İnsanlarda Zeka Seviyesi Yükseldikçe İlişki Yaşamak Zorlaşıyor mu?

Zeki insanların ilişki kurması ve sağlıklı bir şekilde götürmesi daha mı zor? Kısaca inceleyelim.
İnsanlarda Zeka Seviyesi Yükseldikçe İlişki Yaşamak Zorlaşıyor mu?
Annie Hall (1975)

zeki kadınlarla ilişkinin yürümemesi önermesi

eğitimli ve belli bir zeka düzeyine sahip insanların ilişkileri üzerinde yapılan çalışmalar, bu insanların ilişkilerini daha iyi yürüttüklerini göstermektedir. yani bu düşünce doğru değil. ref1 / ref2

varoş bölgelerde ve ortalama altı gelir düzeyine sahip kişiler arasında ilişkilerde aldatma ve arkadan iş çevirme olayları daha sık görülür, müge anlı'nın programlarını izleyin göreceksiniz. hani biz marjinaldik diyeceğinize eminin. şunu unutmayın iq ve eğitim seviyesi düştükçe kontrol mantıktan dürtülere geçer. bu tarz kadınlarda primitif dürtülerle hareket eder. mesela sizi baştan aptal varsayarak onu yakalayamacağınızı düşünür. bununla ilgili bir yayın yapmıştık. orada da 4-5 erkekle kendisini aldatan bir kadının yakalanışını yorumladık. kıza baktığınızda, konuşma tarzını duyduğunuzda bile direkt düşük iq'lu olduğunu görebiliyorsunuz. sonuçta da aldatan kadınlar bunların içerisinden çıkıyor.

The Amazing Spider-Man 2

ancak çok zeki erkek ve kadınların ilişkileri her zaman iyi gitmeyebilir

her iki tarafın da aşırı rasyonel olması, en azından kadın tarafında ilişkinin sürdürülemez hale gelmesine yol açar. bu nedenle, çok zeki erkeklerin genellikle daha yalnız oldukları bilinmektedir. bu sadece tek neden de değildir çünkü bu kişiler duygusal yatırımdan ziyade farklı konulara yönelmeyi daha zevkli bulurlar.

zeki kadınlar genellikle ortalama erkeklerle ilişkiye girer fakat onlarla çok mutlu olmazlar, belki erkek fiziksel olarak seksiyse kısa süreli ilişki yaşanır.

burada şöyle de bir çıkmaz var. ortalama erkek sayısı, ortalama kadın sayısından azdır, yani burada erkekler talep edilendir diyebiliriz, ancak özellikle 110 iq'dan sonra kadınlar oransal olarak azalır. bu yüzden kadınların seçeneği daha çok olur.

120/125+ iq üzerinde ise kadın sayısı oldukça azdır ve bu nedenle bu erkekler kendilerine uygun eşi bulmakta zorlanırlar. bu durum; popülasyonda ortalama iq düzeyinde çok etkilenmese de yüksek iq'da kendini belli eder. işin içine bir de duygusal düşünceden uzaklaşma girince yüksek iq bir lanete dönüşebilir. o yüzden çalışmalar "parlak zekaya" sahip çiftlerin çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı ilişkiler sürdürdüğü gösterir.

özetlemek gerekirse

çok zeki ve ortalama altı kadınlarla ilişki yaşamak daha zor olabilir. tek fark ise ortalama altı kadının aldatma veya tek anne olarak hayatını sürdürme eğilimindeyken, çok zeki kadınların bu tür durumlarla uğraşmaktan kaçınarak ya kısa süreli ilişkiler yaşaması ve üstte anlattığım arz-talep dengesi yüzünden yalnız kalmasıdır.