İsviçre'nin Saat Konusunda Dünya Markası Olmasına Sebebiyet Veren Olaylar Silsilesi

İsviçre saatleri neden meşhur? İsviçre'nin saatte öncü olmasının ardında güzel bir hikaye yatıyor.
İsviçre'nin Saat Konusunda Dünya Markası Olmasına Sebebiyet Veren Olaylar Silsilesi
iStock

"isviçre, saatlerinin ününü neye borçlu hiç düşündünüz mü?" şeklinde bir ted konuşmacısı edasıyla girişimi yapayım... sorunun cevabı din. evet yanlış duymadınız.

kalvinizm, hristiyanlık, mücevherat ve saatçiliğin bir eksende buluşmasıyla ortaya çıkan bu usta zanaatın hikayesine dönmeden önce kısıtlı bilgilerimle isviçre'ye bir bakalım. başkenti bern, para birimi isviçre frankıdır. 1 euro da yaklaşık bir isviçre frankına tekabül ettiğinden çoğu yerde alışveriş yaparken euro kullanabilmektedir. çikolatası leziz, enfes lakin taa oralara gitmeden de online alışveriş sitelerinden sipariş ettiğiniz paketli çikilatlarından aynı randımanı alırsınız (bkz: ragusa). çakısı da meşhurdur bankaları da ancaaak benim asıl gelmek istediğim mesele saatlerdir.


cep saati dediğimiz ilk taşınabilir saatler aslında almanya nurnberg'deki peter adlı bir ustanın elinden çıkıyor. lakin fransa'da huguenotlar bu işi alıp yürüyorlar.

martin luther'in öncülüğünde yayılan protestanlığı benimseyen fransız'lara huguenot deniyor bu arada. fransa'da protestan ve katolikler arasında çok kanlı savaşlar oluyor ve nihayetinde huguenotlar fransa'dan kaçmak zorunda kalıyor. bu usta saatçiler geldikleri isviçre cenevre'de zanaatlerini icra etmeyi sürdürüyorlar. talih bu ya cenevre tam da bu dönemde john calvin öncülüğünde yeni bir mezhebin, kalvinizmin doğuşuna şahitlik ediyor. kalvinizme göre tembellik en büyük günah, çalışmak ise en büyük sevaptı. bir insan baştan iyi veya kötü doğuyordu, başarılıysa cennetlik olduğu anlaşılıyor başarısızların ise cehennemlik oldukları tescilleniyordu. vah ki ne vah. bu din öğretileri için bir diğer günah gösteriş idi.

Huguenotlar.

böylece çok geçmeden cenevre'de mücevherat yasaklanıyor

zamanın iyi kullanımına ise sıcak bakıldığından saatler mücevher sınıfından sayılmıyor. cenevre, mücevherleri, süslü emaye kapları ile ünlü bir kent olduğu için bu düzenleme birçok ünlü zanaatkarin işsiz kalması demekti. hal böyleyken huguenotların saat ustalıklarının mücevher ustalarınca öğrenilip geliştirilmesi kaçınılmaz oluyor. böylece cenevre saatçilik konusunda büyük bir atılım yapmış oluyor ve zamanla isviçre saat konusunda öncü bir ülke haline geliyor. bugün de bu öncülüğü korumakta. işte böyle.

kaynak