İnsanların Filtresiz Hallerini Paylaştığı Yükselişteki Sosyal Medya Uygulaması: BeReal.

Instagram'ın tam tersi şekilde insanların filtresiz, edit'siz fotoğraflarını paylaştığı BeReal. uygulaması, günlük 10 milyon aktif kullanıcıyı aşmış durumda. Nedir bu BeReal.?
İnsanların Filtresiz Hallerini Paylaştığı Yükselişteki Sosyal Medya Uygulaması: BeReal.

bereal; gerçek olma mottosuyla 2020 yılında fransa'dan yola çıkan yeni bir sosyal medya uygulaması, bir start-up.

bereal uygulamasında işler tamamen görsel üzerinden yürüyor. fakat bu görseller ön ve arka kameranızla çekebildiğiniz ve düzenleyemediğiniz görseller oluyor. filtre, ışık ayarı vs. yok.


biraz daha açmak gerekirse; uygulama size gün içinde "time to bereal" (gerçek olma zamanı) diye bir bildirim gönderiyor. bildirime tıklayarak bir kendinizi, bir de ortamınızı çekip paylaşıyorsunuz. yani hem önden, hem de arkadan fotoğraf çekip paylaşmanız bekleniyor aynı anda. (başka türlüsü mümkün değil.) bunun için de 2 dakikalık bir süreniz oluyor. bereal atmazsanız, başkalarınınkini de göremiyorsunuz.

içerideki fotoğraflar instagram'ın tam tersine, aşırı gerçekçi. insanlar yatakta pijamalarıyla, çalışırken, okulda post atıyorlar. "vay be, evet ya, aslında herkes böyle" diyorsunuz. "post atmak için tatile gitmeye son" dedirtiyor yani.


aynı zamanda instagram'daki gibi bir keşfet (discovery) bölümü var. oradan, arkadaş olarak ekleşmediğiniz insanların da ne yapıp ne ettiğini görebiliyorsunuz. tabii onların post paylaşırken bunu keşfetteki insanların da göreceği şekilde ayarlaması gerekiyor.

kısa süre içinde birçok ülkede en çok indirilen uygulamalar listesinde tepelere oynayan bereal'ın günlük aktif kullanıcı sayısı ağustos 2022 itibarıyla 10 milyonu aşmış durumda.

bereal uygulamasının amacı güzel olsa da "fotoğraf çek" diye bildirim gelmesi biraz rahatsız edici.

hitap ettiği kitle internetin tamamen sahte bir yer olduğunun bilincinde olan, bu sahteliğe karşı bir eleştirisi ve duruşu olan insanlar. kötü haber şu ki bu insanlar herhangi bir kişinin, bir uygulamanın ya da servisin onlara kolayca ulaşabiliyor olmasından da rahatsız oluyor. hele bir de ulaşıp cevap alamayıp tekrar tekrar bildirim gönderenler olduğunda kafayı bile yiyebiliyor bu insanlar. ucuz iletişim de sosyal medya denilen şeyin bir parçası çünkü.

bildirim özelliği kalkarsa ve insanlar istediği zaman fotoğraf gönderebilirse iddia ettiği amaca daha uygun bir mantık yaratmış olur bereal.