İnternet Tarihinde Oluşturulan İlk E-Posta Adresi

İlk e-mail adresi, atılan ilk e-mail ve @ işaretinin kısa hikayesi.
İnternet Tarihinde Oluşturulan İlk E-Posta Adresi
Ray Tomlinson

internet tarihinde oluşturulmuş ilk mail adresi “tomlinson@bbn-tenexa”. bu mail adresi ile yollanan ilk postanın içeriğinde ise “qwertyyuıop” yazıyordu.

1971 yılında, ray tomlinson isimli bilgisayar programcısı arpanet adlı internetin öncüsü olan ağda elektronik posta gönderme ve alma işlemlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğini keşfetmek için çalışıyordu. o dönemde, arpanet sadece bilgisayar programcıları ve araştırmacılar tarafından kullanılan bir ağdı.

tomlinson, elektronik posta gönderme işlemini gerçekleştirmek için "@ işaretini kullanmayı ve alıcının bilgisayarını belirtmek üzere ".com", ".edu", ".org" gibi uzantıları kullanmaya başladı. bu şekilde, farklı bilgisayarlar arasında mesaj göndermek için ilk mail adresi "tomlinson@bbn-tenexa" olarak ortaya çıktı.

tomlinson ayrıca, bir mesajın gönderildiği bilgisayarın adını alıcının adının önüne ekleyerek, günümüzde hala kullanılan "[email protected]" formatını geliştirdi. ve bu format ile beraber @ işaretinin de yaratıcısı ve ilk kullanan kişisi olarakta adını tarihe geçirmiş oldu.

tomlinson'un bu icadı, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte elektronik postanın önemini artırdı ve bugün hala en yaygın iletişim araçlarından biri olarak kullanılıyor. ayrıca, tomlinson, elektronik posta adreslerini ağda kullanılabilen standart bir format haline getirerek, bugünkü internet kültürünün oluşmasına da katkı sağladı.