Iron Maiden'ın 2000 Sonrası Az Bilinen Şarkılarının Mükemmel Konser Kayıtları

Efsane heavy metal grubunun, albüm kayıtlarından çok daha iyi olan canlı performanslarına ait videoları paylaşıyoruz. Hem de ağırlıklı olarak az bilinen şarkılar. Tam konserden uzak kaldığımız şu günlerde izlemek için ideal.
Iron Maiden'ın 2000 Sonrası Az Bilinen Şarkılarının Mükemmel Konser Kayıtları

çoğu zaman canlı kayıtlarını albüm kayıtlarına tercih ettiğim gruptur iron maiden.

sosyal mesafelenmenin tat kaçırmaya başladığı, bazılarımız içimizde mozaşist bir kalabalık sevgisinin çiçek açtığı bu günlerde konser kayıtlarına düştük. gruplar da youtube'dan konser kayıtları paylaşıyor. ben de 40 yılı aşkın süredir müzik yapan bu dedeler için bir canlı performans rehberi hazırlamak istedim. seçtiğim şarkılar ve konser kayıtları tamamen öznel tercihler olacak. sözgelimi "ulan bu şarkı 83 'teki kahramanmaraş konserinin bootleg'inden başka kayıttan dinlenir mi?" gibi itirazlara bu nedenle hiç gerek yok. ağırlıklı olarak 2000 yılı sonrası albümlerden parçalar seçtim. hem birçok insanın bu dönemdeki albümlere fazla dikkat etmemesi hem de zaten eski şarkıları paylaşmaya pek gerek olmaması nedeniyle böyle bir liste oluştu. eski şarkılardan eklediğimde de genellikle 2000 sonrası yayınlanmış dvd'lerden seçim yaptım ama arada birkaç eski kayda yer vermeden edemedim.

listenin en büyük eksiği belki de en sevdiğim post reunion albümü olan a matter of life and death' turunun ardından teknik aksaklıklar nedeniyle bir konser dvd'si yayınlanamamış olması ve bunun getirdiği amalod'tan şarkıların eklenememesi durumu. eğer son turun dvd'si yayınlanırsa en azından for the greater good of god şarkısını sonradan eklerim. 

bu seçkiyi klasik iron maiden konser setlisti mantığı ile hazırlamaya çalıştım. önce kısa, vurucu popüler şarkılarla ısınalım sonra epiklere doğru yelken açacağız.

1) flight of icarus - 2019

piece of mind albümünden bir klasikle başlayalım. grubun 60'ını geçmiş vokalisti kanser tedavisinden sonra ikinci turnesinde.daha geçen sene yayınlanmış bir video. bu kaydı tercih etmemin nedeni ilerleyen yaşlarına rağmen canlı performanslarının hala çok iyi olması gerçeğinden aldığım keyif. ayrıca son turun prodüksiyon kalitesine olan hayranlığım bir başka. arkadaki icarus heykeli ve flamethrower'ıyla bruce dickinson bir görsel şölen sunuyor.

2) the wicker man - 2011

brave new world albümünün single'ı. bir başka deyişle bruce dickinson ve adrian smith'in gruba geri dönüşünden sonra yayınlanan ilk şarkı. bence son 30 yılın en iyi maiden single'ı. bu kaydı seçme nedenim 2001'deki rock in rio performansından çok şarkı alacak olmam ve o konserin zaten listeyi yeterince domine edecek olması. bu kaydın bir başka güzelliği bu turun bir ayağının da istanbul konseri olması. the wicker man kolay nakaratından olsa gerek istanbul konserinde seyircinin en çok katıldığı şarkılardan biriydi.

3) revelations -2005

iron maiden diskografisnin en iyi şarkılarından biri olsa da 80'li yılların efsanevi albümlerinin klasikleri arasında zaman zaman unutulan bir şarkı.1985 ile 2003 yılları arasında hiç çalınmamış. aslında live after death performansı ya da 250 bin kişi önünde icra edilen 83 rock in rio performansı daha popüler tercihler olurdu. flight 666 da güvenli bir tercih olurdu. fakat live at ullevi resmi bir dvd olmasa da maiden diskografisindeki yeri çok ayrı. şarkı listesine bakarsanız bunu göreceksiniz. 80 bin isveçli, güneşin batmadığı bir kuzey akşamı ve iron maiden.

4) dance of death - 2011

bir geç dönem klasiği. ve bence onun en iyi icrası. 2003'te kendi adını verdiği albümün turunda da çalınmıştı. onun da dvd'si var. şili seyiricisini görmeye devam edeceğiz.

5) blood brothers - 2001

geç dönem klasiklerinin en güçlülerinden biriyle devam edelim. bu kayıt belki de bu klasiğin doğuş noktasıydı. çalındığı tüm konserlerde konserdekiler rio seyircisine öykünür. 2011 ve 2018 dvdlerinde de olduğu düşünülürse 2000 sonrası parçalar arasında en çok çalınan olması çok büyük bir ihtimal.

6) fear of the dark - 2001

fotd'sız maiden konseri olmadığı gibi canlı performans seçkisi de olmaz. rio'dan hiç ayrılmadan 150 bin rio'luya eşlik etmeye devam edelim. öyle hafızalara kazınmış bir videodur ki bu, 2018 yılında blaze bayley istanbul konserinde blaze bayley bu şarkıyı söylerken ya da 2011 yılında arjantin'de bir black sabbath konseri sonrası bir sokak sanatçısının çaldığı fear of the dark'a eşlik edenler arasından aradan birileri çıkıp bruce dickinson'ın bu videoda seyirciye "you" dediği yerde "you" diye bağırır sanki şarkının bir parçasıymış gibi.

