İnternette Sadece İlgilendiğiniz Haberleri Okumak İçin Kendi Gazetenizi Oluşturma Rehberi

İlgilendiğiniz veya ilgilenmediğiniz her konuda büyük bir bilgi dünyası olan internette eğer sadece istediğiniz konulara dair haberler görmek istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey bir mail adresi. Sözlük yazarı "gok yeleli bozkurtun avukati", bundan sonrası için yapmanız gerekenleri tek tek açıklamış.
İnternette Sadece İlgilendiğiniz Haberleri Okumak İçin Kendi Gazetenizi Oluşturma Rehberi
iStock


önce news.google.com adresine giriyoruz ve listelenen haberlere bakıyoruz. diyelim ki ben donald trump'la ilgili haberleri günlük olarak e-mailime almak istiyorum. arama motoruna "donald trump" yazıyorum ve çıkan sayfanın en altına gidip "create alert" butonuna basıyorum.


artık donald trump'la ilgili gelişmeler e-mailime gelecek. bu e-maillerin gelme sıklığını ayarlardan belirleyebiliyorum. buna göre bir olay olur olmaz e-mail alabiliyorum veya bir gün boyunca donald trump'la ilgili tüm gelişmeleri tek e-mail ile özet şeklinde alabiliyorum.


ayarlardan ilki "how often" diyor yani haberleri ne sıklıkla almak istediğini soruyor. "as it happens" seçeneğini seçerseniz anında tüm haberler gelecek ama günde 10-15 tane e-mail alma riskiniz var. diğer seçenekler günde bir veya haftada bir şeklinde.

ikinci seçenek source yani haber kaynağı

buradan haber siteleri, bloglar gibi seçeneklerden istediğinizi seçiyorsunuz.

üçüncü seçenek "language" yani gelecek olan haberlerin dili

normalde ingilizce seçili ama onlarca dilden istediğinizi seçebilirsiniz. dördüncü seçenek region yani haber kaynağının bölgesi.

ilgilendiğiniz tüm konuları seçiyorsunuz ve isterseniz tüm konuları tek bir e-mail ile özet geçiyor, isterseniz her konu için ayrı bir e-mail yolluyor. örneğin benim şu anda kurduğum ayarlarda günde bir e-mail geliyor ve bu e-mail'de donald trump, kanser, küresel ısınma, apple, nasa, depremler, metallica, dolar, euro, almanya, rusya, putin, kate upton, silikon vadisi, uber, amazon, hava durumu, nba gibi konular var ve bunlar hakkındaki hiçbir gelişmeyi kaçırmıyorum. her gün haber sitelerine girip ilgilenmediğim konularda onlarca haber göreceğime e-mail hesabıma girip sadece ilgilendiğim konularda haberleri görüyorum.

istediğiniz tüm konuları seçebiliyorsunuz ve istediğiniz tüm kombinasyonları yapabiliyorsunuz. örneğin tuttuğunuz takımdan sevdiğiniz bir sanatçıya kadar herşeyin e-mail alarmını yaratabiliyorsunuz.

daha sonra bu konuda bazı değişiklikler, eklemeler veya çıkartmalar yapmak istiyorsanız aşağıdaki adrese girip her türlü değişikliği yapabiliyorsunuz.

https://www.google.com/alerts

bu sayfada ayrıca google şu ana kadar yaptığınız seçenekler ve aramalara göre yeni alert fikirleri de öneriyor ve "bu konuları alert'e ekleyenler bunları da ekledi" gibi önerilerde bulunuyor. çok faydalı.