İsviçre'nin Neredeyse Her Sokakta Karşılaşabileceğiniz En Ünlü Çikolatacıları

Çikolatasıyla ünlü İsviçre'de bu kültürün ne kadar yerleşik olduğunu bu çikolata haritasıyla daha iyi anlayacaksınız.
İsviçre'nin Neredeyse Her Sokakta Karşılaşabileceğiniz En Ünlü Çikolatacıları

isviçre'deki çikolata dünyaları haritası

her şey bim'e salı günü gelen alprose marka çikolata almam ile başladı. lindt ile lezzet anlamında pek farkı olmayan, görece ekonomik bir isviçre çikolatasıdır. bu çikolatanın alelade dandik bir firma olmadığını hatta isviçre'nin önde gelen üreticilerinden biri olduğunu, ufak bir araştırmayla hemen öğrendim. hele isviçre'ye gidebilme fırsatı elde edebilenlerin ziyaret edebilecekleri güzel bir müzeye sahip olduklarını öğrenince, ilgim daha da arttı ve alprose gibi büyük çikolata satış noktalarına sahip diğer isviçre çikolatacılarını da içeren mini haritalı bir entry hazırlamaya karar verdim.

isviçre'de her şehrin hatta neredeyse her kasabanın kendince meşhur bir çikolatacısı vardır diyebiliriz. kimisi büyük kimisi küçük olan çikolata dünyalarına sahip olan üreticilerin büyük versiyonları bu yazıda var. tematik müze ya da büyük bir fabrika satış mağazasına sahip olanlar bu listede kendine yer buldu.

aeschbach - root

bu markanın luzern yakınlarındaki root kasabasında dev bir çikolata müzesi var.

alprose - caslano

bim'e bazen sütlü tablet çikolatası gelen muhteşem isviçre çikolatasıdır. kendilerinin italya sınırındaki caslano kasabasında hem fabrikası hem de güzel bir çikolata müzesi bulunmakta.

cailler - broc

dünyanın en eski çikolata üreticilerinden birinin broc kasabasındaki dev showroom özelliği taşıyan fabrikası. şu anda nestle'ye bağlı bir kuruluş olarak faaliyet gösterse de mazisi ve lezzeti yoğun olan bu yer mutlaka görülmeli...

camille bloch - courtelary

isviçre'nin en bilinen markalarından birisi. courtelary kasabasındaki üretim yerlerinde oldukça kapsamlı bir müze-kafeleri bulunmakta. gidilmeli, tadılmalı...

favarger - versoix

kahve dünyası kendilerini satın almış ama neyseki ülker'in godiva'yı rezil ettiği gibi bir girişim olmamış bu. versoix'teki üretim yerlerinde aynı zamanda büyük bir mağazaları var. ayrıca cenevre'de de şube açmışlar.

felchlin - ibach

bir başka köklü çikolata markasıdır. ibach kasabasındaki üretim yerlerinde aynı zamanda büyük bir fabrika satış mağazasına ev sahipliği yapıyor.

kagi - lichtensteig

gofret tarzı ürünleriyle meşhur çikolata üreticisidir. lichtensteig kasabasındaki bu mağazaları ülker shop'un bir üst modelidir.

laderach - bilten

isviçre'nin dünya çapında bilinen çikolatacılarından birisi. ülkenin bütün önemli lokasyonlarında bulunmaktalar ama bu bilten kasabasında dev bir mağaza ve fabrikası bulunuyor. kendimi çikolata diyarında hissetmek istiyorum derseniz ziyaret edebilirsiniz. isviçre'ye giden eş/dosttan en çok istenilesi markadır.

lindt - kilchberg

mağaza yaygınlığı ve bilinirlik olarak dünya genelinde bir numara olduklarını söylemek güç değil. türkiye'de de fiziki mağaza olarak yer almasalar da belli marketlerde ürün çeşitleri fazlasıyla bulunuyor. zürih yakınlarındaki kilchberg kasabasındaki merkezlerinde "house of chocolate" isminde dünyanın en büyük çikolata müzelerinden birini açtılar.

maestrani - flawil

çok eski bir çikolatacı (1852) "chocolarium" adını verdikleri bu müze bir çikolata müzesinden ziyade m&m's world konseptinde yürümüş gibi gözüküyor. yine de oraya gitmek ve o abur cubur alemine dalmak muhteşem bir deneyim olmalı!

sprüngli - zürih

çikolata manyağıysanız buraya girince aklınızı oynatmanız olasıdır. zürih'in sembollerinden birisidir artık bu çikolatacı. aynı zamanda lindt ve laderach ile birlikte en bilinen isviçre çikolatası adresidir. ününü biraz da merkezi lokasyonları tercih etmesine borçludur.

neden listede toblerone, milka, nestle yok?

onların da büyük kompleksleri olsa mutlaka eklerdik. ya da vardır ama haberim yoktur ama yok işte. hatta mesela teuscher de bu listede olmalıydı diyenler çıkabilir. teuscher kalitesi tartışılmaz olsa da listemize uygun bir marka değil.

türkiye'de de böyle yerler var mı?

evet var. her ne kadar büyüklük ve kalite olarak isviçre'dekilerle yarışamasalar da belli standartların üzerinde üretici ve mekanlar ülkemizde de mevcuttur.

aslında kahve dünyası ilk çıktığı yıllarda bize bu benzer konsepti göstermişti. bir mağazaya giriyorsunuz ve gördüğünüz şeylerin %90'u çikolata oluyor. işte kahve dünyası buydu. yine bolçi'yi de aynı ayarda görmek lazım. çikolata dükkanları gayet büyük.

istanbul'da pelit çikolata müzesi var türkten çok arap müşterilerinin olduğu (para gerektiren her yerde olduğu gibi). melodi çikolata ve yine elit'in ha bir de ender'in fabrika satış mağazaları var. buralara girdiğiniz zaman çikolataya boğulabilirsiniz.

ankara'da the chocolate art var küçük ama konsepti aynı belçika,isviçre'deki çikolatacılara benziyor.

safranbolu'da çikolata müzesi var ki bence çok kapsamlı olmasa da safranbolu gezisi için gayet hoş ve doyurucu bir mekan.

bursa'da da çikolata müzesi var ama çok büyük beklentiyle gitmezseniz gayet memnun olursunuz :)

ordu'da çikolata park açıldı. içinde de güzel bir dükkan var.

bolu'da da bolçi haricinde bir de rayess var. konsept olarak ülkedeki birçok çikolatacıdan ayrılıyor.