İnsanların Yanlışlıkla Canlı Gömülmesini Önlemek İçin İcat Edilen Güvenlik Tabutları

Modern tıbbın, koma ile beyin ölümü arasındaki farkı henüz bu kadar net anlayamadığı zamanlarda insanlar da kendi önlemlerini almışlar.
İnsanların Yanlışlıkla Canlı Gömülmesini Önlemek İçin İcat Edilen Güvenlik Tabutları

modern tıbbın, koma ile beyin ölümü arasındaki farkı tespit etmekte günümüzdeki kadar ilerlemediği dönemde insanların canlı olarak gömülmek konusunda haklı korkuları vardı. edgar allan poe tarafından işlenen the premature burial tarzı hikayeler bu korkuları artırmış ve insanları canlı gömülme karşısında önlem almak üzere icatlar üretmeye sevk etmiştir.

ek olarak mezar soygunculuğunun yaygın olması ve üniversitelere kadavra satmak üzere çokça mezar soyguncusu türemesi ile beraber farklı özellikler de bu tabutlara eklenerek güvenlik tabutu adı ile anılmış ve farklı patentler ile korunmuştur. bu icatların bazıları:

1. ingiliz güvenlik tabutu

mezar soyguncuları için geliştirilmiştir. ek olarak iskoçya edinburg'da gidip görebileceğiniz kafes içerisinde mezarlıklar da bulunmaktadır. soylular ölülerinin bedenleri çalınmasın diye kafesli olarak üretilen bu mezarların başına bekçi dikerek ölülerin kadavra olarak kullanılabilecekleri sürenin geçmesine kadar güvenli bir şekilde kalmasını amaçlamışlardır.

2. 19. yy amerikan demir tabutları


3. franz vestee - "improved burial-case"

üst kısmında bir zil ve zili yüzeye mümkün olduğunca yakın tutmak üzere dizayn edilmiş bu tabut zile bağlı olan ipin gömülen kişinin eline tutturulması şeklinde çalışıyordu. gömülen kişinin hayatta olması durumunda tek yapması gereken ipi çekerek dışarıda bulunanlara yaşadığını haber vermekti.

4. bobytrap coffin torpedo

yaylı düzenekle oluşturulmuş bu tabut mezar soyguncularının ölüyü çalma girişimi sırasında aktifleşip yaralanması veya ölmesini amaçlayan bir icattır.

5. albert fevbaught - garave signal

fazla komplike bir tabut. amaç yine gömülen kişinin canlı olması durumunda ipi çekerek tabut üzerinde bulunan mekanizma ile çevredekileri uyarması.

6) carl redl - device for indicating life in buried persons

mezar taşı dizaynı içerisine saklanmış yine iple çalışan bir uyarı mekanizması.

7. anunciator for the supposed dead

bir uyarı tablosu ile kişinin etrafı bilgilendirmesini sağlayan bu tabut ayrıca tabutun içerisine temiz hava girmesini sağlayacak bir baca şeklinde yapılmış.

canlı gömülmeyi önlemek ve yaşam sinyali tespiti için farklı yıllarda alınmış onlarca patent bulunmaktadır. bazıları sadece fikir olarak kalmış bazıları ise aktif olarak kullanılmıştır. ilgili patentlerle ulaşmak için google patents üzerinden aşağıdaki başlıkları arayabilirsiniz.