İstihbarat Teşkilatlarının Kadın Ajanları Kullanarak Bilgi Toplaması: Bal Tuzağı

Bal Tuzağı (Honey Trap), pek çok istihbarat örgütünün, kadın ajanların seksapalitesini kullanarak bilgi topladığı bir istihbarat yöntemi.
İstihbarat Teşkilatlarının Kadın Ajanları Kullanarak Bilgi Toplaması: Bal Tuzağı

honey trap; bilgi edinme ya da itibar erozyonu amaçlı bel altı istihbarata ya da sekspiyonaja verilen isim.

cevheri güner'in (özellikle üst düzey kamu ve özel sektör yöneticileri ile görevlerine yeni başlayacak kamu ya da özel sektör görevlilerinin de ivedilikle okuması gereken) aynı isimli bir kitabı var. kitaptan notlarımı paylaşayım:

bal tuzağı ya da benzer bel altı/evlilik dışı durumlarla hayatı kayan bazı isimlerden örneklerle başlayalım

 - cia eski başkanı david patraeus(38 yıllık eski cia başkanı, hayatını kitaplaştırmak için kendisiyle irtibat kuran paula broadwell ile ve evli bir kadın olan jill kelley ile yasak ilişki yaşamıştı ve bu ilişkiler kadınlardan birinin gönderdiği e-postaların izini fbi'nin takip etmesi ile ortaya çıkarılmıştı. sevgilisinin bilgisayarından gizli istihbarat belgelerinin çıkması ve fbi baskınları patreaus'u bitirdi)

- deniz baykal (nesrin baytok'la cinsel içerikli görüntülerinin internete düşme hikayesini ve ilgili kumpası herkes biliyor)

- hanefi avcı(kendisi gibi evli bir kadınla ilişkisi ortaya çıkmış. buluşma mekanı ise bir terör örgütü sanığının evi çıkmış (hikayeye pek hakim değilim))

- milliyetçi hareket partisi milletvekilleri

- imf eski başkanı dominique strauss kahn (otel odası komplosu iddiası)

- bill clinton (monica lewinsky - clinton'un beyaz tenli ve dolgun kadınlardan hoşlandığı, mossad ajanlarının da bu tipe uygun olarak monica'yı seçerek görev verdiği iddia edilmiş. bal tuzağı ona karşı kullanıldı mı belli değil)

- müslüm gündüz

- ali kırca

- susanne klatten (otomobil devi bmw ve kimya devi altana'nın sahibi herbert quandt'ın kızı - münih'teki holiday inn oteli'nde barda baştan çıkarıldı ve kamera kaydına alındı. sonrasında şantaj yapıldı kendisine.)

- bal tuzağının hedefi cinsellik kullanılarak hedef kişinin ele geçirilmesi, itibarsızlaştırılması ve yok edilmesi.

- nuh mete yüksel (bal tuzağı muamma hâlâ)

- gizli kamera ve dinleme sistemlerinin internetten satın alınabilir hale geldiği cep telefonlarının yüksek çözünürlüklü kameralarla donatıldığı günümüzde, tehlike günlük yaşama girmiş durumdaymış.

- bal tuzaklarında erkeklerin çengeli yediği an "göz göze gelme"ymiş.

- çinli prenseslerin saraya sokulması, ingiliz kızlarının arap liderlerle evlendirilmesi gibi uzun soluklu yöntemler, zamanın hızlı aktığı günümüzde fazla rağbet görmüyor. ayarlanmış bir göz göze gelme anıyla başlayan bal tuzağı saatler içinde 30 yılda oluşturulmuş kariyerleri bir ömür adanmış davaları yok ediyormuş.

- abd dışişleri bakanlığı insan ticareti raporuna göre yasadışı fuhuş sektörünün maddi büyüklüğü 32 milyar dolar seviyesindeymiş. bu rakama yasal fuhuş sektöründen elde edilen gelir dahil değildir. emniyet genel müdürlüğüne göre türkiye'de büyüklük 1,3 milyar dolar seviyesindeymiş.

- toplum tanınmış kişilerdeki ani çizgi değişikliğine anlam veremez. genelde makam hırsına yorulur ama acı gerçek çoğu zaman bal tuzağıymış.

- geleceği olan biriyseniz bir noktaya gelme güç elde etme potansiyeliniz varsa yine hedefmişsiniz.

- herhangi bir alanda güce, makama ya da paraya sahip olduysanız ve bu rekabet doğuruyorsa, birileri sizinle mücadeleye girişecekse, kullanılabilecek önemli yöntemlerden biri kadınmış.

- bazen bir kadını ağa düşürmek için yakışıklı bir erkeğin kullanılması ya da eşcinsel eğilimlerden yararlanılması da söz konusuymuş.

- kendiliğinden gelişen evlilik dışı ilişkileri görüntüleme bal tuzağının modern teknolojilerle örgütlenen yeni ve en risksiz yöntemmiş.

- modern kadının çarptığı ve kendi çelişkilere düşürdüğü islamcılar artık statü-para-güç sahibi olmaları nedeniyle profesyonel bal tuzaklarının da birincil hedefleri haline gelmişler.

- "gül gibi karısı varken" söyleminin geçersizliğinin nedeni budur: aldatmanın adrenalini ve heyecanı

- dindar erkeğin dini sebeplerle yani öteki taraf korkusu nedeniyle aldatmayacağı ön kabulü dindar kadınların zihninde oldukça güçlüymüş.

- fuhuşa bulaşan basit bir pavyonun da tanıdık bir polis memuru araması gibi bir durumdur bu. manken ajanları da korunma için gizli servislerin şemsiyelerinden istifade etme yoluna giderlermiş.

- ünlü sauna operasyonu sırasında ankara'daki 300'e yakın masaj salonu ve saunanın neredeyse tamamında fuhuş yapıldığı ortaya çıkmıştı.

- otelcilik ve turizm sektöründe insnaların sponten ilişki geliştirmeleri kolay olduğundan bal tuzağı daha kolaymış.

- ingiliz kadınların osmanlı yıkılırken inşa edilen yeni ortadoğunun yeni krallarının koynuna girmek için bedevi çöllerine gönüllü gittiklerini düşünmek hayalcilikten öteye gidemezmiş, üstelik de söz konusu ingiliz kadınlarının oldukça rafine olduğu düşünüldüğünde.

- ürdün kralı hüseyin'in son nedefsinde bile ingiliz etkisi bariz bir biçimde görüldü. ilik kanserine yakalanan kral hüseyin amerika'da tedavi görmekteydi. durumu iyice kötüleşip kendisine çok kısa bir ömrü kaldığı bildirildikten sonra aniden tedavisine ara verip ürdün'e dönme kararı aldı. 63 yaşındaki kral rochester kendinteki mayo kliniğinden çıkarak ülkesinin kaderin belirleyecek değişiklikler yapmaya gitti. kardeşi prens hasan'ı veliahtlıktan azlederek yerine oğlu prens abdullah'ı veliaht ilan etti. diğer oğlu prens hamza'yı da abdullah'ın veliahtı yaparak tekrar mayo kliniğine döndü. 47 yıl tahtta olan hüseyin ölüm döşeğinden kalkarak hayata gözlerini yummasından bir hafta önce bu hamleyi neden yapmıştı? ölümünden sonra tahta normalde prens hasan geçecekti. 20 yılı aşkın süredir veliahttı. kral hüseyini ölüm döşeğinden kaldıran motivasyonu anlamak için veliaht seçtiği iki isimdeki ingiliz anne faktörüne bakmak yeterli. hasan azledilirken yerine beliaht yapılan prens abdullah yarı ingilizdi. annesi mona el hüseyn olarak anılsa da asıl ismi toni gardiner'di ve bir ingilizdi. annesi ingiliz olan bir kral'ın ortadoğu politikalarında ingilterenin stratejilerine karşı olmasını beklemek zormuş

- yahudilerin osmanlı coğraftasında kurduğu 2. istihbarat teşkilâtı "nil"dir. 300-500 arası değişen kadrosu tamamen kadınlardan oluşmaktaydı. fahişeliği ana istihbarat yöntemi olarak kullanan nil genç ve güzel yahudi kadınlardan oluşan güçlü bir teşkilattı. subayları ve devlet görevlilerini ayartan nili kızları, yatak alemleri sırasında afyon ve alkolü yoğun biçimde kullandılar. içki ve uyuşturucunun etkisiyle kritik bilgiler ağızlardan dökülüyor, kızlar da bunları aktarıyordu. belki işkenceyle konuşturulamayacak osmanlı zabitleri bal tuzağının içinde uyuşarak bülbüle dönüyordu. nili ismi israilde kız çocuklarına verilen kutsal bir isim olarak kullanılmaya başlandı. örgüt dağılsa da ana yapı olan gideonim" mossad'a bağlı bir yapı olarak devam etmiş.

-6 günde ülke topraklarını 4 katına çıkartıp 2 ülkenin ordusunu imha eden israil'in istihbarat dehası meir amit, "insan zaaflarından faydalandık " yorumuyla durumu üç kelimeyle özetliyormuş.

- muta nikahının yaygın olduğu iran'da istihbarat örgütünün geniş bir kaset arşivi olduğu biliniyormuş. şah döneminin istihbarat örgütü savak'tan günümüzdeki ettelaat'a kadar devam eden bir gelenekmiş.

-joseph goebbel, hizmetçi kızlardan oluşan bir ordu kurmuştu adeta. 1933-1939 arasında hollanda'ya 20.000, ingiltere'ye 14.000 hizmetçi kız göndermiş ve bunlar kendilerini uzun süre açığa çıkarmadan gizleyebilmişler.

- doğu almanya istihbarat örgütü mfs'nin "eteklikli casuslar" taburu aynı işi görüyordu. ağlarına düşürecekleri erkeklerin dosyasını ezbere öğrenen bu kızlar" özel bir cinsellik eğitiminden geçiriliyormuş (sema ok, kadın casuslar)

-egzotik danslarıyla askerler ve diplomatları bülbüle çeviren mata hari'nin hikayesi.

- rusya'nın kullandığı yöntem, romanya ve doğu almanya gibi sovyet bloğu ülkelerine de yayıldı. romanya'nın brosov kentinde bal tuzağında kullanılmak üzere profesyonel casusların yetiştirildiği seks öğrenimi ağırlıklı öğrencileri ancak bir manken ajansında bir arada bulunabileceği kadar güzel kızlardan oluşan bir okul bulunuyormuş.

- doğu almanya devlet güvenliği bakanlığı (mfs) istihbarat bölümü başkanı markus wolf, erkekleri bal tuzağında kullanmada başarılıydı. yalnız, kariyerli ve bekar kadınların bal tuzağına açık olduğunu düşünerek yakışıklı ve zeki subaylardan oluşan "romeo casusları" adlı ekibi kurmuş.

- ruslar ise "kırlangıç" adını verdikleri bal tuzağında kullandıkları kadınların yanında erkekleri de kullanmayı ihmal etmemişler.

- ingiltere savaş bakanı john profumo, birlikte olduğu kgb'ye çalışan 2 kadının yatak odasından elde ettikleri bilgileri, ceplerinden ve çantasından çaldıkları belgeleri kgb'ye iletmesiyle birlikte ingiliz istihbaratının prestiji sarsılmıştı. sir ian fleming'ten ingiliz istihbaratının itibarını toparlaması için imaj çalışması yapması istendi. böylelikle mi6'nin süper kahramanı james bond ortaya çıktı. bond, asla bal tuzağına düşmüyordu ve kadın sınavını her daim başarıyla geçiyormuş.

- bal tuzakları, toplumun ahlaki değerlerine ne kadar aykırıysa sonuç vermesi o kadar kolay oluyormuş.

Hitler'e Göbek Atmışlığı da Bulunan Tarihteki Tek Dansöz Casusumuz: Emine Adalet Pee

İsraillilerin Casusların Tanrısı Olarak Adlandırdıkları Aşmış Mossad Ajanı: Eli Cohen