Instagram'da Profil Fotoğrafı Yapılamayan Bu Fotoğraf Neyin Nesi?

Aşağıda gördüğünüz bu garip fotoğraf, Instagram'da profil fotoğrafı yapılamıyor. Yapmaya çalıştığınızda hesabınız kapatılıyor hatta. Neden mi? İşte açıklaması.
Instagram'da Profil Fotoğrafı Yapılamayan Bu Fotoğraf Neyin Nesi?

Nedir bu fotoğrafın olayı?

fotoğrafın orijinal adı jonathan galindo olup, yeni (yeni yazdığıma bakmayın uzun zamandır var olan bir olay) bir momo, blue whale (mavi balina) challenge olduğundan ve insanların kendilerine zarar verip, intihara sürüklediği düşünüldüğünden, bu fotoğrafa facebook ve instagram gibi platformlarda izin verilmemektedir.

oyunda jonathan galindo isimli karakter, çocuklara sonu intihara kadar varabilen çeşitli görevler veriyor.

Fotoğraf nereden çıktı?

bu fotoğraf da aslında samuel canini isimli, kanlı canlı, işinde gücünde bir maske tasarımcısına ait. adam 2012-2013 civarında çekilmiş, kendi fotoğrafı olduğunu belirtiyor, tamamen eğlence amaçlı. zaten adamın bir suçu yok. fotoğrafı alınmış ve bir hayali karakter üzerinden korku yaratmak için kullanılmış. hatta samuel canini'nin bir instagram hesabı bile var. hatta hesabında bu fotoğrafın bir benzeri var kabak gibi duruyor. korkulacak bir şey yok yani.

Fotoğrafın neden tedirgin edici bir havası var?

insan beyni yüzleri bütünsel algılar. bu cognitive mekanizma bir gestaltta parçaların bütün olarak değerlendirilmesine denir ve böylelikle yüzleri işleme hızında belirgin bir artış sağlanır.

ve insandaki bu yüz işleme sistemi, farklı türden canlılar ve ırktaki insanlar için bile bozulmaya uğrar hatta ve hatta minör alt gruplarda bile bir bozuluk ortaya çıkar. yani fotoğrafın stres yaratmasının sebebi beynin bu yüzü adam akıllı işleyememesinden kaynaklı bana kalırsa. çünkü yüz işleme o kadar önemli ki bir kişinin dost mu düşman mı olduğunu bize sinyalleyen ilk ve en hızlı yol. yüz doğru düzgün işlenemeyince beyin de bunun iyi mi kötü mü olduğuna bir türlü karar veremiyor hatta ve hatta yüzü doğru düzgün birleştiremiyor bile.

visual cortex ve face perception çalışan bir psikoloğum, yüzü çok dikkatli bir şekilde uzun süre inceledim beynim yüzü sürekli olarak anlamlı hale getirmek için didindi durdu çünkü o yamuk burunsu yapı, bütün sistemin içine sıçmakta. beynim o burunu, ortadan kaldırıp ortaya 2 göz yerleştirmeye çalışmakta; var olan gözleri kaldırıp farklı hallere sokup büyütmeye çalışmakta; ayrıca duygu ifadesi de net değil dikkatli incelerseniz; ağznı ve burnunu kapatın yüzün bir an öfkeli bir an mutlu bakıyor. yani işin içine uncanny valley den tutun pareidolia a bir sürü şey birbirine girdi. beynimdeki (bkz: fusiform face area) resmen alev aldı.

yüzü ters çevirince de yine esas nokta burun oldu. sistem yine bozuk, ama düzken olduğu kadar bozuk olmadı bu sefer. bir eeg olsaydı da n170'lere , p200 n250 lere falan baksaydık.

çok büyük robot firmaları; bunun üstesinden gelmek için yani ncanny valley'den etkilenmemek adına çok hassas davranırlar, robotların görünüşlerini tasarlarken. özellikle japonya'da psikologlar bu iş iççin çok çalışır ve bu işe çok ciddi zaman ayırırlar.