. öndeki adam “iki artı iki” diyor. arkadakiler de “dört” diyor. zeki insanlara göre bir yer değil.”

“çünkü dünya neyin önemli olduğunu anlamayan aptallarla dolu.”


“barutun icadıyla 'amazon prime' denen bir şeyin arasında, “gezegeni yönetmemiz mi gerekiyor? onun yerine marvel filmleri yapsak ya?” diye düşündünüz. çünkü siz insanlar bunu seviyorsunuz. bizse yeni yaşam türlerini ayağa kaldırmayı.”

“bu hayat hiçbir zaman pespembe olmayacak, zira var olmak zaten başlı başına sancılı bir şey! evren bu kadar küçük bir şeyi umursamak için çok büyük sadece.”

“bu koskocalık içinde aslında ne kadar yer kapladığımızı bilmek ve her şeyin bizimle alakalı olamayacağını her daim akılda tutmak yaşamı bir nebze de olsa kolaylaştırabilir.”

“karbon bazlı yaşam, üst türler için bir tehdit. siz insanlar bizim için, “hastalık” olarak adlandırdığınız şeysiniz. sizi bulduğumuzda tedavi ederiz. fedakarlık gerekse bile yaşam korunmalı.”


“yaşamak her şeyi riske atmaktır; aksi takdirde evren seni nereye savurursa oraya sürüklenen, rastgele bir araya gelmiş moleküllerden oluşan hareketsiz bir yığın olursun.”

“başarısızlık için plan yapmak, normal plan yapmaktan daha aptalca.”

“siz insanlara göre sevginin değeri az rastlanır olmasıyla belirleniyor. sevgiyi aramak konusunda oldukça bilgilisiniz ama onu sürdürmek konusunda hiçbir bilginiz yok. zahmet edip sevgide ustalaşsaydınız su kadar bol olduğunu şimdiye öğrenirdiniz.”