Islak Hamburger İlk Olarak Nasıl Ortaya Çıktı?

Pek çok yemeğin keşfediliş hikayesine benzer şekilde, ıslak hamburgerin ilk bulunuşunda da birtakım tesadüfler söz konusu.
Islak Hamburger İlk Olarak Nasıl Ortaya Çıktı?

yıllar önce ıslak hamburgerin mucidi (veya ilk yapanlardan biri), şimdilerde göztepe kristal büfe'nin sahibi ile sipariş öncesi muhabbet ediyorduk. o anlatmıştı.

bu ıslak hamburger yanlışlıkla bulunan bir şey. mcdonalds'ın veya amerikan fastfood'unun daha memlekete girmediği zamanlar. taksim- bağdat caddesi gibi batılı bulvarlarda gezip dolaşan kesim arasında kristal ve birkaç büfe bayağı revaçta. o kadar ki artık yoğun zamanda burger yetiştiremiyorlar. ben de 90'lar başında bu şekilde şekilde tanıdım.


gelen talebi karşılamak için büfe sahiplerinin akıllarına sirkülasyonun yoğun olduğu saatlerden önce burgerleri istiflemek geliyor. böylece müşteriyi de bekletmemiş olacaklar. ısıyı muhafaza edecek bir kutu alıp yaptıkları burgerleri biriktirmeye başlıyorlar. bilen bilir; kristal, kendi sosunu kendisi yapar, eski müşterileri de onu ketçap olarak kullanırdı.

kutunun içine konan burger etinin sıcaklığıyla oluşan buhar ekmeğin yumuşamasına ve sosu daha iyi çekmesine neden oluyor. şaşırtıcı şekilde bu ıslanmış burgeri müşteri daha çok sevmeye başlıyor. artık sakin zamanda da ıslak burger talep ediyorlar ama o zaman bekledikleri gibi ıslak/soslu olmuyor. hal böyle olunca gerek olmamasına rağmen burgerleri kutunun içinde bekleterek ekmeği nemlendirmeye başlıyorlar. sipariş geldikçe değil kutuda burger azaldıkça yerine koyuyorlar.


özetle; bugün ıslak burger diye sipariş edilen şey aslında sosun buharı hesap edilememiş bir lezzet kazası.

kişisel görüşüm: daha sonraki yıllarda burger ekmekleri biraz yapay yollarla soslandırıldığı için o lezzet kayboldu. artık ıslak burger kutularının ısıtma özellikleri var dibinde dökülen sosu buharlaştırarak hazırlıyorlar. yine de super burger öncesi açılışı ıslakla yaparım kristal'de. benimki ağız alışkanlığı, yoksa eskisi gibi içime çekmiyorum ıslağı.