Isırarak Sevmekten Neden Çok Keyif Alıyoruz?

İnsanlar olarak, aşırı sevgi dolu olduğumuz bazı anlarda sevgimizi karşı tarafı ısırarak da gösterebiliyoruz. Bunun neden kaynaklandığını bazı bilim insanları merak etmişler.
Isırarak Sevmekten Neden Çok Keyif Alıyoruz?

özellikle insanların aşırı tatlı bebekleri gördüğünde gerçekleştirdiği bir eylem ısırarak sevmek. ancak tabii sadece bununla sınırlı değil. insanlar, bazen karşı tarafa duyduğu aşırı sevgiyi de bu şekilde ifade etmek isteyebiliyor. tabii insanlar böyle bir davranış sergiler de hakkında bilimsel bir araştırma yapılmaz mı, tabii ki yapılır ve yapılmış da zaten.

yeni doğan bebeleri koklayan kadınların beyinleri, mr (magnetic resonance) ile görüntüleniyor. görüntüleme sonrasında kadınların aldığı bu kokunun, beyindeki ödülle ilgili bölgeyi aktifleştirdiği görülüyor. beyindeki bu bölge, aynı zamanda sevdiğimiz bir yemeğin önümüze geldiği zaman uyarıldığı bölge.

yani o anki aşırı sevgi göstergesi olan bu davranış, aslında beyindeki sevdiğimiz bir yemeği gördüğümüzde aktifleşen bölgeyle çakıştığı için meydana geliyor.

ancak buna ek olarak genlerimizdeki evrimsel mirasın da bunda bir payı olabileceği düşünülüyor. "sosyal ısırma" olarak adlandırılan benzer bir davranış, mayöjnlarda da görülüyor.

kaynak