7) afraid to shoot strangers - 1992

90'lı yıllardan bu seçkiye eklenecek ilk ve tek performans. aftaid to shoot strangers'ın pek fazla dvd kaydı yok zaten. 2013 rock in rio ve 1996'da blaze bayley'nin şili performansı da bu şarkıyı sevenlerin bir göz atmasını önerdiğim diğer kayıtlar. blaze bayley'nin bruce dickinson şarkıları arasında en iyi söylediği şarkı olması muhtemel.

8) paschendale - 2003

bu başyapıt bir daha çalınması hiç muhtemel olmayan, hakkı en çok yenen iron maiden şarkılarından biri. 2010 yılında amerika turundaki icra edildiğini pek kişi bilmez.onu doğru düzgün bir kaydı olmadığı için ekleyemiyorum. onu şöyle bırakayım.

9) seventh son of a seventh son - 1988

tartışmasız bir klasik. albüm kaydını tercih ettiğim ender şarkılardan biri. ama madem canlı performans seçkisi yoluna girdik, bu şarkıyı da dışarda bırakacak halimiz yok, en güvenli tercihi yapıp maiden england dvdsindeki kaydı koyalım. 2013 yılındaki istanbul konserinde çalındığı için en mutlu olduğum şarkıydı. o konserden bir kaydı da buraya bırakalım.


10) phantom of the opera - 2013

kemerlerin çoktan bağlanmış olduğunu var sayarak uçuşa geçiyoruz. biri bana "nedir bu iron maiden?" dese dinleteceğim ilk 5 şarkıdan biridir. çoğunluğun aksine bruce dickinson versiyonunu tercih ederim. 2013 donnington kaydını ekliyorum ama gurmeler live at ullevi kaydını açtı bile.

11) the talisman - 2011

the final frontier albümünün en iyi şarkılarından biri. burada olma nedeni sadece hak ettiği popülaritede olmaması değil aynı zamanda böylesine zor bir şarkının albüm kaydı kalitesindeki canlı performansının altını çizmek istiyor olmam. old school maiden'cı fanların galloping yok diye sağır taklidi yaptıkları şarkılardan biri.

12) dream of mirrors - 2001

brave new world albümünden hangi şarkıyı alsam bilemedim. 2011 istanbul konseri öncesi iron maiden türkiye fan sayfasının girişindeki "the dream is true" kısmının hatrına bu şarkıyı seçtim. performanstan ya da şarkıdan bir şüphem olduğundan değil de gönül brave new world ve ghost of the navigator şarkılarını da eklemek istiyor.

13) rime of the ancient mariner - 2006

gerçekten bir açıklama gerekiyor mu bilmiyorum. heavy metal nedir? bakınız budur. zaman zaman bir cesaret geliyor, en iyi iron maiden şarkısı budur deyip çıkıyorum işin içinden. live after death ile flight 666 kayıtları arasında çok gidip geldim. flight 666 olsun.

14) sign of the cross - 2001

blaze bayley döneminin 2 harikasından biri. tabii ki bruce'lu ve tabii ki rock in rio versiyonu. 2019-2020 turnesinde de çalındı. umarım dvd çıkar da izleriz.

15) the clansman - 2001

yine bayley dönemi. yine bruce dickinson performansı. sign of the cross ve the clansman'in rock in rio kaydı kadar anıtsal çok az icra vardır.

16) the red and the black - 2016

güney amerika konserlerine biraz ara verelim. bu sefer japonya'dayız. son albümün en sevilen iki şarkısından biri. empire of the clouds olmasaydı tüm ilgiyi üzerine çekecekti hiç şüphesiz. albüm kaydına tercih ettiğim bir performans. listemizin süresini uzattık biraz ama dışarıda bırakmak istemedim. the book of souls şarkısıyla arasında kaldım. 8. dakikadan sonra iyice yükselişe geçen bu şarkıyı adrian smith'in performansı için ekliyorum.

17) when the wild wind blows - 2011

the final frontier albümünün en güzide şarkısı ve onun harika canlı kaydı.

18) if eternity should fail - 2016 

avustralya, sydney'e gidiyoruz. the book of souls albümü 2000 sonrası albümler içinde en az dinlediğim albüm olabilir. ama if eternity should fail dinlediğim ilk andan itibaren aklıma kazındı. turnede çalınması hiç şaşırtmamıştı. icra iyi, şarkı iyi, ama açık konuşayım amolad albümünden şarkılar ekleyebilseydim dışarıda kalacak ilk şarkı olurdu.

19) coming home - 2011

şili'ye son kez uğruyoruz. şahsen çok sevdiğim bir şarkı. ballad sayılır mı emin değilim ama iron maiden standartlarında en fazla bu kadar ballad olur herhalde (wasting love hariç).

20) wasted years - 2006

son videomuz meksika'dan. güney amerikalılar sağ olsun, atmosfer derdimiz olmadı hiç. bir konseri bitirmek için en uygun şarkılardan biri. listeyi bir konsermiş gibi düşünürsek, onu bitirmek için iyi bir tercih olacaktır.

Dolar Neden Yükselir ve Neden Düşer?

Gelmiş Geçmiş En İyi Heavy Metal Gruplarından Iron Maiden Nasıl Kuruldu?