İsmi Beşiktaş'la Anılan Hollandalı Forvet Wout Weghorst Kimdir?

Premier Lig'de küme düşen Burnley'de devam etmeyeceğine kesin gözüyle bakılan Hollandalı forvet Wout Weghorst'un adı bir süredir Beşiktaş'la anılıyor.
İsmi Beşiktaş'la Anılan Hollandalı Forvet Wout Weghorst Kimdir?

öncelikle profilinden biraz bahsetmek gerekirse; 1,97 boyunda, 29 yaşındaki hollandalı bir santrafor oyuncusu weghorst. 12 milli maçı olan weghorst'un, anlık olarak premier league'den düşen burnley ile 2025 yılına kadar sözleşmesi var. transfer olalı sadece 6 ay olmuştu.

willem, emmen, heracles ve az alkmaar derken, yolu 10,5 milyon euro'ya wolfsburg'a düşmüş ve 4 sezon oynadıktan sonra 14 milyon euro'ya burnley'e transfer olmuş. alkmaar'da son sezonunda 31 maçta 18 gol 6 asist yapmış ve takım ligi 3. bitirmiş.

wolfsburg'da ise sırasıyla; 17 gol 7 asist, 16 gol 3 asist ve 20 gol 8 asist yapmış. bu süreçte de wolfsburg; 6., 7. ve 4. olmuş. wolfsburg'da son sezonunda devre arasına kadar oynayıp transfer olmuş. wolfsburg'da inanılmaz sezonlar geçirmiş, leblebi gibi gol atmış.

hatta oynadığı süre boyunca ligde en çok gol atan, en çok isabetli şut çeken 2. oyuncu. 1. sırada kim var biliyorsunuz zaten: lewandowski! buradan da burnley'e büyük umutlarla gelmiş, ilk başta güzel oyunlar da oynamış ama takımın oyunu ile aşağı düşmüşler.

oyuncu ile ilgili genel özelliklerinden bahsedecek olursak, boyuna aldanmadan, driblingler yapan, alan bilgisi güçlü ve topun olduğu yerde olduğunu söyleyebiliriz. ben verilere baktığımda golcülüğü dışında en önemli özelliğinin baskı oyuncusu olmasını söyleyebilirim.

ki burnley dahil, oynadığı takımlarda en çok top kapan oyuncularından biri olmuş. buradan valerien ısmael'in aradığı bütün oyuncu tiplerinin baskıya uygun olduğunu görüyoruz. önde baskı, önde baskı, önde baskı. oyunu geride kabul etmek değil, rakibi sahasından çıkarmamak!

şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz, oyunun sıkıştığı anlarda, defans oyuncularının dan dun uzaklaştırma toplarının çoğunda da top bizde kalacaktır. hatırlarsanız ersin ile ilgili, batshuayi'nin indiremediği toplar yüzünden uzun toplarının başarı oranı çok düşük demiştim.

asist sayılarından da görebileceğiniz üzere, oynadığı her takımda attığının yanına attırdıkları ile de takımına katkı sağlamış. topu indirmesi ile alan bilgisi birleşince, takımın önde top tutma sıkıntısına ilaç olacak bir oyuncu olarak görünüyor. istatistiklerine bakalım.

öncelikle son vuruş noktasında gayet iyi verileri var. wolfsburg döneminde, çektiği şutların %49'u kaleyi bulmuş. 2'ye 1 gibi bir oran var. kaleyi bulan şutlarının da %40'ı gol olmuş. yani 5 şutta 1 gol gibi bir veri var ki; gerçekten iyi. tabi burnley'de düşmüş bu veriler.

burnley dahil, son 5 sezonunda pas verilerine bakacak olursak; %68 başarılı pas ortalaması yakaladığını görebiliriz. iyi ya da kötü diyemem ama asisti çok olduğu için, deneyen bir oyuncu olduğunu görüyoruz. pas sayısını düşüren, uzun ya da kısa paslar değil.

medium diye tabir edilen uzun ya da kısa diye anılmayan, arada kalan paslar. yanına oyuncu yaklaşmayınca, sıkıntı yaşadığını görüyoruz. pres oranlarına bakacak olursak; en çok başarılı presi yarım devre oynamasına rağmen burnley'de yaptığını görüyoruz.

özellikle batshuayi'nin crystal palace'ta oynadığı sezon yaptığı verilerle karşılaştırmak istedim. weghorst maç başına yaptığı preste 1,71 top kazanmış. batshuayi ise 0,5 top kazanma yakalamış. weghorst, 2,9 pas arası yapmış, bats ise 1,7'de kalmış.

yine defansif aksiyonlarına bakacak olursak weghorst'un 9,91 aksiyonun 6'sında başarılı olduğunu görüyoruz. batshuayi ise; 6,57 aksiyondan 2,5'inde başarılı olabilmiş. oyunda görünürlüğüne bakacak olursak; 35 kere top aldığını, bats'ın 26 kere aldığını görüyoruz.

aldığı top sayısına bakacak olursak, premier league'de defansif oynayan bir takım olmasına rağmen oyunda kaybolmadığını söyleyebiliriz. maç başına 11 hava topuna çıktığını ve 5'ini kazandığını görüyoruz. bu sayılar premier league'de bats'ta maç başına 5'e 1'di.

yine maç başına 1,3 dribling yapan weghorst, genel kariyerinde, xg (beklenen gol)'den fazla gol attı. yani ekstra attığı çok gol var. yine maç başına 0,9 kilit pas verdiğini görüyoruz. yani oyun önde oynandığında hem atarak, hem attırarak takımına katkı sağlıyor.

birkaç ortalama bilgisi vereyim. bu sezon premier league'de forvet oyuncuları arasında maç başına en çok top kazanan oyuncu. yine forvet oyuncuları arasında en çok pas arası yapan ve rakip sahada en çok top kazanan oyuncu. çok değerli veriler.

yani, sistemde değerlendirildiğinde, rakip sahada top kapan, hızlıca gole çevirecek oyunu kurabilen ve yönetebilen bir oyuncu. gerçekten gelmesi benim için sürpriz olur. çünkü bu yıl bir sistem kuracaksak, böyle bir ön alan oyuncusu, bize kademe atlatır.

bir konuda da bilgi vereyim. weghorst gerçekten iyi. bugüne kadar da iyi oynamış. ama bundan sonra nasıl oynayacağına ben değil, kendisi karar verir. benim yaptığım analiz, geçmişini değerlendirmek. oyuncunun geleceği, kendisine, takıma ve sisteme bağlı.

tıpkı pjanic'te olduğu gibi; oyuncu oynamayabilir. ama bu yukarıda yazan hiçbir şeyi yalanlamış olmaz. tekrar edeyim yazdıklarım oyuncunun geçmişidir. buna övgü diyorsanız, övülecek bir geçmişi var anlamı da çıkar. bu sebeple değerlendirmeyi böyle okumanızı tavsiye ederim.

kısacası, valerien ismael hocamızın sisteminde yağ bal olacak, hem baskıyı hem son vuruşu geliştirecek bir oyuncu. ben buksa istiyordum ama weghorst, buksa'nın çok üzerinde bir oyuncu!