Instagram Hesabınızı Kapattığınızda Uygulamaya Dair Fark Edilen Bazı Olumsuz Şeyler

Aşırı sosyal medya, biraz daha özele inersek de Instagram kullanımının doğurduğu bazı olumsuz yanlar var elbette. En büyüklerini sıralayalım.
Instagram Hesabınızı Kapattığınızda Uygulamaya Dair Fark Edilen Bazı Olumsuz Şeyler

instagram ve benzeri uygulamaların birkaç problemli yanı var

- her şeyden önce bu kadar gelir adaletsizliğinin yaşandığı dönemde satın aldığınız şeyleri, gittiğiniz mekanları, ayrıcaklıklı yaşam tarzınızı paylaşmanız pek etik değil. biri kirasını çıkaramazken diğeri sürekli tatilde. bunlar aynı arkadaş çevresi içindeki kişiler. mesela benim de durumum iyi. çok da tatile çıkıyorum ama nadiren paylaşıyorum. o da çok ilginç bir şey olursa. sorumluluk duygusu içindeyim. iphone 15 pro max almış biri. kutuyla story atıyor. ne gerek var şimdi buna? milleti bok gibi hissettirmek istemiyorum. mesela bu başlığın yılbaşından hemen sonrası trend olması da tesadüf değil. demek ki birileri eğlendi de story attı birileri de eğlenemedi sadece izledi ve canı sıkıldı.

- sürekli iyi yaşadığınızı kanıtlaman gerektiği hissi yaratıyor. nappo'da pizza yememişsindir sen çünkü hiç story atmadın. böyle bir mantık var ne yazık ki. kocanızı/sevgilinizi paylaşmadan sanki sağlıklı bir ilişkiye sahip olamayacakmışsınız gibi davranıyorsunuz. sanki millet aaa kavgalılar galiba, hiç story görmedik diyecek gibi hissediyoruz. tatil fotosu atmayan sanki hiç tatile gitmemiş ya da hiç konser fotosu atmayan kişi hiç konsere gitmemiş gibi davranıyoruz. çok sağlıksız. ve en kötüsü de anı yaşamayı kaçırıyoruz tüm bunları belgelendireceğiz diye.

- privacy olayı. şu an çok dert etmiyoruz ama yüzünüzü generate edebilecek yapay zeka modellerine veri sağlıyorsunuz. çok düşük ihtimal ama porno videonuz bile çıkabilir o kadar veriyle.

- gereksiz tüketime özendirmesi. sırf foto atabilmek için mekanlara giden, orayı burayı gezen insanlar biliyorum. hatta 15 bin liralık telefon işimizi görebilecekken daha iyi fotoğraf çeksin de insta'da iyi çıksın diye telefonlara tonla para veren insanlar var. galaxy a54 neyimize yetmiyor da indie film maker gibi iphone 15 pro max alıyoruz? parası olan alsın tabii. fakat kredi çekip telefon almak?

- zamanınızı çalması. telefonunuzdan bakabilirsiniz ne kadar zaman harcadığınıza.

kısaca instagram hesabını kapatmak, ruh halinizi olumlu etkiler. 

Karşıt bir görüş

birinin bu gerçekleri söylemesi lazım artık. bir yılı geçkin süredir instagram kullanmıyorum.

1. kapatınca öyle aydınlanma, bakış açısını değiştirme gibi bir şey olmuyor.

2. sosyal medyalara harcadığınız vaktide önem arz eden işlerde kullanmak tamamen sizin inisiyatifinizde. yoksa instagram'a harcadığınız vakti ben gibi youtube'da behzat ç. kesitlerini izlerken de harcayabiliyorsunuz.

3. öyle kapatınca bir şeyler kaçırıyormuşsunuz hissi de bi süre sonra kayboluyor ve de hiçbir sey kaçırmıyorsunuz.

4. kapatıp açmanızda kimsenin sikinde değil bunu bilin. en yakın arkadaşım bile daha geçen hafta beraber çekindiğimiz fotoğrafı atarken "seni etiketleyemedim, instagram'ı mı kapattın? " diye soruyordu.

dipnot: hayatınızı değişmek için instagram'ı kapatmak gerçekten çok ucuz bir numara.
daha radikal kararlar alın.