iPad'lerin Ekran Ebatı Neden Samsung Tabletlere Kıyasla Daha Farklı?

iPad ve Samsung tabletlerin ekran oranı belirgin ölçüde farklı. Neden?
iPad'lerin Ekran Ebatı Neden Samsung Tabletlere Kıyasla Daha Farklı?

teknolojik ürünlere aşina olanların dikkatini çekmiştir, apple'ın tableti ipad’in ekranı 4:3 oranında, güney kore ürünü olan samsung başta olmak üzere diğer üreticilerin tabletlerinin ekranları -genellikle- 16:10 oranında tasarlanmıştır. yani dik konumda tutarken ipad biraz daha enine geniş, samsung ve diğerleri daha ince uzun durur.

hatta film dizi falan izlerken videoyu tam ekran yapıp yan çevirdiğinizde (landscape mode), ipad'in aspect ratio denen ekran oranına uysun diye görüntünün üstünde ve altında kalın siyah bantlar görünür. ince uzun tabletlerde bu daha az belirgindir.

bunun sebebini geçen fark ettim.

hani amerika'da ölçü birimleri diğer ülkelerden farklı ya. ımperial denen hede. abi adamlar bizim a4 kağıt diye bildiğimiz şeyde bile "us letter" adı verilen daha tıknaz bir kağıt formatı kullanıyormuş. resmi belge, kontrat gibi şeylerde a4 de kullanılıyormuş ama genel olarak anladığım kadarıyla u.s. letter kullanıyorlarmış. hal böyle olunca, ofis ve ders gibi işlerde kullanılması öncelikle hedeflenen bu tabletlerin ekranlarını da ona göre yapmışlar. dünyanın metrik sistem kullanan kalan kısmı içinse a4 kağıt oranına ve yüzey alanına biraz daha yakın tabletler üretiliyor.

aha buyrun: