İsviçre'nin En Turistik ve Merkezi Yerlerini Gezebileceğiniz Bir Haftalık Tatil Planı

İsviçre'de nereler gezilir? Öyle ya da böyle yolunuz İsviçre tarafına düşerse diye bu mükemmel planı bırakıyoruz şuraya.
İsviçre'nin En Turistik ve Merkezi Yerlerini Gezebileceğiniz Bir Haftalık Tatil Planı
iStock

isviçre... dünyanın en ikonik manzaralarından bir bölümüne ev sahipliği yapan, doğası güzel ülke. seneler evvel ziyaretimde ma'aile şekil gidilen, araba kiralamalı bir tur planı yapmış, bu plandan da acayip memnun kalmıştım. tavsiyemi yapar, icrasını sizlere bırakırım. ben kalışları cenevre ve zürih bazlı ayarlamıştım airbnb'den her gün valiz taşınmasın diye, ama yine de siz bilirsiniz, ısrarcısı olmam.

cenevre'ye uçunuz. kabaca gezersiniz, çok devasa bir şehir sayılmaz zaten 1.5 gün kadar toplam zaman kafi. şehir merkezi dışına doğru göreceğiniz tek yer belki birleşmiş milletler (o da pek uzak değil). leman gölü kıyısından nyon'da uefa tesislerini de görmek suretiyle lozan'a intikal edersiniz, takribi bir yarım gün harcarsınız. lozan antlaşması'nın imzalandığı otel salonunu görürsünüz. vevey'de göle batırılan çatalı görür, freddie mercury'i anarsınız. montrö'de yine bir otel içinde bulunan montrö antlaşması imza mekanını görürsünüz, şatolara bir bakarsınız. vevey+montrö yarım gününüzü alır.

Montrö
Lozan Antlaşması

direksiyonu kuzeye kırıp gruyeres kasabasından gravyer temin edersiniz. tarihi bir şeysi olan fribourg'a devam edersiniz. gruyeres-fribourg takriben 1 gününüze yakın alır. bern'e yollanırsınız. girişi harikadır. bern nispeten büyüktür. kabaca 5-6 saatte bitirebilirsiniz çok detaylı olmayan bir geziyi.

oradan güneye doğru ineceksiniz, göllere. rotanın bence en hoş bölümü dağların orman ve göllerle iç içe geçtiği, gökyüzünün yere karıştığı bu bölgedir. thun - interlaken - brienz şeklinde ilerleyip, her birinde böyle 2 saat kadar harcayarak hoş bir görüntü bırakırsınız dimağınızda. oradan kuzeye luzern'e, orada da 2 saat, oradan da zürih'e. zürih için de 1-1.5 gün yeterli.

Brienz Gölü

doğuya doğru liechtenstein'a yönlenebilir, vaduz'da 3 saat kadar duraklar, meşhur heidi'nin köyü heididorf'ta çocukluğunuzu yad edersiniz. bunlar 5-6 saatinizi alır. oradan st. gallen de 3 saat, belki biraz uçarsanız almanya'ya doğru konstanz'da da bodensee manzarası eşliğinde bir 3 saat geçirseniz tatlı olur.

Heididorf

sonra biz geri cenevre'ye dönecektik. zürih'ten, ver elini basel, bir yarım gün yeterli. zamanınız varsa bir yarım gün de mulhouse'a geçilebilir. basel'den cenevre'ye neuchatel gölü tarafından inen yol, bir milli park barındırır ve sapkın bir tepelik ve yeşillik görüntüsüdür. en "scenic" araç sürüşlerinden birini vaat eder. zaman varsa la tene ve neuchatel'de duraklanabilir (bizim zamanımız yoktu). unesco dünya mirası falan olan bir la chaux de fonds vardır - ama biraz abartılmış bir yerdi sanki gibi...

La Chaux-de-Fonds

benim uzun araştırmalar ve biraz da emprovize şekil çıkardığım ve 6-7 sene kadar önce icra ettiğim, sadece isviçre'nin nüfusunun ve turistik değerinin de büyük bölümüne sahip merkez ve kuzey bölümünü kapsayan bir haftalık rota böyleydi, memnun kalmıştım, daha düşük kurlu günlerde herkese tavsiye ederim.